Poniedziałek, 2 października 2023

Pielęgnacja i ochrona samochodu

23 czerwca 2017

0

Nawet zaniedbany i zniszczony samochód można doprowadzić do takiego stanu, żeby nie można się było go powstydzić. Ale oczywiście raczej nie potrzeba doprowadzać do takiej konieczności. Lepiej zawczasu zacząć o niego dbać tak, aby zachwycał rewelacyjnym wyglądem czy to na parkingu, czy na drodze. Wystarczy jedynie zorientować się w tym, czego użyć do jego pielęgnacji.

Wybór dobrych kosmetyków

Na rynku jest całe mnóstwo preparatów i kosmetyków do pielęgnacji samochodów, ale nie wszystkie są tej samej jakości. Niektóre kosmetyki samochodowe działają lepiej, inne gorzej w zależności od producenta. Im lepsze się wybierze, tym większa pewność, że samochód będzie dobrze zabezpieczony. Te preparaty gorszej jakości (do kupienia w każdym markecie albo na przykład na stacji benzynowej) nie zawsze dają dobre efekty, mogą nawet porysować lakier, co na pewno nie jest mile widziane, jeśli chce się dobrze wypielęgnować auto. 

Karoseria

Zaczyna się od pielęgnacji karoserii. I już tutaj istnieje kilka rodzajów kosmetyków: szampony, żele do mycia (sprawdź ofertę kosmetyków do lakieru na sklep.motogo.pl). Służą one do usuwania brudu i kurzu. Dobrze, jeśli zawierałyby one środki, które dodatkowo zapobiegają utlenianiu się lakieru, czyli nie pozwalają, aby wyblakł. Ważną kwestią jest też używanie środków zabezpieczających przed mnóstwem latających w lecie owadów. Przydatne są także woski konserwujące, które uchronią lakier przed zarysowaniami, a nawet nabłyszczą i wypełnią niewielkie rysy. Istnieją różne rodzaje wosków, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji. Są woski syntetyczne odpowiedzialne za bardzo mocny połysk i bardzo trwałe. Są też woski naturalne, które odpowiadają za pogłębienie barwy lakieru, ale z drugiej strony są mniej trwałe.

Aby móc nałożyć wosk, trzeba dokładnie przygotować samochód. Przede wszystkim trzeba go dokładnie oczyścić, aby nie pozostały na nim żadne, nawet najmniejsze zabrudzenia. Inaczej znajdą się one pod warstwą wosku i efekt nie będzie taki, jak pożądany. Do oczyszczania służy specjalna glinka, pomagająca usunąć wszelkie zanieczyszczenia, np. z drzew, pyły przemysłowe i inne. Zanieczyszczenia wnikają w powierzchnię glinki, tym samym pozostawiając powierzchnię idealnie czystą. Oczywiście trzeba uważać, aby nie przesadzić. Takiego zabiegu można dokonać najwyżej raz w tygodniu, aby nie doprowadzić do zniszczenia lakieru. A jeśli karoseria już jest uszkodzona, to trzeba ją w jakiś sposób uratować. Najlepiej skorzystać z past i płynów do wygładzania rys.

ochrona samochodu

Wnętrze samochodu

Profesjonalny car detailing odnosi się także do wnętrza samochodu. W tym zakresie odnosi się on do czyszczenia, regeneracji i konserwacji poszczególnych elementów przestrzeni. Plastikowe elementy można skutecznie wyczyścić środkami nabłyszczającymi, które pozostawią po sobie nie tylko połysk, ale też przyjemny, świeży zapach. Jeśli chodzi o szyby i lustra, to najlepiej zastosować płyny i spraye, które zahamują parowanie, dzięki czemu korzystanie z tych powierzchni będzie bardziej komfortowe. Świetnym i bardzo użytecznym produktem będą ściereczki nawilżane, które można stosować często, by natychmiastowo cieszyć się odpowiednim wyglądem wnętrza. Pomogą w krytycznych sytuacjach, np. gdy szyba będzie zatłuszczona i nic nie będzie przez nią widać.

Powłoki ceramiczne

Dodatkowym zabezpieczeniem dla lakieru jest nałożenie na niego powłoki ceramicznej. To ważne, bo przecież lakier jest szczególnie narażony na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, na działanie promieniowania UV czy kwaśnych deszczów. Jeśli nakładane powłoki ceramiczne są dobrej jakości, wówczas chronią one samochód nawet podczas kilkunastu następnych myć. Powłoka jest bardzo trwała i skutecznie chroni lakier przed zniszczeniami. To kilkumikronowa warstwa, pokrywająca całkowicie i w sposób niewidzialny całą powierzchnię lakieru.

Samochód stanowi wizytówkę jego właściciela. Jeśli dobrze się o niego dba, to może on być symbolem pozytywnego wizerunku i elegancji. Nawet gdyby samochód miał zostać sprzedany, to zadbane wnętrze i karoseria sprawią, że szybciej znajdzie się ktoś, kto się na niego skusi.

Artykuł powstał we współpracy z motogodetailing.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz