Czwartek, 2 stycznia 2025
Własny ogród to wyzwanie pochłaniające sporo czasu i energii. Aby właściwie przekopać i spulchnić glebę potrzebujemy dobrej maszyny, jaką jest glebogryzarka ogrodowa. Dzięki niej, prace w ogródku będą o wiele mniej męczące i pracochłonne.
Glebogryzarka zdobyła uznanie zapalonych ogrodników za sprawą swojej szybkiej pracy i niezwykłego komfortu, który daje użytkownikowi. Aby jednak wybrać odpowiedni sprzęt, musimy dowiedzieć się czegoś więcej o rodzajach glebogryzarki, ich zastosowaniu i parametrach, które wpływają na wybór optymalnego rozwiązania.
Glebogryzarka jest maszyną rolniczą, której używa się w celu uprawy ziemi na polu bądź w ogrodzie. Jej konstrukcja opiera się o noże, które swoją budową przypominają haki. Umieszczone są na wale obrotowym. Zadaniem tego sprzętu jest wyrównywanie i spulchnianie gleby, oraz jej napowietrzenie i odchwaszczenie.
Jest to więc urządzenie, które pomoże w uprawie roślin, roli, czy w założeniu trawnika. Jest nieocenionym sprzętem, podczas prac w ogrodzie. Jest świetną alternatywą wszelkich męczących i żmudnych ręcznych prac. Zaawansowane modele posiadają dodatkowe funkcje, jak rozprowadzanie torfu czy kompostu. Znajdziemy je tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki/glebogryzarki.html
Istnieje kilka podstawowych rodzajów glebogryzarek. Może występować ona w wersji ręcznej, elektrycznej lub spalinowej. Poszczególne modele różnią się od siebie mocą silnika, szerokością i dodatkowym funkcjami. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom glebogryzarek.
Glebogryzarka ręczna – jest modelem, który jak sama nazwa wskazuje napędzany jest siłą ludzkich mięśni. Wymaga to od użytkownika nie lada zaangażowania i dużej siły. Takie rozwiązanie sprawdzi się głównie przy małej powierzchni ogrodu. Zaletą jest niska waga i fakt, że może pracować na każdym rodzaju gleby.
Glebogryzarka elektryczna – jest napędzana elektrycznym silnikiem. Jej konstrukcja pozwala na spulchnianie ziemi tylko na niewielkiej głębokości. Jej zaletą z pewnością jest to, że nie szkodzi środowisku i bardzo cicho pracuje. Mankamentem może być fakt, że musi ciągle być podłączona do prądu.
Glebogryzarka spalinowa – ta wersja napędzana jest spalinowym silnikiem o dużej mocy. Taka glebogryzarka ogrodowa sprawdzi się nawet w najcięższych warunkach. Do dyspozycji mamy zespół napędowy ze sprzęgłem oraz przekładnią redukcyjną, co umożliwia pracę nawet na trudnych glebach. To odpowiedni wybór dla posiadaczy dużych ogrodów. Ich minusem jest spora waga.
Podczas, gdy decydujemy się na zakup glebogryzarki, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą w wyborze odpowiedniego dla nas urządzenia. Spośród nich, możemy wyróżnić kryteria wymienione poniżej.
Każda dobra glebogryzarka ogrodowa charakteryzuje się dużą mocą silnika. Jeżeli mamy zamiar używać urządzenia w różnych warunkach, szczególnie przy spulchnianiu silnie zbitych, gliniastych, ciężkich gleb powinniśmy wybrać glebogryzarki o dużej mocy. Mocne wersje nie dość, że są bardziej wydajne, to charakteryzują się zazwyczaj mniejszą awaryjnością.
Głownie wielkość ogrodu i rodzaj gleby definiują potrzebę wybrania danego sprzętu. Jeżeli posiadamy mały ogród, to moc 300 – 500W lub 4KM w zupełności nam wystarczy. Natomiast w przypadku większych powierzchni, konieczne może być skorzystanie z dobrodziejstw urządzeń o mocy powyżej 600W lub 5KM, w przypadku glebogryzarek elektrycznych.
Parametr ten określa powierzchnie, jaką jednorazowo może przerobić glebogryzarka ogrodowa. Właściciele wąskich, niewielkich ogrodów, powinni skupić się na poszukiwaniu modeli o szerokości pracy 16-33cm. Duże ogrody, analogicznie będą wymagały szerszych rozwiązań, a wąskie glebogryzarki mogą spowodować czasochłonną pracę. W takim wypadku dobrym wyborem będą glebogryzarki o szerokości powyżej 50 cm. Zaawansowane modele pozwalają na regulację szerokości powierzchni roboczej.
Glebogryzarka ogrodowa może mieć również zróżnicowaną maksymalną głębokość pracy. Mniejsze konstrukcje dobrze radzą sobie na głębokości 13 – 15 cm. To dobre rozwiązanie przy zakładaniu trawnika czy grządek. Inaczej sprawa będzie wyglądała, jeżeli chcemy założyć uprawy o rozbudowanym systemie korzeniowym. Powinny one cechować się dużym napowietrzeniem gleby. Do takiego zadania, musimy nabyć mocniejszą glebogryzarkę, która pozwoli na głębokość pracy do 35 cm.
Ostatnim parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest sama masa i konstrukcja glebogryzarki. Wszak czasami może wystąpić konieczność jej transportu.
Do użytku przydomowego, posiadając niewielki ogród, urządzenia o wadzę ok. 10 – 15kg doskonale dadzą sobie radę. Małe oraz średnie glebogryzarki z powodzeniem przewieziemy w bagażniku auta.
Urządzenia o dużej mocy silnika (zazwyczaj spalinowe) są znacznie cięższe i posiadają spore gabaryty. Takie konstrukcje mogą ważyć nawet 50 kg. Warto więc jeszcze przed zakupem określić, czy będzie istniała potrzeba transportu sprzętu.
Bardzo pomocną funkcją w glebogryzarkach ogrodowych jest posiadanie biegu wstecznego, który umożliwi bezproblemowe zawracanie.
Możliwość zmiany prędkości obrotowej ostrzy, przyda się podczas częstej zmiany rodzaju podłoża, a regulacja rączek pozwoli na dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb.
Artykuł partnera zewnętrznego
Komentarze (0)