Czwartek, 28 marca 2024

Cenne właściwości herbatki koperkowej!

17 listopada 2017

0

Od lat w codziennej diecie wykorzystywane są naturalne składniki, których właściwości korzystnie wpływają na organizm zarówno małych dzieci, jak i ich rodziców. Z tych produktów powstają także susze owocowe, ziołowe i warzywne, w tym doskonale znana herbatka koperkowa. Jest to jeden z pierwszych napojów podawany małym dzieciom, a także uzupełnienie diety karmiącej matki. Jednak to nie wszystko. W dzisiejszych czasach zaleca się picie tego napoju także starszym dzieciom oraz dorosłym, którzy jeszcze nie posiadają potomstwa.

Herbatka koperkowa dla dzieci i dorosłych

W przypadku niemowląt herbatka koperkowa może być podawana jako środek delikatnie uspokajający, ułatwiający trawienie i łagodzący silne bóle brzuszka, w tym także uciążliwe kolki. Koper włoski jest źródłem wielu wartościowych składników – zawiera dużą dawkę witaminy C, potasu i błonnika, ma działanie rozkurczowe, chroni układ krwionośny, łagodzi skutki przejedzenia. Dzięki temu dziecięcy układ trawienny jest skutecznie chroniony, a jego praca - regulowana dzięki naturalnym roślinnym naparom. Herbatka koperkowa podobnie działa także na dorosłych – wspomaga trawienie pokarmów, minimalizuje uczucie ciężkości, przynosi ulgę w zaparciach i wzdęciach, stosowana jest także w leczeniu kaszlu i infekcji dróg oddechowych. Tego typu napary roślinne powinno się jednak pić ostrożnie, warto pilnować ich ilości i w przypadku dorosłych nie przekraczać 2-3 filiżanek dziennie przez maksymalnie 2 tygodnie. Po tym czasie warto zrobić przerwę, aby organizm sam ponownie zaczął regulować swoją pracę.

Kiedy podawać dziecku herbatkę koperkową?

W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia podstawą żywienia noworodka, a następnie niemowlęcia powinno być naturalne mleko matki. Pokarm ten zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe maleństwa, jednak czasami powoduje także bolesne dolegliwości, takie jak kolki czy zaparcia. Wtedy warto sięgnąć po herbatkę koperkową – naturalny napar ziołowy, który z powodzeniem stosowały nasze mamy i babcie (czytaj więcej: http://humana-baby.pl/blog/herbatka-koperkowa-wlasciwosci). Zaleca się podawanie go nie wcześniej niż ok. 4 miesiąca życia, chyba, że lekarz poradzi inaczej. W początkowej fazie życia maleństwa, należy podawać ten napój, tak jak lek – zaledwie kilka łyżeczek dziennie, aby niepotrzebnie nie dopajać dziecka, a jedynie pomóc w przypadku powyższych problemów zdrowotnych. Z wiekiem, stopniowo można zwiększać jego ilość. Herbatki ziołowe można podawać także starszym dzieciom, jako uzupełnienie codziennej diety. Nie powinny one jednak zastępować zróżnicowanych i pełnowartościowych posiłków, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Ziołowe i owocowe napary są najlepszym, bo naturalnym sposobem wzmocnienia organizmu. Skutecznie wspomagają i regulują jego pracę, pomagają uporać się z wieloma bolesnymi dolegliwościami, z jakimi zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Dzięki temu szybko i na długo można zapomnieć o bólu, uczuciu zmęczenia i ogólnym wyczerpaniu organizmu. Wystarczy tylko sięgnąć po to, co tak cenili nasi przodkowie, a my obecnie – mamy na wyciągniecie ręki.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz