Czwartek, 25 kwietnia 2024

Jak zbudować ściankę wspinaczkową w pokoju dziecka?

23 grudnia 2022

0

Co każde dziecko chciałoby mieć w swojej sypialni? To już nie jest telewizor czy komputer. Ścianki wspinaczkowe dla dzieci to teraz najpopularniejsza rzecz. Można je zbudować samodzielnie. W jaki sposób? Sprawdzamy.

Młodzi ludzie uważają, że bardzo przyjemne jest ponowne zaaranżowanie pokoju. Istnieje wiele sposobów na unowocześnienie ściany, w tym czerwone cegły lub modne białe cegły. Takim rozwiązaniem jest ścianka wspinaczkowa do pokoju dziecka, która jest najbardziej popularnym wyborem dla aktywnych młodych ludzi. Dowiedzmy się, jak sprawić, by była bezpieczna, solidna, atrakcyjna i zachęcała do ćwiczeń.

Jak zbudować ściankę wspinaczkową - Niezbędne elementy

Po pierwsze, potrzebna będzie stabilna podstawa, na której zamocujesz stopnie wspinaczkowe. Możesz użyć płyty-sklejki, lub grubszych paneli drewnianych. Zaleca się, aby płyty typu OSB nie były montowane w miejscach, gdzie przebywają dzieci. Dzieje się tak dlatego, że klej używany do mocowania drewnianych części płyty może być niebezpieczny. Lite drewno jest bezpieczniejsze od płyt ze sklejki, ale będzie droższe. Sklejka może być użyta, jeśli ściana ma być zainstalowana w korytarzu lub tam, gdzie dzieci nie śpią. Można też przymocować stopnie wspinaczkowe bezpośrednio do ściany, pod warunkiem, że nie jest to płyta gipsowa.

Drapaki są również niezbędne, jeśli wybierzemy płytę OSB. Są to grube drewniane listwy, które należy przykręcić do ściany, aby stworzyć ramę do montażu płyty. Zaopatrz się w odpowiedniej wielkości kołki rozporowe do mocowania listewek do ściany oraz wkręty do drewna, które przymocują deskę do płyt.

Kamienie - uchwyty do ścianki wspinaczkowej

Do wykonania ścianki wspinaczkowej potrzebne będą kamienie wspinaczkowe. Są to stopnie, na których dziecko może postawić stopy i chwycić się ich rękami. Można je kupić w internecie w rozsądnej cenie, np. na Ceneo.pl za zestaw z dwunastoma stopniami. Można je również wykonać z drewna. Podczas konstruowania stopni musisz zadbać o to, by były one bezpieczne. Musisz zadbać o to, by drewno było gładkie i pozbawione jakichkolwiek ryfli czy wystających sęków. Dzięki temu będzie łatwiejsze do uchwycenia i podparcia stóp. Własne stopnie można również polakierować, ale surowe, naturalne drewno również jest możliwe i będzie wyglądać świetnie.

Ścianka wspinaczkowa do pokoju dziecka

Ścianka wspinaczkowa z wykorzystaniem liny

Do ścianek wspinaczkowych, które są wysokie lub długie, warto przymocować liny. Dzięki temu łatwiej będzie się wspinać po pionowych ścianach. Liny są zazwyczaj przypisane do dzieci w określonym wieku i o określonej wadze. Wybierając linę, należy pomyśleć o dzieciach, które będą z niej korzystać. Lina powinna być wystarczająco gruba i może mieć punkty trzymania lub węzły.

ABC ścianki wspinaczkowej dla dziecka

Ścianka wspinaczkowa do pokoju dziecka to świetny sposób dla małych dzieci na utrzymanie kondycji i oderwanie się na chwilę od telefonu. Wspinaczka wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację ruchową i pomaga w utrzymaniu równowagi. Pomaga również w planowaniu i orientacji przestrzennej. Jeśli Twoje dziecko nie jest pewne swoich ruchów lub boi się wspinaczki, możesz wybrać się z nim do miejsca, które oferuje profesjonalny instruktaż. Jedyną zasadą na tych ścianach jest podążanie za ścieżką, czyli wchodzenie po stopniach w jednym konkretnym kolorze. Można iść własną drogą, ale trasy oznaczone różnymi kolorami są dobrze i starannie zaplanowane. Różnią się też stopniem trudności.

Podczas wspinaczki ważne jest wygodne ubranie. Powinno być ono luźne i nie ograniczające. Dziewczyny powinny spiąć włosy do tyłu i zdjąć biżuterię. Wyposażenie prawdziwego wspinacza lub wspinaczki to oczywiście nadal buty. Te, w których trenuje się wspinaczkę można jednak wypożyczyć, ale lepiej mieć własne.

O ile buty i ubrania nie są wymagane na ścianki wspinaczkowe w domu, o tyle należy pamiętać, że dzieci powinny być ubrane swobodnie. Można też wspólnie obejrzeć filmy instruktażowe, które pokazują podstawowe chwyty, stopnie i prawidłową postawę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz