Niedziela, 15 września 2024

Tabletki przeczyszczające – kiedy je stosować?

13 sierpnia 2019

0

Zaparcia... temat niezbyt przyjemny, lecz bardzo popularny. Niestety z dolegliwościami jelitowymi boryka się coraz więcej osób: dzieci, dorośli, seniorzy – bez wyjątku. Według statystyk problem z wypróżnianiem dotyczy aż 30% całej populacji! Nie stoi za tym nic innego, jak rozwój cywilizacyjny – pomijając oczywiście choroby. Nieodpowiednia dieta, stres, brak aktywności fizycznej, śmieciowe jedzenie – to wszystko przyczynia się do problemów z zaparciami. Jeżeli zaliczasz się do praktycznie 1/3 populacji, która boryka się z nieprzyjemną dolegliwością poświęć chwilę czasu i zapoznaj się z przyczynami ich wystąpienia, a następnie zastanów się jak im zapobiegać – zaczynając od diety, kończąc na środkach przeczyszczających, które pomogą Ci skutecznie oczyścić jelita.

Czym są zaparcia?

Jako zaparcia definiuje się nieczęste lub utrudnione wypróżnienie. Niecodzienna defekacja nie koniecznie świadczy o problemach jelitowych – każdy posiada swój indywidualny rytm, ważne jest aby był on regularny i nie towarzyszyły mu inne, niepokojące objawy. Problem nazywany zaparciem zaczyna się, gdy ilość wypróżnień jest mniejsza niż 2 razy w tygodniu, a dodatkowo towarzyszą temu inne dolegliwości: ból brzucha, wzdęcia. Problemy z wypróżnianiem nie są chorobą, lecz mimo wszystko nie można ich lekceważyć! Jest to sygnał, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo, a długotrwały problem wymaga interwencji lekarza.

Przyczyny zaparć

Nie da się ukryć, iż najczęstszymi przyczynami zaparć są: nieregularna i nieprawidłowa dieta, zbyt mała ilość spożywanych płynów, niedostateczna ilość fizyczna, stres oraz częste powstrzymywanie się od defekacji (brak czasu lub możliwości skorzystania z toalety) – niewiele trzeba, by nabyć się problemów z zatwardzeniem. Zastanów się co możesz zmienić lub wprowadzić w swoją codzienność, aby skutecznie pożegnać się z uporczywą dolegliwością. Jeżeli mimo pozytywnych zmian nie zauważysz rezultatów, to nie bagatelizuj sygnałów, które przesyła Ci Twój organizm i zastanów się czy problemom z obstrukcją nie towarzyszą inne dolegliwości, ponieważ może być to objaw poważnej choroby. W danym przypadku spektrum jest szerokie i dzieli się na kilka rodzajów: mechaniczne (hemoroidy, niedrożność jelit), toksyczne (alergia na białko krowie – najczęściej spotykana u dzieci), psychiczne (silny stres, depresja), metaboliczne ( niedoczynność tarczycy, cukrzyca).

Sami zauważyliście, że niepozorne zaparcia (oczywiście te nieustępujące) mogą być niebezpieczne – dlatego nie należy ich ignorować. Na koniec warto dodać, iż problemy z wypróżnianiem mogą być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, do których zaliczane są środki przeciwbólowe, leki uspokajające czy preparaty z żelazem. Jeżeli zauważysz u siebie problemy z wypróżnianiem, koniecznie sprawdź ulotkę leków, które obecnie przyjmujesz, być może w objawach niepożądanych widnieje informacja o zaparciach.

Domowe sposoby w walce z zaparciami

Istnieje sporo sposobów, które mogą pomóc w walce z zaparciami bez ingerencji środków przeczyszczających – wystarczy dyscyplina, odpowiednia dieta i wprowadzenie aktywności fizycznej! Zwiększenie ilości przyjmowanych płynów (zaleca się spożycie minimum 2 litrów wody dziennie), urozmaicenie diety w warzywa i owoce (szczególnie suszone śliwki i morele). W diecie nie powinno zabraknąć również produktów bogatych w błonnik pokarmowy, a przy problemach z zaparciami należy zwiększyć jego ilość do około 40g dziennie. Tak więc: pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, papryka, otręby czy siemię lniane.

Do zmian żywieniowych warto byłoby dołączyć również aktywność fizyczną. Odpowiednie zmiany wprowadzone w dietę, mogą przynieść pozytywne skutki i pomóc Ci pozbyć się problemów z wypróżnianiem.

Tabletki przeczyszczające i inne środki w walce z zaparciami

Jeżeli naturalne środki nie przynoszą rezultatów w aptece znajdziesz sporo preparatów, które mogą Ci pomóc: herbaty, syropy, leki ziołowe, czopki, a nawet tabletki przeczyszczające. Produkty, które można nazwać najłagodniejszymi, a co najważniejsze nierozleniwiającymi jelit bazują na błonniku lub laktulozie (zaleca się codzienne stosowanie, w celu uregulowania pracy jelit): Colon C, Xenna Błonnik, Normolax Regular. Jeżeli szukasz preparatów, które zadziałają szybciej skorzystaj z tabletek na przeczyszczenie, które posiadają status leku: Dulcobis (np. https://www.i-apteka.pl/product-pol-41577-DULCOBIS-5mg-x-40-tabletek.html ), Radirex, Radirex Max czy Alax. Jeżeli przełykanie tabletek sprawia Ci trudność, a potrzebujesz szybkiej pomocy możesz skorzystać z syropów przeczyszczających: Lactulosum Hasco, Dulcosoft. Jeżeli żaden produkt w postaci doustnej Ci nie odpowiada, możesz zastosować czopki, które działają zdecydowanie najszybciej: Laxol, Eva/Qu.

Jeżeli mimo podjętych środków naturalnych, jak i farmakologicznych nadal masz problem z zaparciami bez zastanowienia skonsultuj się z lekarzem, który podejmie specjalistyczne leczenie.

Autor: Aneta Kozioł, i-Apteka.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz