Niedziela, 26 maja 2024

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

25 maja 2018

0

Okulary przeciwsłoneczne są jednym z nielicznych dodatków, których rola nie sprowadza się wyłącznie do dekoracji. Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym i redukcja zmęczenia oczu to najważniejszy powód, by nosić okulary, gdy słońce daje o sobie znać. Jednak dobór idealnego modelu szkieł nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy wziąć dress code, kolorystykę ubioru codziennego, a nawet kształt twarzy!

Proporcje twarzy a kształt oprawek

Zarówno w przypadku okularów męskich, jak i damskich, kształt twarzy odgrywa kluczową rolę w wyborze oprawek. Każda twarz jest asymetryczna, mniej lub bardziej wyrazista, a tym samym - unikatowa, dlatego nie istnieje żaden niezawodny sposób na dobranie idealnych okularów przeciwsłonecznych. Dobrym wyznacznikiem, za pomocą którego możliwe będzie wstępne zawężenie wyboru, jest dopasowanie na podstawie konturu twarzy. Wyróżniamy 5 podstawowych kształtów twarzy - oto porady dotyczące wyboru okularów dla każdego z nich:

Twarz owalna - Nie bez powodu mówi się o “owalu” twarzy. Jest to typ urody uznany powszechnie za idealny, ponieważ cechuje się przyjemnymi dla oka proporcjami. Do twarzy owalnej pasują z zasady wszystkie kształty oprawek. Jako że twarz owalna jest najbardziej regularną ze wszystkich, okulary damskie i męskie powinny być jedynie subtelnym podkreśleniem tego, co najlepsze.

Twarz okrągła - Bardzo często zdarza się, że twarz okrągłą nazywa się “pulchną”. Główną funkcją okularów przeciwsłonecznych dobranych do okrągłej twarzy powinno być optyczne wyszczuplenie owalu. Najlepiej sprawdzą się okulary smukłe, o prostokątnych oprawkach. Nie powinny one zasłaniać kości policzkowych, dlatego modele o podniesionym zewnętrznym profilu będą strzałem w dziesiątkę. Zaskakująco dobrym wyborem mogą okazać się okulary męskie typu wayfarer.

Twarz kwadratowa - Nieczęsto spotykana twarz kwadratowa jest najbardziej “kanciastym” typem urody. Celem noszenia okularów przeciwsłonecznych będzie złagodzenie rysów i zwrócenie uwagi na linię oczu. Sojusznikiem okażą się w tym przypadku okulary zaokrąglone, o grubych, kolorowych oprawkach. Ciekawym rozwiązaniem, które w ostatnich czasach zyskuje popularność, są okulary damskie typu panthos.

Twarz “serce” - Rozpoznanie twarzy w kształcie serca jest niezwykle proste - ten typ urody niejednokrotnie określany jest jako łagodny i przyjazny. Takie też powinny być okulary damskie. Delikatne, drobne, w subtelnym kolorze. Najlepiej sprawdzą się cienkie oprawki metalowe w kolorze złotym lub srebrnym lub same szkła na zausznikach: lenonki, pilotki i motylki wyglądają w tym przypadku idealnie!

Twarz “diament” - Wąskie czoło, podłużny podbródek i wyraziste kości policzkowe to cechy rozpoznawcze twarzy diamentowej. Okulary męskie powinny podkreślać wyrazistość linii żuchwy, natomiast damskie - łagodzić nieregularności. Do twarzy diamentowej pasuje większość oprawek, jednak nie należy przesadzać w żadną ze stron. Zarówno wyraziste, jak i zbyt okrągłe oprawki mogą działać niekorzystnie, dlatego wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto eksperymentować i samodzielnie szukać idealnego modelu dla siebie.

Gdzie szukać okularów przeciwsłonecznych?

Wydawać by się mogło, że okulary przeciwsłoneczne można znaleźć wszędzie. Należy jednak pamiętać, że promienie słoneczne nie składają się jedynie z pasma światła widzialnego. Promieniowanie UVA oraz UVB wchodzące w skład światła dziennego przenikają przez większość modeli okularów kupionych “z ulicy”. Jedynie okulary z oznaczeniem UV400 całkowicie chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Okulary z filtrem UV400 znaleźć można w sklepie internetowym Optiland.pl. W ofercie optyka online znajdują się okulary Ray Ban, Emporio Armani, Vogue Eyewear, Versace, Oakley, Dolce&Gabbana oraz Michael Kors.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz