Piątek, 29 września 2023

Czym jest predykcyjne utrzymanie ruchu w Przemyśle 4.0?

17 grudnia 2021

0

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to powiedzenie jest prawdziwe również w przypadku maszyn produkcyjnych. Takie podejście to esencja Predictive Maintenance (konserwacji zapobiegawczej). To metoda, w której, dzięki gromadzeniu i przetwarzaniu danych z maszyn, można nie tylko przewidzieć usterki, ale również zapobiec im w przyszłości. Jak działa konserwacja zapobiegawcza?

Predictive Maintenance – krok naprzód w diagnostyce maszyn produkcyjnych

Predictive Maintenance, czyli predykcyjne utrzymanie ruchu, to metoda wykorzystywana w zakładach produkcyjnych opartych na technologii Przemysłu 4.0. Jak ma się ona do innych metod wykorzystywanych w dziedzinie utrzymania ruchu, czyli Preventive Maintenance i Condition-Based Maintenance?

Gdyby porównywać wspomniane metody do tych stosowanych w diagnostyce medycznej, Preventive Maintenance byłyby czymś w rodzaju badań okresowych, a Condition-Based Maintenance – monitorowaniem pacjenta podłączonego do urządzeń w szpitalu.

W metodzie Preventive Maintenance wykonuje się przeglądy i serwisowanie maszyn zgodnie z harmonogramem, niezależnie od tego, czy zostały w nich zauważone usterki, czy nie. Condition-Based Maintenance polega na stałym monitorowaniu wskaźników na podstawie danych przesyłanych przez czujniki.

Czym w takim ujęciu jest Predictive Maintenance? Trudno to odnieść do czegokolwiek, co stosuje się obecnie w medycynie. W tej metodzie również korzysta się z danych przesyłanych przez czujniki i sensory, ale diagnostyka idzie znacznie dalej. Wykorzystuje się w niej uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. Dzięki temu można łatwiej przewidzieć, co może dziać się z maszynami w przyszłości.

Czy Predictive Maintenance zawsze pozwala ograniczyć liczbę awarii?

Dzięki Predictive Maintenance można wykryć nieprawidłowości wtedy, kiedy nie mają one jeszcze wpływu na pracę maszyny. Konserwacja zapobiegawcza pozwala także uniknąć podobnych problemów w przyszłości. To duża inwestycja, wymagająca stosowania czujników i rozwiązań w chmurze do gromadzenia i przetwarzania danych, ale na dłuższą metę takie wydatki się opłacają.

Czy jest to jednak uniwersalne rozwiązanie dla każdej gałęzi przemysłu? Predictive Maintenance ma swoje ograniczenia. Najlepiej sprawdzi się w przypadku tych urządzeń, w których może wystąpić stosunkowo niewiele rodzajów usterek. Im większa liczba elementów do monitorowania, tym bardziej skomplikowany staje się system.

Wdrożenie konserwacji zapobiegawczej nie uda się bez przeszkolonego zespołu pracowników utrzymania ruchu, ale także bez ekspertów doradztwa cyfrowego, którzy zaproponują odpowiednie oprogramowanie i sprzęt. Widzisz siebie w takiej roli? Sprawdź oferty pracy i dołącz do GlobalLogic!

​Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz