Czwartek, 18 lipca 2024

Nowe uzależnienia

16 lipca 2019

0

Często na myśl o uzależnieniu, mamy przed oczami alkohol, narkotyki lub hazard. Jednak wraz z pojawieniem się nowych “używek”, pojawiają się też problemy z nimi związane. W efekcie mamy do czynienia z tzw. nowymi uzależnieniami. Kiedy niewinna przyjemność zamienia się w wewnętrzny przymus poddania się określonym czynnościom?

Kiedy zaczynamy odczuwać psychiczną potrzebę związaną z jakąś substancją lub czynnością - możemy podejrzewać uzależnienie. Warto wtedy zaczerpnąć fachowej pomocy. 

Siecioholizm

Internet towarzyszy nam niemal cały czas. Korzystamy z niego w pracy a także w domu, kiedy chcemy się zrelaksować. Z pewnością dzięki nowoczesnej technologii możemy zaoszczędzić czas. Ale czy na pewno? Kiedy internet zaczyna nam zastępować życie realne, możemy mówić o uzależnieniu. Moment, w którym nie tylko chcemy znaleźć potrzebne informacje, ale mamy silną potrzebę wielogodzinnego korzystania z internetu, może przynieść bardzo negatywne skutki. Efektem tego typu uzależnienia jest poczucie, że musimy sprawdzić każdą informację, czy też wypróbować każdy adres witryny internetowej. Osoba uzależniona od sieci, często nie potrafi sama przerwać tej czynności, co z kolei zmniejsza jej codzienną aktywność zawodową czy społeczną. 

Solariomania i poprawianie wyglądu

W momencie, kiedy korzystanie z np. solarium staje się czynnością kompulsywną i mimo negatywnych efektów - osoba nie jest w stanie sobie odmówić wizytu, możemy mówić o uzależnieniu. Pomimo komplikacji jakie pojawiają się w związku z nadmiernym korzystaniem z solarium, jak np. problemy zdrowotne, ktoś uzależniony widzi tylko pozytywne aspekty tej czynności. 

zakupoholizm

Podobnie sprawa wygląda w przypadku zabiegów, które mają poprawić nasz wygląd. O ile chirurgia plastyczna i wszelkiego rodzaju zabiegi kosmetyczne, to nic złego i często przynoszą pozytywne skutki, o tyle nadmierne korzystanie z nich może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych efektów. Promowanie przez media wyidealizowanej sylwetki i określonego kanonu piękna, sprawia, że wiele osób próbuje osiągnąć cel, który tak naprawdę jest nieosiągalny. To z kolei prowadzi do frustracji i  jeszcze intensywniejszego poddawaniu się zabiegom. 

Zakupoholizm

Chociaż zakupoholizm jest już znany od lat - obecnie, dzięki zakupom online łatwiej się w nim zatracić. Przeglądanie ofert sklepów z całego świata jeszcze nigdy nie było tak proste. Obecnie, dzięki dostawie do domu, zakupy przez internet przebiegają szybko i bezproblemowo. Kiedy mamy do czynienia z zakupoholizmem, wpadamy w pewien schemat. Regularnie kupujemy rzeczy, które nie są nam potrzebne - z czasem tylko chwilowo zaspokajają nasze potrzeby i pojawia się konieczność kolejnych zakupów. W erze konsumpcjonizmu tego typu uzależnienie może stać się bardzo częste. 

Negatywne skutki uzależnień to zazwyczaj problemy zdrowotne, finansowe, odsunięcie się od bliskich i spadek aktywności zawodowej. Wszystko to może prowadzić do poważnych problemów, jak np. utrata pracy. Dlatego warto reagować i w przypadku nadmiernego korzystania z używek czy usług, skontaktować się ze specjalistą. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz