Piątek, 26 kwietnia 2024

Leczenie infekcji górnych dróg oddechowych

10 października 2016

0

Okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Długie kolejki w aptekach jasno świadczą o tym, że Polacy nie bagatelizują chorób. Z drugiej strony – czy na pewno wiemy, jak zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych?

Popularne choroby górnych dróg oddechowych

Górne drogi oddechowe to nos, gardło i krtań. Najczęściej spotykanymi infekcjami są:

  • Przeziębienie

  • Zapalenie zatok

  • Zapalenie gardła

  • Zapalenie krtani

  • Angina

  • Grypa

Zdecydowana większość tych chorób ma podłoże wirusowe, jedynie angina może być wywołana przez bakterie paciorkowca i tylko tę chorobę powinno się leczyć antybiotykiem. Tymczasem bardzo często antybiotykami leczone są infekcje wirusowe. W praktyce działanie takie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Czym leczyć choroby górnych dróg oddechowych?

W leczeniu chorób górnych dróg oddechowych bardzo ważne jest przyjmowanie przez pacjenta zwiększonej ilości płynów. Optymalna ilość to trzy litry dziennie. Oczywiście nie musi to być woda w czystej postaci. Dobrze sprawdzają się herbaty owocowe i rozgrzewające, napar z malin, lipy, lub czarnego bzu. Ponadto stosuje się preparaty o działaniu przeciwzapalnym, a jeśli sytuacja tego wymaga, także przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Gardło

Ból gardła można zniwelować stosując aerozole nawilżające działające przeciwzapalnie. Dobrze sprawdzi się www.lactoangin.pl lub inne podobne specyfiki dostępne w aptekach bez recepty. Nawilżeniu śluzówek sprzyjają także ziołowe tabletki do ssania oraz płukanie gardła wodą z solą. Należy unikać jedzenia pikantnych potraw, picia alkoholu i palenia papierosów. Jeśli pacjent męczy się z uporczywym kaszlem, trzeba pomyśleć o dobraniu odpowiedniego syropu. Osoby mające mokry kaszel nie powinny stosować preparatów przeciwkaszlowych.

Nos

Katar i powiązany z nim stan zapalny zatok to dolegliwości, które potrafią skutecznie utrudnić życie. Na chore zatoki można przyjmować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Katar najczęściej leczony jest za pomocą preparatów w aerozolu, kroplach bądź żelu. Przy uporczywym i przedłużającym się katarze można zastosować inhalacje z soli fizjologicznej lub z dodatkiem ziół: rumianku, szałwii, tymianku, skrzypu i mięty pieprzowej. Ziołowe inhalacje trzeba stosować codziennie przez siedem dni.

Bardzo ważne przy leczeniu kataru jest regularne wietrzenie mieszkania.

Krtań

Zapalenie krtani objawia się chrypą, suchym kaszlem, odczuwanym przy mówieniu bólem, suchością i pieczeniem w gardle. Może prowadzić do czasowej utraty głosu. Leczenie polega głównie na regularnym nawilżaniu, podobnie jak przy chorobach gardła. Dorośli na ogół przechodzą zapalenie krtani łagodnie. W przypadku dzieci niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem. Więcej o leczeniu dzieci można przeczytać na www.zdrowemaluchy.pl.

Profilaktyka

Infekcje górnych dróg oddechowych nie należą do groźnych, chociaż nieleczone mogą prowadzić do powikłań. Jednak są na tyle uciążliwe, że lepiej jest im zapobiegać niż je leczyć. W okresie wzmożonych zachorowań warto szczególnie o siebie dbać. Dokładne mycie rąk, częste przebywanie na świeżym powietrzu, unikanie dużych zbiorowisk ludzkich, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, dieta bogata w witaminy z naciskiem na witaminę C, pomogą bezpiecznie przetrwać jesienno-zimowy sezon chorobowy.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz