Sobota, 20 kwietnia 2024

Skąd wziąć pieniądze na finansowanie firmy?

4 lipca 2017

0

Każda firma, zarówno ta, która dopiero pojawiła się na rynku, jak i taka dobrze prosperująca od lat, która posiada spory kapitał, potrzebuje czasem zastrzyku gotówki, by móc dalej się rozwijać i realizować swoje biznesowe plany.

Finansowanie firmy, również produktami kredytowymi, jest czymś całkowicie powszechnym i nie musi wcale oznaczać kryzysu czy złej kondycji finansowej, wręcz przeciwnie, może być skutkiem planowanego rozwoju przedsiębiorstwa i chęci zrealizowania nowych inwestycji.

Zobacz, w jaki sposób możesz zdobyć pieniądze na finansowanie swojej firmy.

Kredyty firmowe

Każda większa inwestycja, która może poprawić wydajność firmy, polepszyć jej pozycję na rynku czy zwiększyć standardy świadczonych usług, wymaga wcześniejszego wkładu finansowego.

Tutaj mogą pomóc kredyty inwestycyjne, które są udzielane przez banki na konkretną, wcześniej zaplanowaną inwestycję, jak na przykład zakup lokalu, sprzętu, towarów, remont czy modernizację. Aby ubiegać się o taki kredyt należy przygotować biznesplan planowanej inwestycji i przedstawić szacowane zyski, które może przynieść. Od oferty banku zależy, czy finansowanie inwestycji będzie wymagało wkładu własnego przedsiębiorcy, ale może się okazać, że wszystkie koszty zostaną pokryte z przyznanego kredytu.

Finansowaniu firmy może służyć również kredyt obrotowy w rachunku firmowym. Takim produktem można finansować bieżące wydatki firmy, również takie które pojawiły się niespodziewanie i mogłyby wywołać problemy finansowe. Posiadając taką linię kredytową w rachunku można w każdej chwili poradzić sobie z mniejszymi i większymi wydatkami, które niesie ze sobą prowadzenie działalności.

Podróżując, również za granicę i płacąc w walucie obcej, warto mieć ze sobą firmową kartę kredytową. Idealnie sprawdzi się, gdy trzeba będzie zarezerwować hotel, zabukować samolot lub zrobić zakupy za granicą. Takie finansowanie firmy jest bardzo przydatne, dlatego warto mieć w pogotowiu firmową kartę kredytową, nawet z niewielkim limitem.

W przypadku chwilowej utraty płynności finansowej, wsparciem mogą być pożyczki online. Tego rodzaju produkty oferowane są zazwyczaj na krótki okres, od 7 do 30 dni, ale szybka procedura ich przyznania może czasem okazać sie jedynym rozwiązaniem, jeśli np. zbliża się termin zapłaty podatków czy składek ZUS, a na naszym firmowym koncie brakuje środków. 

 

Leasing

Wielu przedsiębiorców szukając finansowania dla swojej firmy decyduje się na leasing. To bardzo korzystny sposób na sfinansowanie kosztu zakupu środka trwałego do firmy, jak na przykład samochód czy maszyny. Udzielaniem takiego finansowania zajmują się banki oraz firmy leasingowe, które stają się właścicielem pojazdu czy maszyny, które zostały wzięte w leasing. Oznacza to, że przedsiębiorca, do momentu zapłacenia ostatniej raty leasingowej i wykupu całkowitego, jest jedynie użytkownikiem tego środka trwałego.

Dużym plusem takiego finansowania jest możliwość wliczenia w koszty firmy całej raty leasingowej oraz opłaty wstępnej. To korzystne rozwiązanie dla firm, które szukają kosztów, by zmniejszyć podatek.

Decydując się na leasing, możesz nawet całkowicie uniknąć wnoszenia wkładu własnego, jeśli wpłata własna nie będzie wymagana. Z reguły, nawet jeśli leasingodawca będzie wymagał jej wpłacenia, nie wyniesie ona więcej niż kilka procent kwoty całej transakcji. Jest to więc bardzo korzystna dla przedsiębiorcy forma finansowania zakupu środków trwałych do firmy.

Możliwości finansowania firmy, nawet takiej niedawno założonej, jest bardzo wiele. Trzeba jednak rozsądnie dopasowywać dostępne produkty do potrzeb firmy i umiejętnie z nich korzystać, by pomagały w jej rozwoju i modernizacji, a nie tylko generowały nowe koszty.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz