Sobota, 27 kwietnia 2024

Budowa altany – jako drewno konstrukcyjne wybrać?

13 lutego 2024

0

​Altana w ogrodzie znajduje się w sferze marzeń wielu właścicieli domów. Pod jej dachem można cieszyć się ciepłymi wieczorami w gronie najbliższych. Dla tych, którzy chcą te marzenia wcielić w życie, podpowiadamy, jakie materiały - w dobrej cenie i o wysokiej jakości – będą odpowiednie do budowy konstrukcji altany.

W ogrodzie postaw na drewno

W przypadku budowy ogrodowych konstrukcji z pewnością sprawdzi się drewno. Jest to naturalny surowiec, który będzie idealnie pasował do otaczającej altanę zieleni. Co więcej jest on wytrzymały, a odpowiednio zaimpregnowany również odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kwestią, którą należy rozstrzygnąć, pozostaje rodzaj drewna. Na szczęście w budownictwie podział tych materiałów konstrukcyjnych dotyczy trzech rodzajów: drewna klejonego o symbolach KVH i BSH oraz litego drewna o symbolu C24.

Drewno C24 - wysoka jakość i przystępna cena

Spośród wyżej wymienionych rodzajów drewna to C24 cieszy się największą popularnością, ponieważ posiada bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Innymi słowy materiał ten posiada ponadprzeciętną wytrzymałość i jednocześnie jest - kolokwialnie mówiąc -„w dobrych pieniądzach”. Cena jednej belki waha się od kilkunastu do kilkuset złotych, a ta rozpiętość wynika z różnych rozmiarów i sposobów obróbki.

Co znaczy symbol C24?

W określeniu rodzaju tego materiału budowlanego wykorzystuje się dwie litery:

  • C dla drewna z drzewa iglastego (np. sosna, świerk, jodła, modrzew),
  • D dla drewna z drzewa liściastego (np. dąb, buk, klon, akacja, jesion).

Z kolei liczba oznacza klasę wytrzymałości drewna. Ocenia się ją w 12 stopniowej skali, w której najniższa wartość wynosi 14 a najwyższa 50. Im wyższa klasa drewna, tym większa jego wytrzymałość, ale też – niestety – wyższa cena. Drewno C24 w tej skali zajmuje środkowe miejsce, co oznacza, że posiada ono ponadprzeciętną wytrzymałość. Stąd jest polecane do budowy konstrukcji nośnych i pomocniczych w realizacjach projektów altany, zadaszenia tarasu oraz wiat i garaży.

Suszenie i impregnacja, czyli drewno w świetnej kondycji

Drewno do budowy altany powinno mieć również odpowiedni wskaźnik wilgotności. Dlatego warto zainteresować się belkami o symbolach KD, które oznaczają, że są one suszone w specjalnych komorach. Proces ten pozwala pozbyć się z drewna nadmiaru wilgoci (zwykle KD ma wartość w granicach 15-18% wilgotności). Ponadto skutecznie niszczy grzybnię oraz zarodniki pleśni, które mogły zagnieździć się w drewnie. Suszenie komorowe to również sposób na oczyszczenie drewna z wszelkiej maści owadów, w tym szczególnie uciążliwych korników.

Natomiast odpowiednia impregnacja zadba o dodatkową odporność drewna na działanie wody, śniegu czy promieniowania UV. To również skuteczny sposób, aby zabezpieczyć naszą altanę przed nieproszonymi gośćmi – takimi jak grzybica czy pleśń. Wiele firm zajmujących się sprzedażą drewna do celów budowlanych świadczy za dodatkową opłatą impregnację wykonywaną pod wysokim ciśnieniem. Drewno też można samemu zabezpieczyć warstwą ochronną za pomocą odpowiedniego impregnatu i pędzla.

Gdzie kupić drewno o wysokiej jakości?

Poszukiwania odpowiedniego drewna konstrukcyjnego najlepiej rozpocząć od uznanych składów drewna. Wśród nich dużą popularnością cieszy się firma PATA, która w Polsce posiada trzy strategicznie usytuowane składy. Prowadzi również sklep internetowy, który pozwala dokonać transakcji online. Pod adresem https://patatimber.pl/54-materialy-drewniane/72-materialy-strugane/3254-c16c24 znajdziesz szeroki wybór desek i belek wykonanych z drewna C24. Kliknij w link i sam się przekonaj.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz