Środa, 15 stycznia 2025

Groźne infekcje, które mogą przebiegać bez gorączki!

20 grudnia 2019

0

Gorączka jest zazwyczaj najbardziej charakterystycznym objawem, świadczącym o rozwoju infekcji. Nagły i duży wzrost temperatury najczęściej towarzyszy zakażeniom bakteryjnym, które są szczególnie niebezpieczne - mają ciężki przebieg. liczne powikłania oraz wymagają leczenia antybiotykiem. Jednak zdarzają się przypadki, gdy infekcji nie towarzyszy gorączka. Brak gorączki stanowi problem w szybkim rozpoznaniu zakażeń o ciężkim przebiegu, takich jak zapalenie oskrzeli czy płuc. Równie często, szczególnie u dzieci zdarza się angina bez gorączki. Odłożenie w czasie wizyty lekarskiej oraz opóźnienie podjęcia leczenia w tych przypadkach może prowadzić do groźnych powikłań. W jaki sposób rozpoznać częste i groźne infekcje, które mogą przebiegać bez gorączki?

Gorączka to pierwszy sygnał alarmowy!

Podniesienie temperatury ciała powyżej 38°C nazywamy gorączką. Jeżeli temperatura mieści się w przedziale 37-38°C, mówimy o stanie podgorączkowym. Obie sytuacje wzmagają naszą czujność i są sygnałem alarmowym, szczególnie gdy sytuacja dotyczy dziecka.

Z rozwojem większości infekcji (również szczególnie często występujących zakażeń górnych dróg oddechowych) związane jest pojawienie się gorączki oraz innych objawów. Kiedy podwyższona temperatura się nie pojawia, a dodatkowo infekcja przebiega w pierwszych dniach bezobjawowo lub z objawami atypowymi - rozpoznanie choroby jest bardzo trudne. Najczęściej powoduje to przesuniecie w czasie wizyty u lekarza oraz późne rozpoczęcie leczenia.

W przypadku niektórych groźnych infekcji, może to prowadzić do rozwoju powikłań, a nawet stanowić zagrożenie życia.

Zapalenie płuc i oskrzeli bez gorączki

Zapalenie oskrzeli

Większość osób przynajmniej raz w życiu będzie miała tą infekcję.

Zapalenie oskrzeli to choroba, która najczęściej jest spowodowane zakażeniem wirusowym (wirus grypy A i B, paragrypy, RSV, adenowirusy, koronawirusy). Najczęściej patogeny wirusowe w pierwszym etapie wywołują przeziębienie, które następnie obejmuje drogi oddechowe w wyniku czego powstaje zapalenie oskrzeli. W 1 na 10 przypadków zapalenie oskrzeli wywoływane jest przez bakterie. Bardzo często, są to tzw. bakterie atypowe Mycoplasma pneymoniae oraz Chlamydia pneumoniae (które również powodują zapalenie płuc).

Kolejną przyczyną zakażenia w oskrzelach jest krztusiec, czyli bakteria Bordetella pertussis. Nawet dzieci, które były szczepione na krztusiec mogą zachorować (co jest związane z zanikiem przeciwciał odpornościowych po pewnym czasie od szczepienie) - jednak u nich choroba ma bardziej łagodny przebieg.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc jest chorobą, która dotyka w Polsce nawet 1 na 100 osób w ciągu roku. W odróżnieniu do zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc jest wywoływane prawie zawsze przez bakterie. Prawie 2/3 infekcji powoduje dwoinka zapalenia płuc, czyli bakteria Streptococcus pneumoniae. 

Do drobnoustrojów atypowych zaliczane są: Mycoplasma i Chlamydophila pneumoniae oraz Legionella pneumophila. Zapalenie płuc spowodowane obecnością tych szczepów bakterii, najczęściej przebiega z atypowymi objawami. Gorączka jest mniej nasilona lub nie występuje.

Jakie są pierwsze objawy zapalenia oskrzeli i płuc?

Zarówno w przypadku zapalenia oskrzeli, jak i zapalenia płuc najważniejszymi objawami są silny kaszel (któremu towarzyszy odkrztuszanie białawej, żółtej lub zielonkawej plwociny) oraz gorączka przekraczająca 38°C. Ponieważ kaszel towarzyszy również np. przeziębieniu, najczęściej dopiero pojawienie się gorączki powoduje, że zgłaszamy się do lekarza.

Czy gorączka pojawia się zawsze?

NIE.

Atypowe zakażenia bakteryjne oskrzeli i płuc wywołane m.in. przez Mycoplasma pneumoniae i Chlamydophila pneumoniae - mogą przebiegać bez podnienionej temperatury ciała. Dlatego często rozpoznanie zapalenia płuc lub oskrzeli, jest opóźnione. W przypadku dzieci jest to szczególnie niebezpieczne.

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku dzieci i osób starszych, zapalenie płuc może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Nie można bagatelizować objawów, nawet gdy nie towarzyszy im gorączka.

Jeżeli pojawią się dreszcze, kaszel z odksztuszaniem ropnej plwociny, duszność i ból w klatce piersiowej - bezzwłocznie należy udać się do lekarza. W przypadku infekcji płuc, mogą pojawić się również objawy ze strony układu pokarmowego - nudności, ból brzucha i wymioty.

Angina bez gorączki

Angina, to powszechne określenie bakteryjnego zakażenia gardła. Przyczyną anginy bakteryjnej w 95% jest jeden szczep bakterii Streptococcus pyogenes(paciorkowce grupy A).

Nawet 1 na 10 osób z objawami infekcji gardła ma właśnie anginę.

I w odróżnieniu od wirusowego zapalenia gardła, angina ropna jest infekcją niebezpieczną. Brak prawidłowego rozpoznania tego zakażenia bakteryjnego lub nieodpowiednie leczenie mogą być przyczyną licznych powikłań (zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, sepsa czy wstrząs paciorkowcowy).

Typowe objawy anginy

Powiększone węzły chłonne, biały nalot na migdałkach i gorączka przekraczająca nawet 38°C - to charakterystyczna triada objawów anginy. W przebiegu tej infekcji, może pojawić się również szereg symptomów, które na pierwszy „rzut oka” nie wskazują na anginę - są to biegunka, ból brzucha, wymioty i nudności.

Czy gorączka przy anginie pojawia się zawsze?

NIE.

Mimo tego, że bardzo wysoka gorączka jest jednym z pierwszych objawów anginy - nie pojawia się zawsze. Sytuacja taka dotyczy szczególnie dzieci, u których angina bez gorączki zdarza się dość często.

Co zrobić, gdy nie ma pewności czy objawy wskazują na anginę?

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania diagnostycznego weryfikującego, że w gardle znajdują się paciorkowce grupy A. Dlatego objawy bakteryjnej anginy potwierdza się wykonaniem u pacjenta szybkiego testu na paciorkowce z wymazu z gardła (wynik uzyskiwany w 10 min) lub posiewem mikrobiologicznym (wynik po 3 dniach). Oba badania mają wysoką skuteczność i umożliwiają postawienie pewnej diagnozy oraz rozpoczęcie skutecznego leczenia. Pobranie wymazu z gardła jest bezbolesne, można go wykonywać już u najmłodszych dzieci. Testy na anginę dostępne są w przychodniach oraz aptekach - można je wykonać samodzielnie, w domu. Rozpoznanie anginy paciorkowcowej jest konieczne do zastosowania skutecznego leczenia antybiotykiem.

więcej na temat szybkiego testu na anginę znajdziesz tutaj:
https://wykryjangine.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz