Wtorek, 3 października 2023

Jaki pendrive wybrać? Wszystko o pamięci masowej

11 lipca 2019

0

Obecnie z pamięci przenośnej korzystają praktycznie wszyscy użytkownicy komputerów. Jej podstawową zaletą jest niewielki rozmiar, który w połączeniu z dużą pojemnością sprawia, że popularne pendrive’y charakteryzują się szeroką funkcjonalnością i wszechstronnym użytkowaniem. Jak dopasować konkretny model do indywidualnych potrzeb użytkownika? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Które parametry techniczne są najistotniejsze? Pendrive - podstawowe informacje

Podstawowym dylematem przy wyborze pamięci masowej jest jej wielkość. Obecnie bardzo rzadko spotyka się modele mniejsze niż 8gb, ze względu na ich ograniczone możliwości. Przed zakupem warto zastanowić się do czego w większości przypadków pendrive będzie wykorzystywany. Jeżeli będzie to kopiowanie dokumentów, zdjęć lub krótkich filmów, wówczas absolutne minimum to 16gb. Należy jednak sprawdzić, czy różnica cenowa pomiędzy wersją 32gb, która cechuje się znacznie większą funkcjonalnością jest znacząca, ponieważ niejednokrotnie wystarczy dołożyć niewielką kwotę, aby otrzymać dwa razy większą pamięć. Dla bardziej wymagających użytkowników, którzy często potrzebują przenieść stosunkowo dużą ilość danych, najbardziej polecane są modele 64gb, które wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do pojemności. Tę wersję zazwyczaj wybierają studenci, którzy oprócz przestrzeni na materiały naukowe potrzebują jeszcze sporej ilości pamięci przeznaczonej na różnego rodzaju multimedia.

Filmowcy i fotografowie pracujący z urządzeniami rejestrującymi obraz w wysokiej rozdzielczości potrzebują dużej ilości pamięci, aby sprawnie przenosić z urządzenia na urządzenie efekty swojej pracy. W takim przypadku lepszym wyborem będzie pendrive o wielkości 128, 256, a nawet 512gb, który jest szczególnie przydatny do kopiowania materiału wideo nagranego w jakości 4K. Pomimo bardzo dużej pojemności, pamięć masowa tego typu nie różni się znacząco pod względem wielkości fizycznej od mniej pojemnych egzemplarzy i śmiało zmieści się w kieszeni, a nawet małej torebce.

Szybkość pamięci masowej

Podczas wyboru konkretnego modelu, wiele osób zapomina o bardzo istotnych parametrach jakimi są szybkość odczytu i zapisu danych wyrażana w MB/s. O ile w przypadku dokumentów tekstowych nie ma to większego znaczenia, to w momencie przenoszenia kilkuset, a nawet kilku tysięcy zdjęć różnica jest ogromna. Budżetowe egzemplarze pendrive'ów są wyposażone w interfejs 2.0, który zapewnia optymalny czas przesyłu danych wyłącznie w przypadku wspomnianych dokumentów tekstowych lub ewentualnie pojedynczych zdjęć. Najbardziej popularnym standardem jest interfejs oznaczony jak 3.0, który gwarantuje szybki odczyt, a co najważniejsze zapis danych. W przypadku gdy priorytetem jest błyskawiczna prędkość działania, najlepszym wyborem będzie standard 3.1. Pendrive’y tego typu są przeznaczone m.in. dla bardziej zaawansowanych użytkowników, producentów muzycznych, grafików, montażystów oraz osób zajmujących się retuszem zdjęć.

Pendrive zazwyczaj  jest wykonany z lekkiego, aczkolwiek wytrzymałego tworzywa sztucznego, charakteryzującego się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym wysokie i niskie temperatury. Warto pamiętać, że w przypadku zakupu przez Internet najlepiej wybierać renomowane firmy z wieloletnim doświadczeniem. Wówczas klient ma pewność, że zakupiony towar jest oryginalny, a w razie ewentualnych problemów może liczyć na błyskawiczną pomoc pracowników sklepu na każdym etapie zakupów.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz