Czwartek, 18 lipca 2024

Pożyczki na raty – wszystko, co musisz wiedzieć

11 sierpnia 2021

0

​Czy kiedyś przytrafiła Ci się sytuacja, w której nagle potrzebowałeś pieniędzy, a niestety nie miałeś skądś ich wziąć? Niestety, wielu z nas doświadczyło tego uczucia. Niespodziewane wydatki mogą nas zaskoczyć praktycznie w każdej chwili. Są takie sytuacje, które mogą być poważnym wyzwaniem dla naszego budżetu domowego. Niezależnie, czy jest to naprawa samochodu, nagła utrata pracy, czy może wymarzone wakacje. Powodów jest naprawdę sporo. Na szczęście oferty instytucji bankowych, jak i pozabankowych są na tyle zróżnicowane, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jednym z popularniejszych produktów finansowych jest niewątpliwie pożyczka na raty. Jeśli zależy Ci na szybkiej i bezpiecznej pomocy, to dobrze trafiłeś. Już teraz sprawdź, czym są pożyczki na raty i czy warto z nich korzystać.

Czym są pożyczki na raty?

Pożyczki na raty są na tyle uniwersalnym produktem finansowym, że większość klientów może dopasować ich oferty do swoich potrzeb oraz możliwości. Dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na zaciągnięcie pożyczek ratalnych. Jeśli więc zależy Ci na produkcie finansowym na stosunkowo wysoką kwotę z długim terminem spłaty, to właśnie pożyczka na raty jest dla Ciebie. Oferty pożyczek ratalnych są dostępne zarówno w bankach, jak i w firmach pożyczkowych.

Tak jak sama wskazuje, pożyczka ratalna jest spłacana w ratach. Okres spłaty wynosi od jednego do nawet kilkudziesięciu miesięcy. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Pożyczkę ratalną możesz zaciągnąć online, bez potrzeby wychodzenia z domu. Cała procedura jest przeprowadzana przez Internet, co gwarantuje szybkość rozpatrzenia wniosku, a następnie przyznania środków. Przy tym warto zaznaczyć, że im wyższa kwota pożyczki, tym większe wymagania wobec klienta. Oznacza to, że zaciągając zobowiązanie na duże sumy, trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową, a nawet dodatkowe zabezpieczenie pożyczki. To jednak nie przekreśla szans osób ze słabą historią kredytową, bowiem wszystko zależy od wybranej instytucji finansowej.

Dla kogo jest pożyczka ratalna?

Proces ubiegania się o pożyczkę na raty nie różni się znacząco od wnioskowania o chwilówkę. Wprawdzie pożyczka ratalna jest dostępna dla większości konsumentów, którzy niezwłocznie potrzebują gotówki, to jednak trzeba spełniać pewne wymogi.

Wymagania różnią się w zależności od wybranej oferty w banku bądź w parabanku. Mimo to większość instytucji finansowych ma podobne oczekiwania wobec klientów. Od osób starających się o pożyczkę ratalną najczęściej wymaga się:

  • aktualnego dowodu osobistego,
  • pełnoletności (w niektórych przypadkach granica wieku jest wyższa i wynosi nawet 25 lat),
  • posiadania obywatelstwa polskiego,
  • posiadania konta bankowego,
  • aktywnego numeru telefonu,
  • zdolności kredytowej.

W przypadku zdolności kredytowej to niektóre instytucje finansowe mogą wymagać od klienta potwierdzenia osiąganych dochodów. Wtedy jego obowiązkiem będzie dostarczenie wymaganych zaświadczeń od pracodawcy czy wyciągów z konta bankowego.

Jak wnioskować?

Złożenie wniosku o pożyczkę na raty jest naprawdę proste. Dlatego już teraz w trzech prostych krokach przeprowadzimy Cię przez proces wnioskowania o pożyczkę na raty:

  1. Pierwsze, co musisz zrobić, to oczywiście wybrać odpowiednią ofertę. Najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z pomocy rankingów produktów finansowych. Na podstawie rankingu wybierz ofertę z interesującą Cię kwotą oraz okresem spłaty.
  2. Kolejny krok, który jest jednocześnie najważniejszym krokiem, to wypełnienie wniosku. Na stronie wybranego parabanku musisz skorzystać z kalkulatora finansowego, z pomocą którego wybierasz kwotę oraz okres spłaty. Następnie trzeba wypełnić zamieszczony tam formularz rejestracyjny. Zostaniesz poproszony o podanie podstawowych danych oraz zgodę na weryfikację tożsamości. Potwierdzenie tożsamości może odbyć się za pośrednictwem tradycyjnego przelewu weryfikacyjnego lub specjalnych systemów weryfikacyjnych.
  3. Ostatnim krokiem jest oczekiwanie na ocenę wniosku. Nie trwa to długo, najczęściej kilka minut. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze powinno zasilić Twoje konto bankowego.

Okres spłaty oraz kwoty pożyczek na raty

Okres spłaty oraz kwoty pożyczek mogą różnić się w zależności od wyboru oferty danego parabanku. To, co wyróżnia pożyczkę ratalną, to długi termin spłaty. Raty możesz rozłożyć na kilka miesięcy czy lat. Niektóre parabanki pozwalają zaciągnąć pożyczkę nawet na okres 5 lat. Nie bez przyczyny pożyczki ratalna są również nazywane pożyczkami długoterminowymi. Najpopularniejszą opcją są pożyczki ratalne udzielane na okres 12 lub 24 miesięcy.

Kwoty pożyczki są uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim od zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Im lepsza historia kredytowa, tym większe szanse na otrzymanie pożyczki na dużą kwotę. Podobnie działa to w przypadku zaciągnięcia pożyczki na dłuższy okres, ponieważ kwota pożyczki ratalnej również się zwiększa. Niestety, ale długi na koncie czy wpisy do baz dłużników mogą negatywnie wypłynąć na decyzję pożyczkodawcy.

Podsumowanie

Jak widać, pożyczki ratalne są naprawdę interesującą propozycją dla osób, które potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki z dłuższym okresem spłaty. Na pewno istotne jest to, że pożyczka na raty posiada elastyczny harmonogram spłat. Pozwala to dopasować wysokość miesięcznej raty do możliwości finansowych klienta. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu można uniknąć wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia. Decyzja o zaciągnięciu nowego zobowiązania finansowego zawsze powinna być dokładnie przemyślana. Nie inaczej jest w przypadku pożyczek na raty. Każda pożyczka wiąże się z kosztami – z mniejszymi bądź większymi. Patrząc na produkty oferowane przez instytucje finansowe, to na ich tle pożyczki na raty zdecydowanie wyróżniają się pod wieloma względami.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz