Czwartek, 18 lipca 2024

Zalety treningu z gumami

25 maja 2022

0

Wśród chętnie wykorzystywanych akcesoriów podczas ćwiczeń, znajdują się gumy oporowe. To prosty, niewielki, mobilny i lekki sprzęt, który łatwo ze sobą zabrać, a jego zastosowanie podczas treningu przynosi wiele pozytywnych efektów. Na jakie zalety można liczyć, wykorzystując gumy oporowe podczas ćwiczeń? Czy nadają się one do treningu mającego na celu zbudować masę mięśniową?

Nie tylko urozmaicony trening

Każdego rodzaju trening, w którym zostają wykorzystane gumy oporowe, staje się bardziej atrakcyjny dla osoby ćwiczącej, a przy tym mniej nużący. Dzięki temu można liczyć na większą motywację do aktywności fizycznej. Korzyści ich zastosowania jest jednak znacznie więcej. Dotyczą nie tylko sfery motywacji i wplatania ciekawych elementów do treningu.

Przede wszystkim gumy oporowe pozwalają na zwiększenie wytrzymałości całego organizmu. Poprawiają również sprawność i wydolność. Nadają się do zatem do treningu zarówno ogólnorozwojowego, jak i siłowego. Sprawdzają się ponadto w rehabilitacji. Gumy do treningu siłowego mogą być wykorzystywane jako uzupełniający element treningowy, ale i podstawowy.

Gdy w grę wchodzi chęć zbudowania masy mięśniowej, mogą zastąpić ciężary, ponieważ dają porównywalne efekty. Liczy się tu jednak progres, zwiększanie siły oporu, co jest trudniejsze niż w klasycznym treningu siłowym, ale możliwe i zdecydowanie korzystne.

Wpływ na mięśnie

Stosując gumy oporowe ciało musi wykonać pracę, podczas której dochodzi do napięcia mięśni. Im szersza i grubsza guma, tym większy opór, a tym samym również większa praca, którą musi wykonać osoba trenująca. Finalnie zaś lepsze efekty.

Gumy oporowe pozwalają na uzyskanie oporu we wszystkich kierunkach, dlatego dają szansę na kompleksową pracę nad wzmacnianiem mięśni i kontrolowaniem ich ruchu. Podczas ćwiczeń nie dochodzi do wymuszania nienaturalnego toru ruchu, co też jest ważne dla treningu.

Jak zmienia się ciało?

Trenując z gumami oporowymi można nie tylko zwiększyć masę mięśniową, ale i wyrzeźbić sylwetkę. W zależności bowiem od ćwiczeń, osoba trenująca jest w stanie wykonywać ruchy, które naśladują te uzyskiwane podczas treningu na rozmaitych przyrządach.

Wśród zalet treningu, w którym stosuje się gumy mobility, wymienia się także poprawę elastyczności oraz mobilności stawów. Gumy określane jako mobility znajdują swoje zastosowanie w treningu o tej samej nazwie. Ten jest zaś wykonywany celem poprawy ogólnej mobilności ciała. Poleca się go ze względu na możliwość pracy nad prawidłową postawą ciała. Ponadto można dzięki niemu poradzić sobie z dolegliwościami bólowymi, np. wynikającymi z siedzącego trybu życia.

Mobilność maleje wraz z wiekiem, dlatego dbałość o ten aspekt jest niezwykle ważna. W treningu z gumami mobility stosuje się m.in. ćwiczenia rozciągające, a to wszystko razem sprawia, że udaje się ograniczyć ryzyko występowania kontuzji.

Zalety ćwiczeń z wykorzystaniem gum oporowych są oczywiste. Warto zatem włączyć ten prosty i niewielki przyrząd do swoich planów treningowych. 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz