Czwartek, 18 lipca 2024

PimCore - co powinieneś o nim wiedzieć

1 lipca 2021

0

Prowadzenie sklepu internetowego to trudne zadanie, które wymaga zarządzania ogromną ilością danych. Na szczęście istnieją narzędzia, które znacznie ułatwiają ten proces. Co więcej, z ich pomocą jesteś także w stanie zbudować cały sklep. Takie połączenie jest możliwe – w tym artykule dowiesz się, czym jest Pimcore.

PIM – czym jest?

Zanim omówimy sobie dokładnie wdrożenia Pimcore, przybliżmy sobie definicję samego PIM. Otóż jest to skrót od Product Information Management, czyli system zarządzania informacjami produktowymi.

Oprogramowanie PIM nie jest jednak zwykłą bazą danych, gdyż za jego pomocą można zautomatyzować liczne procesy związane z zarządzaniem informacjami produktowymi, nawet jeśli sklep korzysta z różnych kanałów sprzedażowych.

PIM pozwala np. zaimportować pliki z danymi produktowymi, aby szybko wprowadzić zmiany we wszystkich platformach, na których prowadzisz sprzedaż. Możesz także tworzyć różne wersje opisów produktów, co okaże się bardzo przydatne, jeśli Twoja oferta jest skierowana do klientów posługujących się różnymi językami.

Czym jest Pimcore?

Pimcore to oprogramowanie PIM, które zostało wydane (jeszcze w publicznej wersji beta) 21 stycznia 2010 roku. Stoi za nim firma Pimcore GmbH. Obecnie z omawianego oprogramowania korzysta już ponad 100 000 klientów, wśród których znajdują się takie marki jak Peugeot, Burger King, AUDI, Itsme, czy T-Mobile.

Jeśli chodzi o techniczne aspekty, to Pimcore jest aplikacją internetową, która wykorzystuje język PHP oraz system zarządzania relacyjną bazą danych MySQL/MariaDB. Rdzeń platformy można modyfikować poprzez pluginy oraz API. Pimcore zawiera administracyjny back-end’owy interfejs służący do konfiguracji systemu i zarządzania danymi.

Pimcore to jednak nie tylko Product Information Management, gdyż platforma dostarcza wiele innych przydatnych narzędzi:

  • DAM – Digital Asset Management
  • DXP/CMS – Digital Experience Management
  • MDM – Master Data Management
  • CDP – Customer Data Platform
  • Platformę e-commerce dla B2C, B2B i B2B2C

Pimcore daje także dostęp do licznych rozszerzeń, dzięki którym możesz dostosować proces zarządzania danymi do swoich indywidualnych potrzeb. Znajdziesz je na Marketplace. Jeśli z kolei chciałbyś zdobyć głębszą wiedzę dotyczącą platformy, do dyspozycji masz szkolenia organizowane przez Pimcore Academy.

Dlaczego warto skorzystać z Pimcore?

Pimcore bardzo pomoże Ci w sprawny sposób zarządzać sklepem internetowym. Oto główne korzyści wynikające z korzystania z oprogramowania:

  • Oszczędność czasu i zasobów

Jeśli takie zadania jak aktualizowanie opisów, dodawanie produktów i zarządzanie promocjami stają się problematyczne, nie musisz obciążać nimi kolejnych pracowników. Dzięki Pimcore z jednego miejsca możesz zmienić mniej lub bardziej istotne szczegóły dotyczące produktów bez konieczności logowania się na wszystkie platformy z osobna.

  • Zapobieganie duplikacji treści

W przypadku niektórych branż e-commerce dbanie o unikalność opisów często podobnych do siebie produktów jest bardzo trudne. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy tę samą ofertę wystawiasz na różnych kanałach sprzedażowych.

Dzięki Pimcore będziesz jednak w stanie łatwo monitorować, jak prezentują się poszczególne opisy produktów oraz zarządzać ich licznymi wersjami. Eliminując duplikację treści, pozytywnie wpłyniesz na SEO swojej oferty.

  • Zarządzanie danymi z jednego miejsca

Dane potrzebne do wystawienia towaru często pochodzą z licznych źródeł – specyfikację techniczną przesyła producent, opis przygotowuje copywriter, a za zdjęcia odpowiedzialny jest wynajęty fotograf. Zamiast żonglować licznymi mailami, najlepiej od razu zbierać takie informacje w jednym miejscu, czyli w Pimcore.

Takie scentralizowane gromadzenie informacji pomoże także w przypadku eksportu i migracji danych.

Wdrożenia Pimcore w e-commerce

Jak Pimcore prezentuje się, jeśli chodzi o integracje e-commerce? Za element ten odpowiada Pimcore Digital Commerce Framework, który dzięki charakterowi open source oraz gotowym komponentom pozwala tworzyć sklepy internetowe dla B2C i B2B. Platforma jest w stanie obsłużyć bardziej zaawansowane funkcje jak złożone reguły cenowe, indywidualne strony rozliczeń, liczne katalogi, waluty i podglądy produktów.

Omawiany framework funkcjonuje w charakterze headless, dlatego daje dużą elastyczność, jeśli chodzi o wprowadzanie pożądanych zmian. Dzięki zastosowaniu takiego podejścia do programowania korzystanie z innych narzędzi od Pimcore związanych z zarządzaniem danymi i klientami jest jeszcze sprawniejsze.

Wdrożenia Pimcore – podsumowanie

Pimcore to nie tylko system do zarządzania informacjami produktowymi, ale i wiele więcej. Jeśli chcesz zatem prowadzić rozbudowaną sprzedaż w sieci, zarządzać swoim sklepem internetowym i mieć wszystkie dane pod kontrolą, naprawdę powinieneś wziąć pod uwagę wdrożenia Pimcore.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz