Piątek, 26 kwietnia 2024

Ciśnienie w oku - jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

9 kwietnia 2020

0

Badanie ciśnienia w oku nie jest sprawą oczywistą. Nie robimy tego tak często, jak badamy ciśnienie czy temperaturę. Niektórzy z nas o tym, że jest taki ważny wskaźnik jak ciśnienie wewnątrzgałkowe, dowiedzą się dopiero wówczas, kiedy ich zdrowie zaczyna szwankować.

Czym jest ciśnienie w oku i jaki jest jego prawidłowy poziom?

Ciśnienie w oku, zwane również ciśnieniem wewnątrzgałkowym czy śródgałkowym to nic innego jak ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę. To właśnie odpowiedni poziom ciśnienia sprawia, że oko zachowuje właściwy kształt i napięcie w obrębie soczewki. 

Prawidłowy poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego waha się pomiędzy 10-21 mmHg. Jednak poziom ten może się nieznacznie wahać z uwagi na czas pomiaru. Zwykle ranne godziny sprzyjają wysokiemu ciśnieniu w oku, które w miarę upływu dnia, stopniowo spada.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego - jak wygląda?

Aby zbadać ciśnienie w oku, wykonuje się tonometrię, zaś aparat do tego wykorzystywany to tonometr. Badanie może przebiegać zupełnie bezinwazyjnie - wówczas mamy do czynienia z metodą bezkontaktową, nie jest wówczas wymagane znieczulenie, bo metoda polega na pomiarze za pomocą działania silnym podmuchem powietrza. Ale są i inne metody:

  • Tonometria aplanacyjna (Goldmana) - pacjent musi otrzymać otrzymać znieczulenie, jego film łzowy zabarwia się roztworem, który pod wpływem niebieskiego światła zaczyna świecić. Następnie końcówką pryzmatu uciska się szczyt rogówki. Zabarwiony film określa coś w rodzaju półokręgów wskazujących poziom ciśnienia.
  • Tonometria impresyjna - tonometr ustawia się pionowo na znieczulonej rogówce, jego trzpień uciska rogówkę, a od oporu zależy poziom ciśnienia.

Niezależnie od rodzaju tonometrii pozostaje ona badaniem bezpiecznym i niepowodującym częstych powikłań.

Co ma wpływ na zmiany ciśnienia w oku?

Zdrowe ciśnienie wewnątrzgałkowe waha się między 15-16 mmHg. Odchyły od tej normy powinny niepokoić dopiero, jeśli przekroczą 8 mmHg, bo wahania dzienne wynosić mogą nawet 5 mmHg. 

Zarówno za wysokie, jak i za niskie ciśnienie mogą być niebezpieczne. Za wysokie może świadczyć o jaskrze, stanie zapalnym oka, zespole rzekomego złuszczania (chorobie związanej ze starzeniem się oka) czy nadprodukcji cieczy wodnistej w oku. Zbyt niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe może zaś oznaczać uraz oka, cukrzycę, stany zapalne naczyniówki, a nawet zanik gałki ocznej. 

Co powinno cię zaniepokoić?

Momentem, kiedy powinieneś udać się do okulisty, jest widoczne osłabienie widzenia, widzenie jak przez mgłę, pogorszenie się pola widzenia itp. Jeśli do tego dochodzą niespotykane wcześniej bóle głowy, połączone z bólem jakby pod okiem lub mroczkami, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Nie zawsze silne objawy będą oznaczać poważną chorobę, bywa i tak, że ludzie nie zauważają, że w ich oku znalazł się intruz, który na dobre się zadomowił i wbił w gałkę oczną. W takich przypadkach ciśnienie będzie niskie, a intruza będzie musiał w znieczuleniu usunąć lekarz.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz