Piątek, 19 kwietnia 2024

Wolne ciężary czy maszyny treningowe?

18 maja 2017

0

Trening z użyciem wolnych ciężarów staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularny. Wiele osób uważa, że maszyny treningowe są mało skuteczne i powinny zniknąć z siłowni. Warto się zastanowić czy tak jest faktycznie i jakie są zalety i wady jednej i drugiej metody.

Trening z wykorzystaniem wolnych ciężarów

Wolne ciężary to między innymi wszelakiego rodzaju hantle, sztangi a także kettlebell. Trenując z wykorzystaniem tych urządzeń jesteśmy zmuszeni do utrzymywania równowagi ciała. Dzięki temu pracuje nie tylko aktualnie ćwiczona partia mięśni, ale również mięśnie odpowiedzialne za stabilizację i równowagę. Trening oparty na wolnych ciężarach wymusza najbardziej fizjologiczny ruch.

Największą zaletą wolnych ciężarów jest to, że angażują w czasie treningu bardzo dużą liczbę mięśni. Daje to możliwość osiągnięcia spektakularnych efektów. Dobrym przykładem jest tu m.in. wyciskanie sztangi leżąc. W czasie tego ćwiczenia nie tylko pracują mięśnie ramion i klatki piersiowej, ale również mięśnie barków, mięśnie brzucha, mięśnie pleców a nawet mięśnie nóg. Wiele osób ceni sobie wolne ciężary za to, że pozwalają one nie tylko popracować na siłą i rzeźbą, ale również koordynacją oraz równowagą.

Kolejnym atutem wolnych ciężarów jest to, że umożliwiają bardzo urozmaicony trening. Trenując ze sztangą czy hantlami każdy dobiera najbardziej optymalną dla siebie trajektorię ruchu. Atutem wolnych ciężarów jest też fakt, że można z nich korzystać praktycznie w każdym miejscu nawet we własnym mieszkaniu. Są one bardziej poręczne i mobilne niż duże maszyny treningowe. Wolne ciężary są też znacznie tańsze, przez co wydają się idealnymi urządzeniami do domowej siłowni.

Wolne ciężary mają jednak też swoje wady. Jedną z najważniejszych jest to, że aby z nich prawidłowo korzystać należy dysponować odpowiednią wiedzą. Trening z wykorzystaniem sztangi czy kettlebell jest dość skomplikowany. Błędy w czasie ćwiczeń mogą skutkować urazem. Trening z wolnymi ciężarami nie jest też zalecany osobom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia narządów ruchu. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem treningu warto skonsultować się z lekarzem.

Trening z wykorzystaniem maszyn treningowych

Maszyny treningowe to między innymi atlas do ćwiczeń czy maszyna smitha. Urządzenia te pozwalają skutecznie pracować nad wybraną grupą mięśni. Różnica polega na tym, że trening tego rodzaju nie zmusza do pracy mięśni pomocniczych.

Maszyny treningowe są proste w obsłudze i mogą z nich korzystać nawet osoby początkujące. Trening na nich jest też dużo bezpieczniejszy. Można je wykorzystywać w czasie rehabilitacji. 

Podstawową wadą maszyn treningowych jest to, że umożliwiają mniej urozmaicony i zmienny trening. Zakres ruchów jest ograniczony, co może wiązać się z dużym dyskomfortem. Plan treningowy oparty jedynie na maszynach nie jest pełny, ponieważ nie daje możliwości wzmocnienia mięśni stabilizujących.  

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz