Piątek, 19 kwietnia 2024

Trening funkcjonalny

18 października 2017

0

Wśród osób zajmujących się ćwiczeniami fitness coraz częściej przewija się określenie trening funkcjonalny. Jest to zestaw ćwiczeń, które do tej pory były przed wszystkim wykorzystywane przez profesjonalnych sportowców. Ich głównym zadaniem jest przeciwdziałanie różnego rodzaju dolegliwościom bólowym wynikającym z aktywności fizycznej oraz zapobieganie rozwijaniu się wad postawy. W ostatnich latach coraz częściej trening funkcjonalny jest wykorzystywany przez osoby, które nie mają nic wspólnego z zawodowym sportem.

Czym jest trening funkcjonalny?

Dużą zaletą treningu funkcjonalnego jest to, że oprócz działań czysto profilaktycznych, można go także wykorzystać do redukcji już istniejących zaburzeń narządu ruchu. Biorąc to wszystko pod uwagę można powiedzieć, że celem treningu jest osiągnięcie jak najwyższej jakości ruchu. Badania potwierdziły, że jest to również świetny sposób na poprawienie czucia głębokiego.

Aby trening tego typu mógł spełnić swoje zadanie, musi być on każdorazowo opracowany w sposób indywidualny. Plan zajęć powinien uwzględniać nasze konkretne potrzeby.

Na czym polega trening funkcjonalny?

Plan treningowy opracowywany jest w taki sposób by ćwiczenia wraz z upływem czasu obejmowały coraz większą grupę mięśni. Bardzo ważne jest by poszczególne ćwiczenia były ze sobą skoordynowane. Zazwyczaj trening funkcjonalny składa się z ćwiczeń złożonych, ponieważ poprawiają one koordynację ruchową. Szczególnie istotne jest to by przechodzenie od jednego elementu do drugiego odbywało się w sposób bezpieczny oraz płynny.

Zalety treningu funkcjonalnego

Korzyści z wykonywania treningu funkcjonalnego jest wiele. Przede wszystkim zmusza on do pracy maksymalną ilość włókien mięśniowych. W sytuacji, gdy zajęcia są powtarzane w sposób regularny skutkuje to poprawą gęstości i siły mięśni.

Trening funkcjonalny pozytywnie wpływa również na układ oddechowy oraz układ krążenia. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń daje możliwość nabrania prawidłowych odruchów motorycznych. Już po kilku tygodniach zajęć można zauważyć pozytywne zmiany w czasie codziennego funkcjonowania. Obowiązki, które do tej pory wiązały się ze zwiększonym wysiłkiem takie jak na przykład sprzątanie czy prace w ogrodzie stają się znacznie lżejsze.

Trening funkcjonalny pomaga też osobom, które wiele godzin muszą spędzać w pozycji siedzącej. W takiej sytuacji bardzo pomocne okazują się ćwiczenia z wykorzystaniem przyrządów gimnastycznych takich jak hantle, ławki do ćwiczeń, piłki lekarskie czy taśmy.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz