Wtorek, 16 kwietnia 2024

Przepisy dla niemowląt po 5-6 miesiącu

19 września 2016

0

Przez pierwsze 5-6 miesięcy życia niemowlęcia, najczęściej jest ono karmione naturalnie piersią mamy. Regułą to jednak nie jest, bywa, że z różnych powodów – zdrowotnych mamy lub dziecka albo innych przekonań co do prawidłowej diety, niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym. Tak, czy inaczej w okolicy pół roku maluszka przychodzi czas, aby dietę dziecka rozszerzyć. Wtedy do diety należy wprowadzić warzywa, mięso i z czasem także owoce. Warto włączyć tez spożycie glutenu i nadal kontynuować podawanie mleka. Zaczyna się przyrządzanie przez rodziców pierwszych posiłków dla maluszków.

Skąd czerpać inspiracje na przepisy?

Trafić na dobre przepisy dla niemowląt nie jest łatwo, trzeba trochę poszukać. Wiele mam w dzisiejszych czasach zwykle zaczyna od przejrzenia tego, co oferuje nam Internet. Istnieje od dłuższego czasu cała gama blogów parentingowych prowadzonych przez mamy, które dzielą się swoimi autorskimi propozycjami przepisów na warzywne przeciery oraz zupki i dania obiadowe dla niemowląt. Również wielu producentów gotowych dań dla niemowląt oferuje ciekawe podpowiedzi jadłospisów dla maluszków. W poradnictwie żywieniowym specjalizują się nawet specjalne portale, na których znaleźć można odpowiedzi na najczęściej nurtujące w tym temacie rodziców pytania. Literatura drukowana też jest obfita w tym temacie. W każdej stacjonarnej i internetowej księgarni znajdzie się jakaś pozycja z przepisami dla niemowląt warta zainteresowania.

Warzywa, owoce – co podać najpierw?

Nie istnieją sztywne zalecenia czy najpierw podawać niemowlęciu warzywa czy owoce. Ze względu na to jednak, że owoce są słodkie, maluszek może się do nich szybciej przyzwyczaić i potem nie będzie chciał tak chętnie próbować warzyw. Na początek warto żeby w przepisach dla niemowląt pojawiła się marchewka, podawana w formie papki. Warto też pamiętać o tym, by najpierw serwować dziecku jedno warzywo, aby przyzwyczaiło się do konkretnych smaków, a dopiero potem robić kompozycje z kilku.

Owoce na początek najlepiej podawać te, które występują sezonowo w naszej strefie klimatycznej. Najbardziej odpowiednie są jabłka, które można ugotować i zrobić z nich przeciery albo zmiksować lub zetrzeć na tarce. Na organizm kilkumiesięcznego maluszka dobrze działają też bogate w witaminy maliny i morele o właściwościach rozluźniających. Bardzo dobrym egzotycznym owocem dla półrocznego niemowlęcia jest banan, ponieważ zawiera dużo składników mineralnych i witamin.

Pierwsza zupka po 5 miesiącu

Rozszerzenie diety niemowlęcia najlepiej zacząć od jarzynowej zupki, w której mogą się znaleźć marchewka, ziemniak, dynia, a także dla lepszych walorów smakowych pietruszka i seler. Gotujemy je do miękkości ok. 20 minut, w garnku pod przykryciem. Po tym czasie wystarczy ugotowane warzywa zmiksować lub po prostu rozgnieść widelcem czy przetrzeć przez sitko. Dłuższe gotowanie może spowodować, że warzywa stracą swoją wartość odżywczą. Następnie przekładamy zupkę do miseczki, sprawdzamy, czy nie jest zbyt gorąca i można karmić maluszka. Do karmienia najlepiej używać specjalnie dostosowanej do jego wieku łyżeczki i przy każdym posiłku tej samej, aby malec mógł się do niej przyzwyczaić. Wówczas posiłki będą mu się kojarzyły z przyjemną powtarzalnością.

Królicze mięso w diecie 6-miesięcznego niemowlęcia

Kiedy niemowlę przyzwyczai się już do warzyw i owoców, możemy stopniowo przygotowywać dania z mięsem. Szczególnie polecane jest w tym okresie mięso królicze. Najlepiej połączyć je z jarzynami gotowanymi na parze. Do przygotowania mięsnego dania dla 6-miesięcznego niemowlęcia potrzebujemy: pół marchewki, połowę średniej wielkości ziemniaka, 15 g mięsa z królika, 1 łyżkę oliwy oraz zioła prowansalskie. Dlaczego zioła? Z tego samego powodu, z jakiego stosujemy je w posiłkach dla dorosłych – aby nie używać wcale albo zdecydowanie mniej soli i nadać potrawie wyjątkowy aromat.  

Mięso z królika myjemy i gotujemy w bardzo delikatnie posolonej wodzie na małym ogniu do miękkości ok. 30-40 minut. Umyte warzywa kroimy w cienkie słupki i gotujemy na parze około 15 minut. Po ugotowaniu wyjmujemy na talerz mięso (ugotowane wcześniej) oraz warzywa, a następnie polewamy oliwą zmieszaną z odrobiną ziół prowansalskich. Możemy z tych składników zrobić zmiksowaną papkę i tak podawać maluszkowi. Lepiej jednak już od 6-go miesiąca zacząć  przyzwyczajać niemowlę do jedzenia rączką poszczególnych kawałków, aby oswajało się z nową konsystencją posiłków.  

Kleik ryżowy i kaszki – z mlekiem czy z wodą?

Oprócz nowości w zróżnicowanej po piątym miesiącu diecie maluszka na przestrzeni całego dnia, powinny na stałe gościć w jego posiłkach jeszcze inne składniki. Jednym z nich jest mleko. Jeśli mama karmi nadal dziecko piersią, to prawdopodobnie na każde żądanie lub o ustalonych porach (wybór należy do mamy) niemowlę ma dostępne o każdej porze i najlepsze, jakie tylko może otrzymać. Jeśli mama zdecydowała się na zaprzestanie karmienia piersią lub nie karmiła piersią wcale, ważne, aby w diecie maluszka było mleko modyfikowane dostosowane do etapu jego życia. Z mlekiem (również tym, które mama może odciągać z piersi i magazynować w lodówce przez krótki czas) lub z wodą warto przygotowywać delikatne kleiki, które są pożywne i sycące.  

Na kleik nadają się specjalne płatki ryżowe, które gotujemy w wodzie razem np. z pokrojonym w cienkie plasterki jabłkiem. Kiedy obydwa składniki w trakcie gotowania przez ok. 5 minut połączą się w papkę dodajemy odrobinę oliwy, mieszamy i ewentualnie odrobinę miksujemy przed karmieniem. Ponieważ ok. 5-6 miesiąca poleca się podawanie glutenu, na mleku warto gotować kaszki które go zawierają. Można je przyrządzać z najzwyklejszej kaszy manny albo z gotowych kaszek dostępnych na rynku, często w ofercie razem z mlekiem modyfikowanym.   

Warto szukać ciekawych przepisów dla niemowląt (pod tym linkiem), bo możliwości komponowania posiłków dla nich jest tyle ile jest mam. Warto też zaznajomić się z wiedzą, które produkty muszą stanowić podstawę diety, a które można stosować dla urozmaicenia i od czasu do czasu. Dobrze też pogłębić wiedzę na ten temat w rozmowie z pediatrą i dietetykiem. Specjalistów tych jest coraz więcej i są coraz częściej dostępni w kontakcie przez Internet.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz