Wtorek, 16 kwietnia 2024

Alternatywa dla prezerwatyw

7 listopada 2016

0

Prezerwatywy nie są jedynym dostępnym na rynku środkiem antykoncepcyjnym.

Mimo że najłatwiej dostępna jest (wciąż jedyna) antykoncepcja męska, warto rozważyć argumenty za i przeciwko rozmaitym formom antykoncepcji dla kobiet. Pamiętać jednak trzeba, że żadna z metod nie gwarantuje stuprocentowego zabezpieczenia przed ciążą!

Tabletki antykoncepcyjne

To rozwiązanie przede wszystkim dla kobiet zdyscyplinowanych – aby zapewnić sobie odpowiedni poziom hormonów w organizmie i najlepsza ochronę antykoncepcyjną, należy przyjmować je o określonej porze. Oprócz zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą, regulują również cykl menstruacyjny i łagodzą dolegliwości towarzyszące miesiączkom. Z minusów – są dostępne tylko na receptę. Ponadto prowadzą do zmniejszenia liczby pałeczek kwasu mlekowego w pochwie oraz szkodliwego wzrostu pH dróg rodnych – zwiększa to ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.

Wskaźnik Pearla określa liczbę niepożądanych ciąż, do których dochodzi w trakcie odbywania regularnych stosunków seksualnych u par stosujących dany środek antykoncepcyjny. Dla tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych wskaźnik wynosi 0,2-0,5, dla tabletek sekwencyjnych – 0,2-1,4.

Spirala antykoncepcyjna

Wkładki domaciczne to przede wszystkim wysoka skuteczność i wygoda stosowania. Założenie spirali to od trzech do pięciu lat braku zmartwień o antykoncepcję. Ryzykiem są jednak krwawienia z dróg rodnych, zwiększona możliwość pojawienia się ciąży pozamacicznej, a także prawdopodobieństwo dojścia do urazu w trakcie aplikacji wkładki (może dojść m.in. do uszkodzenia pęcherza, jelit lub przebicia macicy). Przy stosowaniu spirali antykoncepcyjnej także zwiększa się pH pochwy, przez co częściej może dochodzić do zakażeń.

Wskaźnik Pearla: 1-3.

Środki plemnikobójcze

Pianki, żele i globulki plemnikobójcze polecane są zazwyczaj kobietom, które przekroczyły już 45 lat, a także tym, które rzadko współżyją, jednak ze stałym (zdrowym) partnerem. Wadą jest to, że stosunkowo skuteczne środki plemnikobójcze nie stanowią żadnej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto podrażniają błony śluzowe pochwy, a to zwiększa podatność na infekcje intymne, tak jak zwiększony, niekorzystny odczyn pH pochwy.

Wskaźnik Pearla: 8-36.

Kapturek naszyjkowy

Nazywany jest także dopochwowym, jest niewielkim, gumowym albo kauczukowym kapturkiem, który zakłada się na szyjkę macicy co najmniej sześć godzin przed stosunkiem. Należy go ściągnąć maksymalnie po 24 godzinach – inaczej dojść może do infekcji. To specyficzna metoda jednorazowa, niewyczuwalna podczas zbliżenia. Nie zawiera hormonów i środków chemicznych – działa więc podobnie jak męska prezerwatywa.

Wskaźnik Pearla: 5-25.

W trakcie terapii hormonalnej…

Warto pamiętać, że większość z wymienionych metod antykoncepcyjnych niekorzystnie wpływa na odczyn pH pochwy, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Skutecznie w takiej sytuacji zadziałać mogą takie preparaty, jak Lactovaginal (www.lactovaginal.pl), który przywraca i uzupełnia naturalną florę bakteryjną pochwy.

Artykuł sponsorowany

​​

Komentarze (0)

Zostaw komentarz