Poniedziałek, 30 grudnia 2024

Jaki rower MTB wybrać?

19 maja 2020

0

Rowery MTB to wyjątkowo duża kategoria sprzętowa. W zależności od przeznaczenia mogą znacząco różnić się od siebie wyposażeniem. Jak wybrać najlepszy rower górski dla siebie?

Dobry rower górski to sprzęt, który pasuje do Twoich preferencji. Wybierając rower kieruj się tym, jakie trasy pokonujesz i jak często jeździsz. Do jazdy rekreacyjnej wystarczy model z podstawowym wyposażeniem - jazda na takim rowerze ma być przede wszystkim komfortowa. Jeśli chcesz spróbować bardziej ekstremalnej jazdy postaw na modele MTB XC lub downhill. 

Cechy dobrego roweru MTB

Zacznijmy jednak od podstaw - jakie wyposażenie jest absolutnie niezbędne, aby góral dobrze radził sobie w terenie? Jazda górska wymaga przede wszystkim czułego układu hamulcowego. Na stromych zjazdach nie ma miejsca na błędy. Zatem zdecydowanie polecamy hamulce tarczowe hydrauliczne. Pozwalają na precyzyjną kontrolę prędkości, a ich skuteczność nie jest uzależniona od warunków na trasie. 

Ile przełożeń powinien mieć rower MTB? 

11 lub 12 przełożeń to wystarczający zakres, aby dostać wydajne wsparcie od sprzętu na trudniejszej trasie. Opony bezdętkowe, oczywiście z agresywnym bieżnikiem - opona terenowa powinna mieć taki układ klocków, aby zapewnić dobrą stabilność boczną np. na pochyłych ścieżkach czy ostrych zakrętach. Drugą ważną cechą opon terenowych jest ich zdolność do samoczynnego oczyszczania się z błota, tak aby bez względu na warunki panujące na trasie rower nie tracił przyczepności. 

Podstawą komfortowej i bezpiecznej jazdy po leśnych ścieżkach pełnych wystających korzeni i kamieni jest amortyzowany widelec przedni. Najlepiej sprawdzają się amortyzatory powietrzne - najlepiej pochłaniają drgania i zapewniają precyzyjne manewrowanie na nierównościach. Warto przemyśleć zakup roweru MTB w wersji z pełnym zawieszeniem - szczególnie, jeśli cenisz sobie komfort jazdy. 

Jednym z rowerowych gadżetów, które z pewnością wpłyną na komfort jazdy jest regulowana sztyca. Jazda po górach, szczególnie na trudniejszych odcinkach będzie łatwiejsza, gdy do zjazdów zmienimy pozycję siodełka. Regulowana sztyca pozwala to zrobić bez konieczności zsiadania z roweru. W części modeli jest już montowana fabrycznie, do tańszych rowerów trzeba ją dokupić. 

Full czy hardtail?

Pełne zawieszenie czy tylko na przód? To chyba najczęściej zadawane pytanie dotyczące rowerów MTB. Odpowiedź nie jest jednoznaczna - wszystko zależy od tego jak i gdzie będziesz jeździć.

Modele z pełnym zawieszeniem to rowery wyposażone w amortyzowany przedni widelec i damper w ramie. Takie zawieszenie zdecydowanie poprawia komfort jazdy i bezpieczeństwo na stromych zjazdach usiany kamieniami i korzeniami. Fullem zdecydowanie łatwiej manewrować - tylne koło dobrze trzyma się podłoża. Inaczej sprawa będzie się miała podczas podjazdów - full jest cięższy od hardtaila. 

Modele z pełnym zawieszeniem to rowery przeznaczone do ostrej jazdy - powinien być cięższy. Siłą rzeczy wymaga to zastosowania bardziej zaawansowanych hamulców, sam damper też podnosi masę roweru. Do jakich dyscyplin najlepszy będzie full? Oczywiście downhill, enduro i trudniejsze technicznie MTB XC, czyli wszędzie tam gdzie trasa jest trudna i pokonywana z dużą prędkością. 

Hardtail to rowery z amortyzatyzowanym przednim widelcem i sztywnym tyłem. Modele MTB HT są zdecydowanie lżejsze od fulli - łatwiej jest na nich podjechać pod górę lub przenieść, gdy zachodzi taka potrzeba. Hardtaile nie są tak komfortowe, ale za to szybciej się rozpędzają. Niewątpliwą zaletą rowerów MTB HT jest zdecydowanie większy wybór modeli, a co za tym idzie również większa rozpiętość cenowa. Plusem rowerów z przednim zawieszeniem jest również to, że nie wymagają one tak częstego serwisowania jak fulle. Rowery MTB hardtail przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej i cross country. 

Ile kosztuje dobry rower MTB?

Rowery MTB to duża grupa produktów - od tanich modeli za ok. 1000 zł po sprzęty w cenie dobrego samochodu. Cenę roweru kształtuje to, jakie otrzymał wyposażenie i na jakiej ramie został zbudowany. Przyzwoitego hardtaila do rekreacyjnej jazdy można kupić już w granicach 2000 PLN. 

W przypadku rowerów MTB fullsuspension nie polecamy zakupu najtańszych modeli. Specyfika jazdy na tych rowerach wymaga odpowiedniej jakości osprzętu, więc żywotny i w pełni funkcjonalny po prostu musi kosztować. Nie są to jednak duże różnice - do amatorskiej jazdy kupisz przyzwoity rower za ok. 3000 PLN. 

Jeśli masz zapał i chcesz dużo jeździć, warto kupić rower na lekkiej ramie i solidnych obręczach i bezdętkowych kołach. Dobrze wybrać rower, który wyposażono w nowoczesne rozwiązania - zintegrowaną oś korby czy możliwość zainstalowania opuszczanej sztycy. Teoretycznie rower zawsze można rozbudować, ale przy najtańszych modelach te możliwości będą ograniczone.

Rowery MTB to tak duża kategoria, że każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie - zarówno jeśli chodzi o wyposażenie, jak i cenę. Rower górski to dobry wybór również do miasta - wygodnie dojedziesz na nim do pracy, a w weekend śmiało możesz pojechać poszaleć w terenie. 

https://sports-extreme.pl/

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz