Piątek, 29 września 2023

Czy warto zakupić piekarnik z mikrofalą?

9 kwietnia 2018

0

Dzięki szerokiej ofercie sprzętów AGD, obecnie coraz częściej możemy znaleźć rozwiązania 2w1. Doskonałym na to przykładem są piekarniki wyposażone w zintegrowaną kuchenkę mikrofalową. Zastanawiamy się, czy warto wydać na nie dodatkowe pieniądze.

Ich ceny w sposób znaczący przekraczają bowiem próg tysiąca złotych. Najtańsze z nich kosztują około 1800 złotych. Jest to dużo, dlatego otwarte pozostaje pytanie, czy nie lepiej jest zakupić znacznie tańszy piekarnik elektryczny, a mikrofalówkę zdobyć osobno.

Na czym to polega?

Jak się okazuje, połącznie obu urządzeni realizowane jest na kilka sposobów. Zakupić możemy bowiem sprzęt dysponujący dwoma komorami (jedna to piekarnik, a druga mikrofala), z których możemy korzystać osobno, ale również urządzenia zintegrowane. Są to najczęściej piekarniki obsługujące funkcję generowania mikrofal, które mogą zostać uruchomione same lub w połączeniu z grzaniem standardowych grzałek.

Oczywiście wybór konkretnego rozwiązania jest kwestią czysto indywidualną. Znaczenie mają tu także wymiary urządzenia.

Zalety piekarnika z kuchenką mikrofalową

Skoro wiemy już, z czym mamy do czynienia, warto wspomnieć o najważniejszych argumentach za zakupem tego typu sprzętu.

Najbardziej oczywistą zaleta będzie wielozadaniowość takiego piekarnika. Bez problemu skorzystamy z funkcji typowych dla obu urządzeń, dzięki temu przyrządzimy pieczeń, upieczemy ciasto, ale również w szybkim tempie podgrzejemy gotowe już potrawy. Jest to niezwykle wygodne, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na model kompaktowych wymiarów. Okaże się on doskonałym wyborem do kuchni o niewielkich metrażu.

W tym miejscu warto wrócić do wspomnianej kwestii ceny. Prawdą jest, że jesteśmy w stanie zakupić osobno piekarnik i kuchenkę po znacznie mniejszych kosztach niż w przypadku omawianych urządzeń, jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy zależy nam na wysokiej jakości. Mikrofalówki z wysokiej półki również kosztują sporo, dlatego w rezultacie zakup sprzętu zintegrowanego może okazać się tańszy.

Nie możemy nie wspomnieć również o wszelkich przewagach, jakie taki piekarnik ma nad zwykłą kuchenką mikrofalową. Przede wszystkim oferuje znacznie większą pojemność, dzięki czemu nie musimy martwić się czy talerz z jedzeniem zmieści się do kompaktowej mikrofalówki. Do tego należy dodać dostęp do wielu innych funkcji, których standardowe urządzenia nie posiadają.

Wady piekarnika z kuchenką mikrofalową

O cenie już mówiliśmy, dlatego podkreślić należy, że dysponując dwoma osobnymi urządzeniami, możemy korzystać z nich w jednym czasie. Kuchenka mikrofalowa posłuży nam do podgrzania pewnych produktów, a piekarnik do przyrządzania mięsa lub deseru.

Dysponując urządzenie 2w1 jest to niemożliwe. Nie możemy bowiem włożyć do środka dwóch produktów i przygotowywać je na różne sposoby.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jeśli jesteśmy zdecydowani na taki piernik, powinniśmy przeanalizować podobne kwestie, jak w przypadku zakupu urządzenia tradycyjnego. Wymienić należy przede wszystkim:

  • pojemność – z nią bywa różnie. Bez problemu znajdziemy modele spore, a także kompaktowe,
  • obsługiwane funkcje – poza mikrofalą, wymienić można programy grzania z dołu i z góry, termoobieg, grill, gotowanie na parze, podtrzymywanie ciepła, rozmrażanie etc.
  • wyposażenie – warto zdecydować się na piekarnik z termosondą, która pozwala sprawdzać temperaturę wnętrza potrawy,
  • moc przyłączeniowa – powinna odpowiadać możliwościom wykorzystywanego licznika,
  • klasa energetyczna – istotny parametr, który informuje nas, ile energii urządzenie pobiera podczas pracy. Modele najbardziej energooszczędne uzyskują klasę A+, nieco słabsze A, B lub C, czyli klasę najniższą.

Warto czy nie warto?

Analizując powyższe informacje, śmiało można stwierdzić, że zalet omawianego rozwiązania jest więcej niż wad. Kupując piekarnik z mikrofalą zyskujemy przede wszystkim wielozadaniowe urządzenie, które może korzystać zarówno z funkcji standardowego piekarnika, jak i kuchenki. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto zainwestować w tego typu sprzęt.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz