Niedziela, 15 września 2024

Drzwi szeroko zamknięte, czyli o awarii i wymianie zamka

9 września 2019

0

Awaria poszczególnych elementów zamka w drzwiach może zagrażać bezpieczeństwu osób i mienia. Zacięty zamek lub złamany w nim klucz to tylko niektóre przyczyny awarii mechanizmu zabezpieczającego drzwi. Jakie są jeszcze powody zepsucia zamka oraz jak przebiega proces jego wymiany?

Uszkodzony klucz

Klucze, które są z pozoru bardzo wytrzymałe, niestety często ulegają uszkodzeniu. Nawet niepozorne zarysowania mogą wpłynąć na nieprawidłowe działanie całego mechanizmu zabezpieczającego drzwi. Uszkodzenia w postaci zarysowania czy odkształcenia nie wymagają jednak wymiany całego zamka, ale samego klucza. 

Klucz złamany w zamku

Inaczej wygląda sytuacja z zamkiem, w którym utknął klucz. Najczęstszą przyczyną jest złamanie klucza w środku. Przyczyną może być wada fabryczna klucza albo zbyt gwałtowne szarpanie klucza w sytuacji, gdy zamek się zaciął. 

Zanieczyszczony zamek

Jedną z niestandardowych przyczyn awarii zamka są różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą dostać się do wnętrza mechanizmu oraz zablokować klucz. Może to być efekt losowego zdarzenia albo czyjejś złośliwości. Często zdarza się, że w środku zamka znajduje się klej lub twardy i cienki przedmiot, jak np. zapałka czy szpilka. 

Długotrwała eksploatacja

Kolejnym przypadkiem awarii zamków do drzwi są sytuacje wynikające z długotrwałego używania mechanizmu zabezpieczającego drzwi. Zamek odkształca się, a klucze, które były w komplecie, już do niego nie pasują. 

Wymiana zamka w drzwiach 

Powyższe sytuacje nierzadko wymagają wymiany zamka na nowy. Prawie każda awaria zamka powinna skutkować zgłoszeniem do ślusarza. Zatrzaśnięte drzwi powinny być bowiem otwierane przez specjalistę posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Pozwoli to na otwarcie drzwi bez uszkodzenia innych elementów. 

Fachowcy posiadają legalne narzędzia do lock-pickingu, mają wieloletnie doświadczenie w branży i doradzają swoim klientom korzystne rozwiązania. Naprawa zamka przez ślusarza polega na rozłożeniu mechanizmu na części. Nierzadko naprawa tych elementów nie jest jednak możliwa - wówczas konieczna jest wymiana zamka w drzwiach. Czasem usługa ogranicza się do wykręcenia starej wkładki oraz zamontowanie nowej. 

W przypadku wymiany całego zamka pierwszym etapem jest odkręcenie klamki oraz szyldu. Po otwarciu drzwi odkręca się widoczne śruby oraz podważa zamek, żeby go wyciągnąć. W jego miejsce montuje się nowy mechanizm zabezpieczający. Jeśli nowy zamek ma wymienną wkładkę, montuje się ją dopiero po instalacji kasety zamka. Profesjonalny ślusarz nie tylko wykona te działania szybko i sprawnie, ale także dopasuje nowy zamek pod względem parametrów i funkcjonalności. Najważniejsze, żeby przy awarii zamka nie panikować i zwrócić się do specjalisty. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz