Sobota, 20 kwietnia 2024

Jak przygotować mineralne cienie do powiek?

8 lutego 2017

0

Kosmetyki mineralne stają się coraz popularniejsze na świecie – kupują i polecają je również Polki. Zwolennicy twierdzą, że jedynie dzięki takim kosmetykom jesteśmy w stanie uzyskać niezwykle naturalny efekt makijażu – a w dodatku jest on bardzo trwały! Przeciwnicy jednak sugerują, że używanie niektórych, sproszkowanych minerałów – na przykład tlenku żelaza – może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Niewątpliwie jednak badania wykazały, że kosmetyki mineralne nie uczulają, nie psują się, nie zapychają porów i nie wywołują podrażnień. Co warto o nich wiedzieć i w jaki sposób wykonać samodzielnie mineralne cienie do powiek?

Kosmetyki mineralne – czym są i jak się je tworzy?

Kosmetyki naturalne są zdrowe dla człowieka z uwagi na brak jakichkolwiek ulepszaczy i konserwantów. Te drugie nie są bez wpływu na nasz organizm i – jak udowadniają prowadzone nadal badania – mogą nawet mieć związek z powstawaniem raka. Wszelkie ulepszacze, czy wypełniacze – jak na przykład silikony – zapychają zaś pory, sprawiając, iż skóra nie może oddychać i pojawiają się na niej brzydkie zmiany (zaczerwienienia, wągry, krostki, itp.). Silikony również powodują nadmierną produkcję sebum – a zatem zwykłe kosmetyki dużo krócej utrzymują się na skórze. Nadprodukcja sebum sprawia, iż makijaż dosłownie spływa. Kosmetyki mineralne pozostają obojętne dla naszej cery, a nawet mogą poprawić jej stan, ponieważ często posiadają działanie przeciwzapalne – jak na przykład dwutlenek tytanu.

Sprawdź: Mineralne cienie do powiek oferowane prze Earthnicity Minerals >>

Kosmetyki tworzy się poprzez połączenie naturalnych pigmentów – tlenku cynku, tlenku żelaza, tlenku srebra, cyny i tak dalej – z substancjami wiążącymi, które poprawiają przyczepność owych pigmentów do skóry. Minerały mają bowiem postać sproszkowaną – trzeba je dopiero uczynić zdatnymi do nałożenia na twarz. Z pewnością jest to ich wielka wada, jako że nałożenie makijażu trwa o wiele dłużej, niż w przypadku użycia tradycyjnych kosmetyków – w kredce, w płynie, w sztyfcie. Wydłużenie nakładania jest jednak związane również z pewnymi modyfikacjami, jakim można poddać minerały – można wymieszać ze sobą kolory, tworząc unikalną mieszankę o różnym natężeniu barw, można wymieszać je z wodą, czyniąc w ten sposób bardziej wyrazistymi, albo też wybrać, czy wolimy je w wersji matowej, czy też perłowej.

mineralne sypkie cienie

Mineralne cienie do powiek

Warto zaznaczyć, że tradycyjne kosmetyki pełnią bardzo wiele różnych funkcji – mogą nawilżyć skórę, bądź ją odżywić. Niestety, kosmetyki mineralne nie posiadają podobnych właściwości, ponieważ są dla owej skóry obojętne. Ma to jednak swoje ogromne plusy! Oczy to niezwykle wrażliwe narządy, które są dla człowieka niesamowicie ważne i chcielibyśmy zachować je jak najdłużej w dobrym zdrowiu i świetnej formie. Niestety, z racji na swoją wrażliwość i niemal nieustanną pracę, oczy są bardzo narażone na podrażnienia i osłabienie. Zwykłe kosmetyki często je wywołują, prowadząc nawet do ciągłego zapalenia spojówek. Mineralne kosmetyki są bezpieczne dla oczu. Potrafią nawet łagodzić podrażnienia i chronić przed promieniowaniem UV.

Mineralne cienie do powiek są raczej proste do uzyskania we własnym domu. Wystarczy posiadać odpowiedni pigment, bądź ich mieszankę, a także substancję wiążącą – na przykład mikę. Ważny jest jednak także właściwy sposób nakładania i przyrząd, który do tego służy. Kosmetyki mineralne nakłada się różnego rodzaju pędzelkami.

Cienie mineralne – jak je zrobić i nałożyć?

Różne kombinacje i modyfikacje, jakim można poddać mineralne kosmetyki – w tym przypadku cienie do powiek – wymagają dodatkowego wyjaśnienia. Głównym wypełniaczem scalającym jest mika lub talk. Lepiej by była to mika, która absorbuje nadmiar sebum i jest transparentna. Dodatkiem może być też na przykład puder jedwabny, który sprawi, iż cienie będą się lepiej nakładać na powieki i dłużej się na nich utrzymają. Przy tworzeniu właściwego koloru i konsystencji, ważne jest, by wiedzieć, jaki efekt pragniemy uzyskać – czy jedwabisty, czy matowy, czy perłowy, czy mocny, czy też delikatny. Gdy już będziemy wiedzieć, czego oczekujemy, musimy podjąć odpowiednie działania, aby uzyskać właściwy kolor.

Zależy on w przeważającej mierze od pigmentu, który w cieniach mineralnych może stanowić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent całego ich składu. Jeśli zdecydujemy się na pigmenty matowe, a dodatkowo na matową mikę lub talk, powstałe cienie będą w 100% matowe. Rzecz jasna, możemy również łączyć ze sobą matowe i perłowe pigmenty, ażeby uzyskać prawdziwie oryginalną mieszankę. Pigmenty perłowe pozwalają uzyskać lekkie lśnienie, a cienie – jeśli zostaną przygotowane z pigmentów o niewielkich cząstkach, do 60 mikrometrów – będą również świetnie przylegać do powiek. Warto pamiętać, że im większe cząstki pigmentu znajdą się w naszych cieniach, tym więcej substancji wiążącej musimy do nich dodać, żeby trzymały się skóry. Cienie można tworzyć w moździerzu, bądź też w torebce strunowej. Dla zwiększenia przyczepności poleca się stosowanie na skórę oczu bazy glicerynowej – pigmenty perłowe o większych cząstkach można nawet aplikować bezpośrednio na ową bazę, na mokro.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz