|   | 

Jak wygląda trening siłowy piłkarza?

Wielu osobom wydaje się, że trening piłkarza sprowadza się do odbijania piłki oraz celności strzałów oddawanych w kierunku bramki. Po chwili zastanowienia się, wspominają również o budowaniu wytrzymałości – w końcu zawodnicy muszą przez około 90 minut biegać po murawie. W rzeczywistości jednak to nie wszystko!

Piłkarz musi też ćwiczyć siłowo

Celność i wytrzymałość są ważne, ale zastanów się ile piłkarz straci, jeśli zaniedba ćwiczenia nastawione na siłę jako taką. Trudniej będzie mu oddać strzały i podania skierowane na dużą odległość. Co więcej, wolniej dobiegnie do miejsca, w którym powinien się szybko znaleźć, by pierwszemu przejąć piłkę.

Co ciekawe, chodzi tu nie tylko o siłę nóg. Gdy mowa o na przykład możliwości szybkiego biegania przez półtorej godziny, przydadzą się również mocne mięśnie brzucha, które wspomagają Cię w trakcie długotrwałego wysiłku.

W internecie można znaleźć wiele przykładowych planów treningowych dla piłkarzy. Warto je poznać i wdrożyć, a następnie uzupełnić o dodatkowe elementy siłowe.

Bieg pod górę

to, ze piłkarze muszą ćwiczyć bieganie, to oczywistość. Często zapomina się jednak o trenowaniu tak zwanej siły biegowej. Tą można podnosić biegając z obciążeniami na kostkach (co na dłuższą metę może być niewskazane, ale stosowane raz na jakiś czas jak najbardziej sprzyja). Inną opcją jest bieg pod górę, który powinien być częstym elementem treningu piłkarza.

Jeśli w Twojej okolicy brak pofałdowanego terenu, zawsze możesz postawić na bieżnię treningową, w której można wyregulować nachylenie (sprawdź, czy dany egzemplarz ma taką możliwość).

Brzuszki z obciążeniem

Siłę i jednocześnie wytrzymałość – tym razem brzucha – można też trenować poprzez wszelkie wersje brzuszków wykonywanych z dodatkowym obciążeniem. Można je wykonywać chociażby przy użyciu obciążeń na nadgarstki, ale lepiej sprawdzą się piłki lekarskie lub obciążenia w kształcie dysków (podobne jak do sztangi), które w trakcie ćwiczeń byłyby trzymane na wysokości klatki piersiowej. Warto przy tym zaopatrzyć się od razu w zestaw obciążeń różnego typu (piłki, talerze i obciążenia na nadgarstki) i różnej wadze, by nie wpaść w rutynę. Odpowiedni wybór znajdziesz na prosportowy.pl lub w dowolnym innym sklepie sportowym.

Materiał partnera zewnętrznego

 

Zobacz również

 • Jaką wybrać bieliznę sportową?

    Fani uprawiania sportu doskonale zdają sobie sprawę, jak ważny jest właściwy ubiór. To on pozwala czuć się komfortowo podczas...

 • Top 3 platform sklepowych SaaS

  Wybór odpowiedniej platformy sklepowej to niezwykle trudne zadanie. Musimy bowiem wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale także...

 • Trening funkcjonalny

  Wśród osób zajmujących się ćwiczeniami fitness coraz częściej przewija się określenie trening funkcjonalny. Jest to zestaw ćwiczeń...

 • Czy warto kupić rower treningowy?

  ​ Obecnie jest bardzo mało osób, które nie potrafią jeździć na rowerze. Jest to nie tylko świetna forma spędzania wolnego czasu, ale...