Piątek, 29 marca 2024

Szkolne spektakle jak w prawdziwym teatrze

14 grudnia 2016

0

Przedstawienia są nieodłącznym elementem procesu dydaktycznego, mającym na celu rozwijanie funkcji poznawczych, zapamiętywanie, ale też umiejętność prezentacji przed publicznością oraz kultywowanie tradycji. Osiągane efekty mogą być lepsze, jeśli spektakl odbędzie się w profesjonalnej atmosferze.

Skuteczność procesu dydaktycznego polega przede wszystkim na jego urozmaicaniu, a jedną ze stosowanych w nauczaniu zasad jest uatrakcyjnianie procesu przyswajania wiedzy i kształtowania umiejętności. Przedstawienia teatralne przygotowywane z okazji świąt, początku i końca roku szkolnego czy innych tego typu okazji to doskonały sposób na zmianę nudnej lekcji w prawdziwą przygodę. Może ona być jeszcze ciekawsza i atrakcyjniejsza, jeśli otrzyma odpowiednią oprawę, dzięki której dzieci poczują się jak w prawdziwym teatrze.

Profesjonalne nagłośnienie

Osoby starsze wciąż jeszcze pamiętają warunki, w jakich przygotowywane były przedstawienia w ich szkołach. Niewielkie sale gimnastyczne, a niekiedy świetlice czy nawet szkolne korytarze nie wyróżniają się dobrą akustyką, a mikrofony pozostają na wyposażeniu placówek edukacyjnych od niedawna, nie wspominając już o tych bezprzewodowych, które dają aktorom większą swobodę ruchów. Odpowiednie nagłośnienie ma duże znaczenie, bowiem pozwala młodym artystom skoncentrować się na tekście i grze aktorskiej, a nie na tym, aby byli dobrze słyszani w ostatnich rzędach widzów. Bezprzewodowe mikrofony są też bardziej „dorosłe” i profesjonalne, dzięki czemu dzieci czują się w pewien sposób wyróżniane. Korzystanie z nowoczesnej techniki pozwala również na tworzenie efektów specjalnych, jak szum wiatru, stukanie do drzwi czy nagrania podkładu muzycznego ubarwiającego spektakl.

Atrakcyjna scenografia

Dekoracje wiele mówią o charakterze przedstawienia, pomagają wprowadzić widzów w odpowiednia atmosferę, wskazują na miejsce akcji, a przede wszystkim są dla dzieci sposobem na kreatywne wyrażenie swoich pasji plastycznych. Do stworzenia odpowiedniej scenografii niezbędne są parawany, które można wykonać samodzielnie lub zlecić dowolnemu rzemieślnikowi. Proste, lekkie konstrukcje drewniane pokryte dobrze napiętą tkaniną okazują się niezastąpione, kiedy trzeba zamaskować ścianę budynku albo widoczne w tle boisko. Parawany są uniwersalne, bowiem można je dowolnie przenosić, składać i rozkładać, zestawiać w różne kombinacje nie tylko podczas spektakli, ale też na okazjonalnym apelu. Dobrze zaplanowany zestaw konstrukcji o zmiennej wysokości to przydatne wyposażenie każdej placówki szkolnej.

Scena jak w teatrze

Istotnym elementem każdego przedstawienia teatralnego jest scena, która wynosi aktorów ponad publiczność i sprawia, że czują się oni wyjątkowo profesjonalnie, a przy okazji są też lepiej widoczni. Budowanie stałej sceny nie jest możliwe w przeciętnej szkole, wymagałoby bowiem specjalnego pomieszczenia. Stworzenie takiej sceny nie jest jednak niemożliwe – można ją kupić w formie składanej, a także wynająć. Budową i ustawianiem takich scen modułowych zajmuje się np. BSC System – firma specjalizująca się w projektowaniu podestów na zamówienie, ale też proponująca ich wynajem. Oferowane z dowozem i montażem podesty mogą być przystosowane do potrzeb szkolnego przedstawienia albo pokazów tanecznych w dowolnym pomieszczeniu budynku lub na zewnątrz.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz