Piątek, 19 kwietnia 2024

Niepłodność wśród mężczyzn - możliwe przyczyny i sposoby leczenia

30 września 2019

0

Biorąc pod uwagę rosnące zjawisko niepłodności wśród ludzi, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją za chorobę cywilizacyjną. Do jej przyczyn należą zarówno czynniki fizjologiczne, jak i psychologiczne. Więcej na ich temat dowiesz się z poniższego artykułu.

Potencjalne przyczyny niepłodności męskiej

Przyczyny problemów ze spłodzeniem potomstwa są złożone i wynikać mogą z takich czynników jak: życie w ciągłym stresie, nieprzestrzeganie zasad dobrze zbilansowanej diety czy częste narażenie się na intensywny wysiłek fizyczny. Pod względem fizjologicznym wśród mężczyzn najczęściej wymienia się powody takie jak:

  • zaburzenia erekcji,
  • urazy jądra,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zaburzony transport plemników,
  • ogólnoustrojowe zaburzenia,
  • żylaki powrózka nasiennego.

Za problemy z płodnością mogą odpowiadać także: używki, stosowanie sterydów anabolicznych, narażenie na metale ciężkie i wysoki stopień promieniowania oraz przebywanie w miejscu o wysokiej temperaturze.

Kiedy szukać pomocy?

Uznaje się, że jeśli po roku starań o dziecko, kobieta nie zachodzi w ciążę, para powinna zgłosić się do lekarza, który skieruje ich na odpowiednie badania. Dobór metody leczenia zależy od wielu czynników, a mianowicie: od wskazania przyczyny problemów, wieku partnerów, ich ogólnego stanu zdrowia. W niektórych przypadkach wystarczy leczenie farmakologiczne, a w innych konieczna może być operacja (np. niedrożności nasieniowodów).

Mężczyźni, którzy borykają się z tym problemem, mogą wypróbować któregoś z dostępnych w aptece preparatów opracowanych z myślą o nich (np. PROfertil). Przyjmowanie takich środków powinna poprzedzić konsultacja lekarska. 

Profilaktyka ma znaczenie

Nie czekaj na wystąpienie kłopotów w zostaniu rodzicem i zadbaj o swój organizm. Będąc na etapie starania się o dziecko, ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na swoje codzienne nawyki i styl życia. Brak czasu na wypoczynek i regularną aktywność fizyczną, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i życie w ciągłym stresie, mogą utrudnić cieszenie się z upragnionego potomstwa. W ramach profilaktyki nie zapominaj także o przeprowadzaniu badań kontrolnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz