Sobota, 5 października 2024

Sprawdzone sposoby na ból kręgosłupa

2 stycznia 2018

0

Ból kręgosłupa to bardzo częsta dolegliwość. Dotyka ludzi w każdym wieku. Potrafi niespodziewanie pokrzyżować plany. Może wynikać z urazu, nadwyrężenia lub bardziej złożonych procesów chorobowych organizmu. Na stan naszego kręgosłupa ma wpływ nasz styl życia, nawyki związane z pozycją w jakiej pracujemy, a nawet nasza dieta. Warto dowiedzieć się jak należy dbać o kręgosłup i co robić gdy dopadnie nas ból.

Słowo o budowie kręgosłupa

Kręgosłup to duża i skomplikowana struktura anatomiczna, podpora całego ciała i narząd chroniący rdzeń kręgowy. Składa się z odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego oraz kości krzyżowej i kości guzicznej. Poszczególne kręgi połączone są ze sobą krążkami międzykręgowymi oraz aparatem więzadłowym. Prawidłową postawę oraz ruchomość warunkują liczne mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie klatki piersiowej i brzucha. W kręgosłupie występują naturalne krzywizny, które powodują iż przypomina on swoim kształtem literę S. Odcinki szyjny i lędźwiowy wygięte są do przodu (lordoza szyjna i lordoza piersiowa), a piersiowy i krzyżowy wygięte są do tyłu (kifoza piersiowa i kifoza szyjna).

Co może nam pomóc w bólu kręgosłupa?

  1. Regularna aktywność fizyczna - po pierwsze regularny wysiłek umożliwia wzmacnianie mięśni będących podporą dla kręgosłupa. Szczególnie wskazane jest pływanie oraz ćwiczenia wykonywane w pozycji leżącej na plecach. Ćwiczenia takie powinny być indywidualnie dobrane do potrzeb i sprawności danej osoby przez fizjoterapeutę. Po drugie aktywność fizyczna chroni przed nadwagą i otyłością. Nadprogramowe kilogramy są ogromnym obciążeniem dla układu ruchu i przyspieszają powstawanie zmian zwyrodnieniowych.
  2. Masaż to jedna z najstarszych dziedzin sztuki medycznej. Oddziaływanie mechaniczne poprzez wykonywanie kombinacji różnych chwytów wzmaga ukrwienie tkanek, przyspiesza ich regenerację, pomaga zniwelować napięcie i ból. Ponadto masaż może mieć działanie rozluźniające i odprężające. Dla odczuwalnego efektu warto poddać się całej serii zabiegów oraz rozszerzyć terapię o inne metody rehabilitacyjne.
  3. Fizykoterapia jest to dział fizjoterapii zajmujący się leczeniem poprzez bodźce fizyczne. Do metod oddziaływania na tkanki zaliczamy najczęściej elektroterapię, magnetoterapię, ultrasonoterapię, laseroterapię, hydroterapię, termoterapię i światłolecznictwo. Żadna z wymienionych metod nie działa natychmiastowo i spektakularnie, ale regularne stosowanie zabiegów prowadzi do redukcji bólu, obrzęków, gojenia stanów zapalnych i stymuluje regenerację tkanek.
  4. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne to z pewnością najlepsze doraźne rozwiązanie na ból kręgosłupa. Leki przeciwbólowe z deksketoprofenem zaczynają działać szybko, już po 30 minutach od przyjęcia możemy uzyskać efekt przeciwbólowy. Substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe można także stosować miejscowo w postaci żelu, maści czy sprayu. Oczywiście nie zaleca się stosowania tabletek jako jedynej metody walki z dolegliwościami, ale w sytuacji nagłej należy rozważyć przyjmowanie leków przeciwbólowych, gdyż mogą szybko i skutecznie przynieść ulgę.
  5. Leczenie operacyjne - u części pacjentów zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe są na tyle poważne, że specjaliści proponują zabieg chirurgiczny. Jest to nierzadko rozwiązanie ostateczne. Operacja to poważna ingerencja w ciało człowieka, która niesie za sobą ryzyko powikłań. W pierwszej kolejności, o ile to możliwe, powinno próbować się walczyć z bólem poprzez stosowanie mniej inwazyjnych metod, zmianę stylu życia i redukcję masy ciała.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz