Niedziela, 10 grudnia 2023

Czy tylko spóźniający się okres jest objawem ciąży? Zobacz inne znaki zwiastujące odmienny stan

6 marca 2018

0

Objawy ciąży są dość charakterystyczne, jednak bardzo łatwo – szczególnie na wczesnym etapie – pomylić je ze zbliżającą się miesiączką. Chociaż każda kobieta może odczuwać nieco inne dolegliwości, spóźniający się okres to nie jedyna oznaka dużego prawdopodobieństwa, że doszło do zapłodnienia. Sprawdź, jakie jeszcze sygnały mogą świadczyć o ciąży.

Brak miesiączki jest typowy dla kobiet, które spodziewają się dziecka. Wynika to z fizjologii – okres stanowi bowiem efekt złuszczającego się endometrium, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Jeżeli zatem kobieta jest w ciąży, proces złuszczania błony śluzowej nie następuje. To jednak dopiero początek – objawy ciąży z dnia na dzień będą coraz wyraźniejsze.

Możliwe plamienie implantacyjne

Jeszcze przed przewidywanym terminem miesiączki, u niektórych kobiet pojawia się skąpe plamienie. Prawdopodobną przyczyną jest implantacja zarodka, który trafia na ścianę naczynia krwionośnego. Przyczyniając się do jego uszkodzenia, wywołuje krwawienie.

Wzmożona tkliwość piersi

Chociaż biust przed miesiączką jest bardziej wrażliwy na dotyk, takie objawy są typowe również dla ciąży. Obrzmienie piersi oraz nadwrażliwość sutków to efekt rosnącego poziomu progesteronu.

Poranne mdłości

Wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hormonu ciążowego) może powodować u kobiet poranne mdłości. Tego rodzaju objawy ciąży nasilają się szczególnie, gdy ciężarna odczuwa tzw. ssanie w żołądku. Aby do tego nie dopuścić, zaraz po przebudzeniu dobrze jest zjeść np. kawałek banana.

Ogólne zmęczenie i senność

Zawirowania hormonalne oraz obciążenie wewnętrznych narządów sprawiają, że kobieta w pierwszych tygodniach ciąży odczuwa silne zmęczenie i senność. Jest to związane z faktem, że właśnie w tym okresie organizm musi zaspokoić nie tylko energetyczne potrzeby kobiety, ale również rozwijającego się płodu.

Nadwrażliwość na zapachy

Wyostrzenie węchu oraz nadwrażliwość na zapachy to objawy ciąży, które występują u wielu ciężarnych. Intensywne aromaty mogą odpychać i wywoływać odruch wymiotny. Dotyczy to m.in. zapachu kawy, dymu papierosowego, silnych perfum czy kosmetyków.

Jak wykluczyć / potwierdzić ciążę?

Wcale nie musisz zgadywać czy jesteś w ciąży. Jeśli podejrzewasz, że doszło do zapłodnienia, wystarczy to sprawdzić.

  • Wykonaj domowy test ciążowy

Dostępny w aptekach test ciążowy to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na potwierdzenie / wykluczenie ciąży w domowym zaciszu. Wykonany w dniu planowanej miesiączki lub kilka dni później, daje wiarygodne wyniki.

W zależności od rodzaju testu, wystarczy na płytkę testową nanieść odrobinę moczu (test płytkowy lub test paskowy) lub umieścić test pod strumieniem moczu (test strumieniowy), by odczytać wynik. Dwie kreski oznaczają wynik pozytywny – ciążę, zaś jedna kreska oznacza wynik negatywny – brak ciąży.

  • Oznaczenie poziomu beta hCG

Aby potwierdzić / wykluczyć ciążę, można wykonać laboratoryjne oznaczenie poziomu beta hCG z krwi. Wynik powyżej 5 mlU/ml świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia.

Jeśli zastanawiasz się czy jesteś w ciąży, wsłuchaj się w swój organizm. Jeżeli występują u Ciebie wyżej wymienione objawy i test pokazał dwie kreski, już za ok. 36 tygodni na świecie pojawi się Twoje dziecko.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz