Środa, 24 kwietnia 2024

Będziesz mamą? Zobacz, jak zmieni się Twoje ciało w pierwszych tygodniach ciąży

7 czerwca 2018

0

Rozpoczynasz starania o dziecko? Jeżeli chcesz zostać mamą, musisz dokładniej przyjrzeć się swojemu organizmowi – może on wysyłać wiele sygnałów świadczących o tym, że doszło do poczęcia. Sprawdź, jak zmienia się ciało w pierwszych tygodniach ciąży, i dowiedz się, jak ją rozpoznać – jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego.

Zgodnie z tzw. regułą Naegelego tygodnie ciąży liczy się od 1. dnia ostatniej miesiączki przed ciążą.

1.-4. tydzień – zmiany przygotowujące do ciąży

Biorąc pod uwagę regułę Naegelego, pierwsze tygodnie nie stanowią ciąży w dosłownym znaczeniu. Związane są z przygotowywaniem się organizmu do ewentualnego zapłodnienia.

Już w 1. dniu cyklu dochodzi do złuszczenia endometrium, które – po zakończeniu krwawienia – stopniowo zaczyna się odtwarzać. Pod wpływem FSH (hormonu folikulotropowego) następuje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych.

  1. tydzień ciąży to przygotowanie organizmu do owulacji. W tym okresie wyraźne zmiany zachodzą przede wszystkim w wyglądzie śluzu szyjkowego: z gęstego i mętnego staje się przejrzysty i rozciągliwy. W okresie okołoowulacyjnym nabiera maksymalnej elastyczności i swoim wyglądem przypomina białko jaja kurzego – w takiej postaci umożliwia transport plemników w drogach rodnych. Owulacja to także moment, w którym zostaje uwolniona komórka jajowa zdolna do zapłodnienia. Odbycie stosunku seksualnego w tym czasie zwiększa szanse na poczęcie.
  2. tydzień wiąże się z dalszymi przemianami – jeżeli dojdzie do zapłodnienia, wówczas powstający zarodek musi zagnieździć się w endometrium. Chociaż implantacja zarodka nie daje zwykle żadnych objawów, w tym czasie możesz zauważyć delikatne i skąpe plamienie (tzw. plamienie implantacyjne).
  3. tydzień ciąży to czas oczekiwania na menstruację. Jeżeli miesiączka się spóźnia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do poczęcia. Łatwo to sprawdzić – wystarczy obserwować swoje ciało i wykonać test ciążowy.

5.-12. tydzień ciąży

Okres między 5. a 12. tygodniem to pierwsze tygodnie faktycznej ciąży – w tym czasie rozwija się zarodek, z którego następnie wykształca się płód.

Na tym etapie zachodzą bardzo wyraźne zmiany dające najbardziej charakterystyczne objawy. Dzięki nim kobieta może się zorientować, że jest w ciąży, jeszcze zanim wykona test ciążowy.

  • Większe i bardziej tkliwe piersi

Dyskomfort jest znacznie większy niż przed miesiączką: niekiedy ból bywa tak silny, że uniemożliwia wypoczynek na brzuchu. Wynika to z intensywnych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, które wpływają na tkankę gruczołów piersiowych.

W tym okresie zwiększa się nie tylko wrażliwość na dotyk, ale również rozmiar biustu. Piersi stają się pełniejsze – powiększają się nawet o 2 rozmiary.

  • Siateczka naczynek krwionośnych na piersiach

Zmiany hormonalne prowadzą także do zwiększenia przepływu krwi w piersiach, dlatego od pierwszych tygodni ciąży możesz zaobserwować na nich niebieską siateczkę naczyń krwionośnych.

  • Ciemniejsza otoczka piersi

Hormony ciążowe wpływają nie tylko na wrażliwość i wielkość piersi, ale również na delikatne zmiany w ich wyglądzie – otoczka wokół brodawek sutkowych może stać się większa i ciemniejsza.

Ponadto pierwsze tygodnie ciąży mogą się wiązać z objawami takimi jak: nudności i wymioty, ogólne zmęczenie, nadmierna senność, zwiększona wrażliwość na zapachy. Dobra wiadomość jest taka, że te najbardziej uciążliwe objawy znikną wraz z początkiem II trymestru, czyli po 12. tygodniu ciąży.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz