Czwartek, 26 grudnia 2024

Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

10 listopada 2016

0

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to rodzaj przewlekłej choroby, która może się rozwijać nie dając poważniejszych objawów. Kto znajduje się w grupie ryzyka, na co zwrócić uwagę w swoim samopoczuciu i jak leczyć to schorzenie?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą wywołującą stan zapalny i owrzodzenia błony śluzowej jelita grubego. Zmianami chorobowymi może być objęte całe jelito grube lub jego fragment – najczęściej dolny odcinek. Cierpią na nią osoby w każdym wieku.

Przyczyny choroby

Specjaliści nie mają pewności, co do czynników wywołujących wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Podejrzewają, że mogą to być nieprawidłowości w pracy układu odpornościowego, prowadzące do zaburzeń równowagi mikroflory jelitowej, czyli poziomów bakterii znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Ponadto wskazują na obciążenia genetyczne: osoby, u których w wywiadzie rodzinnym stwierdza się schorzenia autoimmunologiczne, są podatne na wystąpienie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Czynnikiem narażającym na zachorowanie jest także nieprawidłowa dieta, przewlekły stres, brak ruchu, a nawet częste biegunki czy antybiotykoterapia.

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelit

Jak już wspomniano, choroba może przebiegać bez wyraźnych objawów lub z dolegliwościami o łagodnym nasileniu. Zaniepokoić powinny utrzymujące się bóle lub skurcze brzucha, przewlekłe biegunki, krwawienie z odbytu, długotrwały brak apetytu i związana z nim utrata wagi.
Wrzodziejące zapalenie jelit może wywoływać także inne objawy, pozornie niezwiązane z układem trawienia, jak bóle stawów, osłabienie czy choroby oczu.
Jednocześnie warto podkreślić, że u niektórych osób objawy nie utrzymują się w sposób ciągły, ale występują przez określony czas, następnie zanikają i znów wracają po dłuższej przerwie.

Diagnoza

W celu zdiagnozowania wrzodziejącego zapalenia jelit, należy skonsultować się ze specjalistą i wykonać badanie: krwi, kału na obecność krwi lub białych krwinek oraz kolonoskopię.

Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelit

W leczeniu choroby istotna będzie zmiana stylu życia, poprzez wprowadzenie lekkiej diety bogatej w błonnik, wyeliminowanie produktów przetworzonych, ostrych przypraw i używek, ograniczenie stresu i podjęcie regularnej aktywności fizycznej. Pomocne okażą się także preparaty wspomagające odbudowanie i utrzymanie równowagi mikroflory jelitowej, a więc zawierające żywe szczepy bakterii, jak np. LACTORAL® IBD (więcej informacji na stronie www.lactoral.pl).
O sposobie i długości leczenia decyduje specjalista. Terapia ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania jelit i uniknięcie remisji choroby.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz