Sobota, 20 kwietnia 2024

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o klimatyzacji w swoim domu

6 maja 2022

0

Najprostszym i najbardziej opłacalnym sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności w domu jest klimatyzator. Ten rodzaj instalacji staje się coraz bardziej popularny w domach jednorodzinnych. Klimatyzacja przestaje być kojarzona z luksusem i staje się dostępna tylko dla firm i innych obiektów świadczących usługi. Pozytywny wpływ klimatyzacji na mikroklimat w pomieszczeniach trwa dłużej niż okres intensywnych upałów. Coraz chętniej stosujemy ją jako urządzenie grzewcze.

Klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, jeśli popełnimy błędy podczas montażu lub po fakcie. Klimatyzacja może poprawić jakość powietrza wewnątrz domu, co z kolei może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Klimatyzacja a wentylacja

Ważne jest, aby zrozumieć, że klimatyzacja nie może zastąpić wentylacji. Są to dwa odrębne procesy związane z klimatyzacją w domu. Uzupełniają się one wzajemnie. Po zainstalowaniu klimatyzatora należy utrzymać wentylację. Jeśli w domu zainstalowano wentylację mechaniczną, należy wyłączyć wentylatory na czas pracy klimatyzatora. W przypadku stałego napływu gorącego powietrza z zewnątrz może to prowadzić do wzrostu kosztów eksploatacji klimatyzatora.

Klimatyzacja - zdrowe powietrze w domu

Klimatyzator to doskonałe rozwiązanie dla osób z problemami płucnymi i alergików. Klimatyzator zapewnia filtrację, która poprawia jakość powietrza w domu. Filtr w urządzeniu wychwytuje szkodliwe cząsteczki, dzięki czemu możemy oddychać czystym powietrzem. Istotne znaczenie mają systemy jonizacji powietrza. Obecnie nie są one dostępne w modelach z najniższej półki, ale mogą znacznie poprawić jakość powietrza w domu dla alergików, osób cierpiących na astmę i małych dzieci.

Klimatyzacja pozwala nam czuć się najlepiej, gdy jest nam wygodnie w określonych temperaturach i przy określonym poziomie wilgotności. Idealnie jest utrzymywać temperaturę 23-26oC w lecie i wilgotność 40-60% w zimie. Dzięki temu nasze ciała czują się komfortowo i nie pocą się.

Klimatyzacja nie powinna być kojarzona z przeziębieniem lub wzmożoną chorobą. Do tematu regulacji musimy podejść ostrożnie - temperatura nigdy nie powinna być ustalana arbitralnie. Zaleca się, aby różnica temperatur między pomieszczeniami klimatyzowanymi a nieklimatyzowanymi nie przekraczała 7 stopni Celsjusza. Będziemy musieli liczyć się z pewnymi niedogodnościami, a nawet chorobami, takimi jak zapalenie zatok, gardła i inne. ).

Komfort oznacza również, że nie ma przeciągów i podmuchów powietrza. Ważne jest, aby regulować kierunek i prędkość podmuchu (zaleca się, aby nie przekraczała ona 0,2 m/s). Brak regulacji tych parametrów może być przyczyną problemów zdrowotnych, zwłaszcza gdy użytkownik jest spocony (lub gdy wchodzi do klimatyzowanego pomieszczenia bezpośrednio z gorącego powietrza na zewnątrz).

Klimatyzacja usuwa wilgoć z domu

Klimatyzator może być także wykorzystywany do walki z nadmiarem wilgoci. Urządzenie nie tylko chłodzi, ale także usuwa nadmiar wilgoci. Dzięki temu powietrze jest zdrowsze i ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Zasada działania klimatyzacji

Czynnik roboczy, który krąży w systemie, jest podstawą wymiany i chłodzenia powietrza. Skraplacz i parownik umożliwiają schłodzenie powietrza i odprowadzenie ciepła na zewnątrz. Urządzenia klimatyzacyjne nie mogą być zasilane czynnikiem chłodniczym R22. Został on zakazany po tym, jak odkryto, że ma on negatywny wpływ na warstwę ozonową. Obecnie stosowane czynniki chłodnicze to R407C i R410A. Należy zwracać na to uwagę, zwłaszcza jeśli klimatyzator pochodzi z Chin i należy do tzw. grupy no-name.

Dowiedz się więcej na temat klimatyzacji wchodząc na stronę https://klimainfo.pl/

Pilot do klimatyzatora

Klasa energetyczna klimatyzatora

Przy zakupie urządzenia zasilanego energią elektryczną należy sprawdzić klasę energetyczną. Najwyższą dostępną klasą jest obecnie A +++. Jest to najwyższa klasa, która jest również najdroższa. Tańsze klimatyzatory będą miały zazwyczaj niższą klasę, co oznacza, że będą droższe w eksploatacji. Nie mamy pewności, że wszystkie urządzenia tej samej klasy będą działać równie dobrze, jeśli się znajdą. Ważne jest, aby porównać te dwa parametry.

Efektywność sezonowa chłodzenia S.E.E.R i ogrzewania S.C.O.P. W zależności od trybu pracy, im wyższy wskaźnik efektywności sezonowej, tym urządzenie będzie zużywać mniej energii na transport ciepła.

Klimatyzator jest ekonomiczny w eksploatacji

Aby klimatyzatory pracowały w upalne dni w sposób ekonomiczny, należy pomyśleć o izolacji. Obejmuje ona przegrody zewnętrzne budynku, ściany, sufity i szyby okienne. Aby to osiągnąć, stosuje się folie odbijające światło słoneczne. Można również zainstalować rolety i inne żaluzje, aby utrzymać pożądaną temperaturę we wnętrzu. Należy wymienić tradycyjne żarówki na ekologiczne, mimo że mogą wydawać się obojętne.

Rodzaje klimatyzatorów

Istnieje różnica między klimatyzatorami przenośnymi a klimatyzatorami typu split. Jednostki przenośne są bardziej kłopotliwe w codziennym użytkowaniu. Modele typu split lub dzielone są lepsze do dużych instalacji. Składają się one z dwóch części. Głośniejsza z nich znajduje się na zewnątrz.

Klimatyzatory typu SPLIT dzieli się ze względu na miejsce montażu

  • Naścienny - jest to najpopularniejszy typ klimatyzatorów w domach. To urządzenie ma największe zalety: jest łatwe w instalacji, zapewnia najlepszą obsługę i świetnie prezentuje się w pomieszczeniu.
  • Model podłogowo-sufitowy - nieco bardziej skomplikowany, ale nadal nadaje się do sklepów i podobnych typów pomieszczeń.
  • Kasetonowy - przeznaczony do dużych pomieszczeń. Wygodny i łatwy do rozprowadzania powietrza. Przeznaczony jest do montażu w suficie podwieszanym w technologii kasetonowej.
  • Kanałowy - wymaga specjalnych kanałów do rozprowadzania powietrza. Z tego względu jest stosowany głównie w dużych obiektach przemysłowych.

Żywotność klimatyzatorów

Oczekuje się, że klimatyzatory będą działać przez co najmniej 30 lat. Wynika to z jakości komponentów, prawidłowego działania urządzenia oraz regularnych przeglądów w celu wykrycia ewentualnych usterek. Koszt klimatyzatora jest głównym czynnikiem wpływającym na oczekiwaną żywotność. Najdroższe urządzenia działają najdłużej. Powinniśmy uzgodnić z firmą, że w ramach zakupu nowego klimatyzatora stare urządzenie zostanie odebrane i zutylizowane.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz