Piątek, 21 czerwca 2024

Ergonomia w pracy biurowej. Dlaczego jest tak ważna?

20 lipca 2021

0

Najważniejszą kwestią podczas projektowania przestrzeni biurowej jest zapewnienie wygody i zdrowia pracowników. Istotną rolę odgrywa tutaj przede wszystkim ergonomia. Polega ona na dostosowaniu pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Wnętrze biura musi więc nie tylko prezentować się estetycznie i wyglądać ładnie, ale także musi zapewnić pracownikom komfortową pracę. Za pomocą ergonomii można pozbyć się wszelkich czynników, które mogłoby ją zaburzać. Sprawdź ergonomiczne krzesła i fotele biurowe w ofercie sklepu na https://meble.lobos.pl/sklep/21-krzesla-i-fotele-obrotowe

praca biurowe

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy?

To właśnie od organizacji miejsca pracy zależy to, czy pracownicy będą działać wydajnie i czy będą oni mogli wygodnie realizować swoje cele.

Ergonomiczne biurko

Podstawą każdego miejsca pracy jest oczywiście biurko. Musi być ono wystarczająco szerokie oraz głębokie, żeby można było na nim trzymać wszelkie niezbędne do pracy akcesoria. Na meblu musi zmieścić się monitor, klawiatura, myszka, telefon, przyborniki. Dobrze, jeśli posiada ono odpowiednią ilość szuflad na dokumenty. Jego wymiary powinny wynosić co najmniej 80 x 120 cm, 80 × 140 cm albo 80 × 160 cm. Wiele zależy oczywiście od charakteru pracy. Powierzchnia blatu powinna być utrzymana w jasnej kolorystyce, najlepiej matowej. W przypadku biur open space czy też, kiedy na jednej powierzchni znajduje się wiele stanowisk pracy, warto zastanowić się nad ściankami i przegrodami. Dają one większy komfort i poczucie prywatności, a przy tym izolują głośne dźwięki. Dobrze również, jeśli mebel ma możliwość regulacji, aby pracownik sam mógł ustawić go, pod swoje własne wymagania.

Komfortowy fotel

Kolejną istotną kwestią jest wygodny fotel czy krzesło. Najważniejsze jest to, aby posiadał on możliwość regulacji wysokości i pochylenia oparcia (w zakresie 5 stopni do przodu oraz 30 stopni do tyłu). Sposób regulacji powinien być prosty i łatwy w użytkowaniu. Pracownik powinien więc móc zmienić swoją pozycję na bardziej wygodną, nie musząc przy tym wstawać z fotela. Fotel musi być stabilny i posiadać kółka. Oparcie powinno mieć specjalnie wyprofilowany kształt, aby przystosowało się do naturalnego wygięcia kręgosłupa. Podłokietniki natomiast pozwolą na wygodne oparcie rąk.

Komputer we właściwej odległości

Chcąc uniknąć bolących oczu oraz karku, monitor musi znajdować się w odpowiedniej odległości od pracownika. Należy zwrócić uwagę na odstęp od monitora i klawiatury. Monitor powinien być zlokalizowany w odległości od 40 do 74 cm od oczu, natomiast kąt obserwacji ekranu powinien wynosić od 20 do 50 stopni. Powinien mieć matowy ekran i znajdować się bokiem do źródła światła, w ten sposób niweluje się odbicia refleksów świetlnych. Jeśli chodzi o klawiaturę, powinna ona znajdować się co najmniej 10 cm od przedniej krawędzi stołu. Myszka musi być odpowiedniej wielkości, aby dłoń mogła się na niej cała położyć. Warto wybrać tą wygodniejszą w użytkowaniu, czyli wersję bezprzewodową.

Podnóżek

Jest on nieocenionym elementem, który korzystnie działa na nogi. Dzięki niemu pracownik może uzyskać dobrą dla siebie pozycję pracy. Powinien znajdować się pod kątem do 15 stopni, wtedy można ułożyć stopy w komfortowej, płaskiej pozycji. Musi być on stabilny, a jego materiał wykonania nie może być śliski.

Oświetlenie biura

Najlepsze jest światło naturalne, aczkolwiek nie zawsze jest ono wystarczające do pracy. Na każdym biurku pracownika powinna więc stać lampka o odpowiednim natężeniu światła. Nie może ona stać w miejscu, w którym światło odbijałoby się od ekranu czy biurka i utrudniało pracę.

Prawidłowa pozycja

Miejsce pracy powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby pozwalało na swobodę ruchów rąk. Podczas pracy na komputerze ręce powinny być naturalnie ułożone, z uwzględnieniem kąta prostego pomiędzy ramieniem a przedramieniem. Warto pamiętać, aby górna krawędź ekranu monitora nie znajdowała się powyżej oczu pracownika. Pod biurkiem natomiast musi znajdować się przestrzeń na komfortowe ułożenie nóg.

Właściwa organizacja pracy

Pracownicy powinni pamiętać o zachowaniu porządku na biurku. Dobrze, jeśli na meblu znajduje się wiele różnych przydatnych akcesoriów do przechowywania dokumentów i biurowych gadżetów. W ten sposób pracownicy będą mogli szybko znajdować niezbędne im rzeczy, oszczędzając czasu na ich szukanie.

Ergonomiczne stanowisko pracy jest niezwykle ważne, gdyż pozwala na efektywne i wydajne działanie. Wpłynie ono korzystnie na zdrowie, jak i samopoczucie wszystkich zatrudnionych osób. Warto pamiętać, że brak ergonomii w pracy wiąże się z pewnymi konsekwencjami takimi jak: ból głowy, bóle kręgosłupa, drętwienie i bezwład kończyn, zaburzenia krążenia, zwyrodnienia stawów, przykurcze mięśni.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz