Czwartek, 2 stycznia 2025
Do tej pory digitalizacja systemów pracy, zamówień czy codziennych czynności była traktowana jako pójście z duchem czasu i rozwijała się w swoim tempie. Pandemia diametralnie zmieniła tę sytuację. Digitalizacja ewoluowała ze zwykłej i etapowej modernizacji systemów w proces, który jest niezbędny do funkcjonowania całego społeczeństwa. Stacjonarne placówki szybko musiały zmienić swój sposób działania, a każdy z nas – dostosować się do nowej sytuacji. Z jakich usług możemy teraz skorzystać również w wersji online?
Digitalizacja nie dla wszystkich jest tak oczywista. Wiele osób nie wie do końca, na czym dokładnie polega ten proces. Dlatego warto na początku wyjaśnić, co tak naprawdę wpływa na to, że coraz więcej czynności jest możliwych do wykonania w Internecie. Obejmuje ona zamianę tzw. procesów analogowych w cyfrowe. W prostym tłumaczeniu, polega ona na tym, że coraz więcej czynności – na przykład składanie papierów, wniosków czy praca nad różnymi projektami, a nawet nauka – nie wymaga już fizycznego stawienia się w danym miejscu.
Dotyczy to m.in. firm. To właśnie one sporo zmieniły w swoim sposobie funkcjonowania. Wcześniejsze biura stoją puste, a sale konferencyjne nie są już oblegane przez zainteresowanych. To tylko przykłady, jednak pokazują one, jak wiele się zmieniło w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Pandemia znacznie ograniczyła lub po prostu uniemożliwiła interakcję z innymi ludźmi, co spowodowało digitalizację systemu pracy. Pojęcia takie, jak home office czy nauka zdalna, wcześniej traktowane jako wyjątkowa forma wykonywania swoich obowiązków, są teraz na porządku dziennym.
Pandemia wpłynęła również na pracę urzędów i innych instytucji, takich jak sądy i ratusze. Dzięki temu załatwianie jakichkolwiek spraw – złożenie wniosku czy wypełnienie dokumentów – jest nieporównywalnie łatwiejsze niż wcześniej. Przykładem jest profil zaufany, którego działanie zostało znacznie usprawnione. Za sprawą tego rozwiązania można w łatwy sposób zarejestrować się w innym okręgu wyborczym lub sprawdzić, w którym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia jesteśmy ubezpieczeni. Możemy również jako kierowca sprawdzić punkty karne.
Digitalizacja jest szczególnie widoczna w służbie zdrowia. Za sprawą postępującej cyfryzacji wszystkich procesów rejestracyjnych można umówić się na e-wizytę u lekarza, nie wychodząc z domu, lub zapisać się na szczepienie.
Internet światłowodowy jest rodzajem połączenia, które zapewnia aktualnie najszybszą transmisję danych. Na rynku dostępnych jest wiele dostawców tego typu łącza, a niektóre oferty proponują klientom przesył danych o prędkości wielokrotnie wyższej niż 1 Gb/s. Jaki ma to związek z pandemią i postępującą digitalizacją?
Przede wszystkim Internet światłowodowy zapewnia dużo stabilniejsze połączenie. Widać to szczególnie w przypadku zapisywania się, na przykład na wizytę w punkcie szczepień. Tysiące osób jednocześnie odświeżają karty z dostępnymi szczepionkami w danej placówce. W takiej sytuacji duże znaczenie ma prędkość, jaką oferuje łącze. Internet światłowodowy jest najszybszy, dlatego prawdopodobieństwo, że pacjent mający pakiet oparty na tej technologii zarejestruje się przed innymi, jest większe. Kolejnym atutem jest to, że Internet światłowodowy znakomicie się sprawdza w trakcie pracy i nauki zdalnej. Dzięki niemu można wykonać najważniejsze czynności dotyczące projektów i obowiązków w krótkim czasie, połączyć się z całą klasą na wideokonferencji i wysyłać prace domowe.
Według rankingu Speedtest.pl, od 2017 roku najszybszy Internet w Polsce oferuje INEA. To jedyny dostawca, który gwarantuje światłowód oparty na łączu symetrycznym, czyli takim, który zapewnia taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. Warto przyjrzeć się ofercie INEA, aby zadbać o bezpieczny i stabilny Internet w domu, który pozwoli na wykonywanie codziennych obowiązków.
Komentarze (0)