Sobota, 20 lipca 2024

Wiosenne oczyszczanie organizmu

10 kwietnia 2017

0

Wiosna powoli zaczyna panować w naszym kraju. Choć niektóre dni są jeszcze chłodne i deszczowe, to większość z nas myśli już o wakacyjnej formie – mowa nie tylko o zrzuceniu kilku kilogramów, które pozostały nam po zimie. Jak kompleksowo zadbać o organizm, aby czuć się i wyglądać zdrowo i lekko?

Odstaw to, co Ci szkodzi

Zimą lubimy umilać sobie chłodne wieczory towarzystwem ciasteczek, czekolad, słodkich smakowych herbat i rozgrzewającego wina. Oczywiście w niewielkich ilościach takie małe przyjemności nam nie zaszkodzą. Gorzej, jeśli jemy i pijemy je codziennie – z pewnością odbije się to na naszej wadze, ale też wyglądzie (od nadmiaru cukru pogarsza się m.in. stan cery). Nie musisz od razu całkiem rezygnować z tego, co lubisz – poszukaj zdrowszych zamienników lub stwórz np. własną wersję ciastek słodzonych ksylitolem czy stewią.

W wiosenne dni, kiedy robi się ciepło, kuszące są wyjścia ze znajomymi na piwo. Jednak to nie służy oczyszczaniu organizmu – zrezygnuj z alkoholu na jakiś czas lub stopniowo zmniejszaj wypijaną ilość. Pomocny może okazać się alkomat – kontroluj zawartość alkoholu w organizmie i nie dopuszczaj do przekroczenia ustalonej granicy. Pamiętaj jednak o kalibracji alkomatów, aby wyniki były jak najbardziej prawdopodobne.

Zadbaj o relaks

W natłoku obowiązków i pracy zapominamy często o odpoczynku. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Zadbaj o odpowiednią dawkę snu (najlepiej 8 godzin na dobę), ale także o jego jakość – nie wstawaj w nocy, wyłącz telefon, a wieczorem zamiast oglądania telewizji poczytaj książkę. Pomoże Ci to zasnąć i maksymalnie wypocząć w nocy.

Jednak nie tylko sen jest ważny – podczas pracy rób co jakiś czas kilkuminutowe przerwy. Jeśli pracujesz przy komputerze, oderwij wzrok, wstań z krzesła, pospaceruj. Jeśli możesz, wyjdź na powietrze lub porządnie się przeciągnij. W domu poświęć kilka lub kilkanaście minut na relaks i medytację – usiądź lub połóż się wygodnie i skup myśli na czymś przyjemnym.

Zażywaj ruchu

Najlepszy jest ruch na świeżym powietrzu, pod warunkiem że nie mieszkasz w dużym, zanieczyszczonym mieście, gdzie niemal bez przerwy panuje smog. Wiosną warto zacząć biegać lub jeździć na rowerze – te sporty najlepiej uprawia się w plenerze. Wybieraj jednak w miarę możliwości trasy przechodzące np. przez lasy, parki i z dala od centrum miasta pełnego zanieczyszczeń.

Jeśli nie masz możliwości poruszać się w otoczeniu natury, możesz poćwiczyć nawet w domu czy na siłowni. Wystarczy podstawowy sprzęt – para butów i mata do ćwiczeń (ewentualnie karnet na siłownię). Zgubisz zbędne kilogramy, ale przy okazji poprawisz swoje samopoczucie i kondycję.

Jedz dużo warzyw i owoców

Tę zasadę powtarza się nam od dzieciństwa – wcale nie bez powodu. Owoce i warzywa są bardzo cenne dla naszego organizmu. Zimą dostęp do nich może być utrudniony – choć w supermarketach znajdziemy rozmaite warzywa przez cały rok, często są drogie i nie mają tak apetycznego smaku, jak wiosną i latem. Teraz możesz korzystać z ich dobrodziejstw i cieszyć się całą gamą kolorów, zapachów i smaków. Witaminy dostarczone z pożywienia na pewno pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz