Sobota, 20 lipca 2024

Pomysły na letnią dietę

28 lipca 2016

0

- Gdy myślimy o diecie stosowanej latem, możemy oddychać z ulgą, co do zasady bowiem nie wymaga ona od nas wielu poświęceń. Gdy dni są upalne, nasz organizm nie potrzebuje dodatkowych kalorii, a tym samym łatwiej jest mu zapanować nad apetytem. Wskazane jest zatem zastanowienie się nad tym, jak najlepiej wykorzystać wspomniany okres. Dobrym rozwiązaniem może być sięgnięcie zarówno po lżejsze dania, jak i po większą ilość spożywanych płynów.

Jeśli letnia dieta ma nas satysfakcjonować, powinniśmy kłaść jak największy nacisk na to, aby składała się ona z sezonowych warzyw i owoców.Właśnie latem mają one nie tylko najwięcej witamin, ale i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są przy tym nie tylko smaczne, ale i ubogie w kalorie, nie trzeba więc nakładać na siebie ograniczeń sięgając po nie. Warzywa i owoce, które latem są szczególnie łatwo dostępne, można uznać za najlepsze urozmaicenie codziennego menu. Możemy jeść je na surowo, zawsze wolno nam jednak odwoływać się również do ich postaci przetworzonej. W upalne dni mile widziane są zwłaszcza surówki i sałatki warzywne, charakterystyczne jest dla nich bowiem to, że choć są sycące, nie pozostawiają uczucia ciężkości. 

Jeśli szukamy zamienników dla owoców i warzyw, zawsze warto też pomyśleć o soku. Letnia dieta powinna też bazować na produktach pochodzenia roślinnego, co idzie w parze z ograniczeniem ilości przyjmowanego przez nas białka zwierzęcego. Zarówno nadmiar białka, jak i nasyconych kwasów tłuszczowych magazynowany jest w organizmie, a to kończy się zbędnymi kilogramami. Oczywiście, nie oznacza to wcale konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa i ryb – mięso chude i lekkostrawne jest mile widziane.

Znaczenie nawodnienia organizmu

Choć lato budzi nasze pozytywne skojarzenia, nie można nie zgodzić się z tym, że upał bywa problematyczny. Jeśli więc temperatura przekracza trzydzieści stopni, odpowiednia ilość płynów to absolutna podstawa. Chcąc ograniczyć ryzyko odwodnienia naszego organizmu warto też sięgać po wodę mineralną. Choć jednak woda nawadnia organizm, musimy liczyć się z tym, że nie zawiera ona witamin. Innym ważnym składnikiem mineralnym, który zapewnia komórkom właściwy stopień nawodnienia, okazuje się być potas. Ten jest obecny przede wszystkim w owocach i warzywach, jego wysoka zawartość jest jednak charakterystyczna również dla soku pomidorowego.

Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się w tym kontekście schłodzone soki owocowe i warzywne, charakterystyczne jest bowiem dla nich to, że są bogatym źródłem składników odżywczych, a jednocześnie nie dostarczają organizmowi „pustych” kalorii. Tu wskazane jest sięganie po soki naturalne, mamy bowiem wówczas pewność, że nie zawierają one nie tylko cukru, ale również innych sztucznych dodatków. Codziennie należy wypijać przynajmniej półtora litra płynów, w upalne dni ilość ta może jednak wzrosnąć nawet do dwóch litrów.

niezdrowe przekąskiPowiedz „nie” ciężkostrawnym przekąskom

Jeśli dążymy do tego, aby latem cieszyć się zdrowiem, dobrym samopoczuciem oraz figurą, wskazane jest zrezygnowanie przez nas z przekąsek, które są ciężkostrawne i bogate w kalorie. Warto przy tym sięgać nie tylko po produkty roślinne i duże ilości płynów, ale również po nabiał taki, jak jogurt, maślanka oraz kefir. Napoje tego typu nie tylko doskonale gaszą pragnienie, ale również zwracają na siebie uwagę jako źródło probiotyków.

Nie zapomnij o sporcie

Racjonalne i lekkostrawne odżywianie się to klucz do sukcesu, gdy marzy się nam atrakcyjna sylwetka latem. Nie możemy jednak zapominać o aktywności fizycznej zwłaszcza, że piękna pogoda jej sprzyja.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz