|   | 

Na czym polega fenomen crossfitu?

O crossficie słyszał już chyba każdy, choć na dobre zadomowił się w Polsce dopiero kilka lat temu. Praktycznie każdy ma też znajomego, które aktywnie crossfit trenuje. Dlaczego trening ten jest tak popularny?

Ćwiczenia są w modzie!

Kiedyś popularne były spodnie dzwony czy długie baki, dziś w modzie jest wszystko, co wiąże się ze zdrowiem i byciem fit. Otwarcie trzeba przyznać, że to chyba najlepszy możliwy trend, jaki mógł rozwinąć się w świadomości społecznej. Wiedza o korzystnym wpływie odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej na organizm to pierwszy krok do zmiany trybu życia na lepszy. W końcu „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Kilka lat temu siłownie i kluby fitness przeżyły prawdziwą rewolucję. Wraz z pojawieniem się w Polsce crossfitu, spojrzenie na aktywność fizyczną weszło niejako na wyższy poziom. Wspólne ćwiczenia stały się nie tylko doskonałym sposobem na utrzymanie formy i atrakcyjnej sylwetki, lecz również świetną metodą przyjaznego współzawodnictwa oraz (a właściwie przede wszystkim) znakomitą okazją do pokonywania własnych barier i samodoskonalenia. Czym jest crossfit i dlaczego jest tak popularny?

Skąd wziął się crossfit?

Podobnie jak wiele innych wynalazków i zwyczajów, crossfit przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe jednak, porównując go z większością metod treningowych, jest niebywale młody. Jego powstanie datuje się bowiem na 2001 rok. Greg Glassman, który przez wiele lat był trenerem personalnym na siłowniach w Kalifornii, słynął z dosyć niekonwencjonalnych metod. Śmiało łączył on bowiem elementy treningu siłowego i szybkościowego, przez co niejednokrotnie był zmuszony do zmiany miejsca zatrudnienia.

Wreszcie w 2001 roku opracowaną przez niego metodę zaczęto stosować do trenowania policjantów. Okazała się ona na tyle skuteczna i efektywna, że bardzo szybko zaczęła zyskiwać popularność. Wkrótce crossfit stał się stałym etapem szkolenia i treningu m.in. strażaków oraz żołnierzy w armii USA. Nie trzeba było długo czekać, by crossfitowa rewolucja opanowała cały świat.

Czym jest crossfit?

Powołując się na definicje ekspertów, crossfit to trening funkcjonalny o dużej intensywności o charakterze obwodowym. Należy przez to rozumieć, że zasadniczą zasadą jest to, aby wykonywać kolejne ćwiczenia jedno po drugim, z wysokim poziomem intensywności i bez przerw (lub z jak najmniejszą przerwą).

Ponadto crossfit sam w sobie jest bardzo wszechstronny. Podczas zajęć trenuje się nie tylko siłę, szybkość i wytrzymałość, ale także m.in. psychomotorykę, precyzję i równowagę. Dlatego też ta metoda ćwiczeń jest jedną z najbardziej kompleksowych. Warto dodać również, że w rozumieniu czysto technicznym crossfit to po prostu odmiana treningu obwodowego, który przez dziesiątki lat stosowany był już w szkołach podstawowych na lekcjach wychowania fizycznego.

Telefon Samsung S7 - jak ćwiczyć ze smartfonem?

Na prowadzenie zajęć crossfitu trzeba mieć specjalną licencję oraz należy zaliczyć odpowiednie kursy. Placówek oferujących tego typu zajęcia jest coraz więcej, jeśli jednak nie ma żadnej w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, albo po prostu nie masz czasu na regularne dojazdy, możesz spróbować treningu obwodowego we własnym domu.

Pomogą Ci w tym specjalne aplikacje, jak choćby Workout Trainer czy JEFIT Workout Exercise Trainer. Zainstaluj program na wydajne urządzenie mobilne, jak np. telefon Samsung S7, i wybierz kilka ćwiczeń na poszczególne zdolności motoryczne. Następnie wykonuj kolejne serie jedna po drugiej zgodnie ze wskazaniami aplikacji.

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

  • Jaką wybrać bieliznę sportową?

      Fani uprawiania sportu doskonale zdają sobie sprawę, jak ważny jest właściwy ubiór. To on pozwala czuć się komfortowo podczas...

  • Top 3 platform sklepowych SaaS

    Wybór odpowiedniej platformy sklepowej to niezwykle trudne zadanie. Musimy bowiem wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale także...

  • Trening funkcjonalny

    Wśród osób zajmujących się ćwiczeniami fitness coraz częściej przewija się określenie trening funkcjonalny. Jest to zestaw ćwiczeń...