Czwartek, 2 stycznia 2025
Do niecodziennego ruchu w polskim systemie edukacji doszło już jakiś czas temu. Do szerszej wiadomości została bowiem podana informacja o tym, że już w roku szkolnym 2020/21 do nieobowiązkowych tematów nauczania dodane zostaną tematy, oparte o produkcję 11 bit studios – This War of Mine. Gra traktuje o losach grupy cywili, walczących o przetrwanie w trudnych czasach wojny. Walcząc o życie, gracze muszą podejmować ciężkie wybory i liczyć się z innymi trudnościami losu.
Polska gra w polskiej szkole
Ogłoszenie o dodaniu do programu nauczania gry This War of Mine pochodzi od członka ISFE (Interactive Software Federation of Europe) – firmy Spidor. Reprezentuje ona polską branżę gier wideo. Wydarzenia, do których nawiązuje produkcja 11 bit studios inspirowana jest konfliktem na Bałkanach. Wcielenie gracza w rolę cywila, walczącego z trudem wojny i losu mają szerokie zastosowanie w socjologii i etyce, ale również w filozofii oraz historii.
„Po raz pierwszy w historii gra wideo znalazła się na liście lektur rekomendowanych dla szkół” - powiedziała dr Dominika Urbanska-Galanciak, szefowa Spidor, która dodała: „Cieszymy się, że Ministerstwo Edukacji i Premier Mateusz Morawiecki wspiera i docenia rolę sektora gier wideo w kulturze, kreatywności, innowacjach, a nawet edukacji. To doskonały przykład tego, jak gry wideo mogą wspierać edukację, opowiadając historie i podnosząc ważne kwestie etyczne”.
Simon Little, dyrektor generalny ISFE, powiedział: „To niezwykle ekscytujące widzieć, jak rząd europejski docenia w ten sposób wartość gier wideo dla edukacji. Gry wideo są nieodłączną częścią społeczeństwa XXI wieku i przynoszą ogromne korzyści, zwłaszcza gdy są odpowiednio używane w środowisku szkolnym, w którym udowodniono, że zwiększają zaangażowanie uczniów i wyniki w nauce, rozwijają budowanie zespołu, rozwiązywanie problemów i sprawność umysłową”.
This War of Mine – historia produkcji, docenionej przez szerokie grono graczy
Gra warszawskiego 11 bit studios opowiada historię cywilów, którzy muszą borykać się z wojenną rzeczywistością. Miejsce akcji oraz tło historyczne było częściowo inspirowane konfliktem na Bałkanach. Zadaniem graczy jest przede wszystkim przetrwanie – do tego celu potrzebne są zasoby (zarówno te materialne, jak i, na przykład, ludzkie), zdrowie oraz dobra kondycja psychiczna. Sama rozgrywka podzielona jest na dwie części – dzień i noc. Za dnia, członkowie sterowanej przez gracza grupy wypoczywają, usprawniają kryjówkę, leczą się oraz handlują z okolicznymi mieszkańcami. W nocy zaś, trzeba wybrać się na poszukiwanie zapasów. Jest to niebezpieczne wydarzenie, które może skończyć się tragicznie. Po zmroku na ulicę wychodzą żołnierze oraz inne, wrogie frakcje.
This War of Mine zostało bardzo ciepło przyjęte przez grono graczy oraz recenzentów z całego świata. W serwisie Metacritic gra uzyskała 82/100 punktów, a na platformie Steam 9/10. Produkcji warszawskiego studia przyznano także liczne nagrody – Audience Award konkursu Independent Games Festival, Bestes Internationales Spiel (najlepsza gra międzynarodowa) oraz Beste internationale neue Spielwelt (najlepszy nowatorski świat gry) w konkursie Deutscher Computerspielpreis.
Niepierwsza decyzja rządu, która odbiła się szerokim echem
Niewątpliwie dodanie gry wideo do kanonu lektur szkolnych jest niecodziennym wydarzeniem w świecie. Polski rząd i jego decyzje są jednak często komentowane przez międzynarodowe grono. Szerokim echem, oprócz decyzji wcielenia This War of Mine do programu nauczania, była także ustawa antyhazardowa w 2011 roku. Wtedy to, specjalny zbiór nakazów, zakazów oraz wymagań mocno ograniczył działanie portali oferujących kasyno internetowe oraz zakłady bukmacherskie. Nie spodobało się to władzom innych państw członkowskich Unii Europejskiej, przez co w niedługim czasie wprowadzone zostały poprawki, mające na celu zwiększenie dostępności tego typu rozrywki w polskim internecie. Od tego czasu, bez większych problemów może działać Betsson w polsce oraz inne portale, oferujące automaty online czy zakłady bukmacherskie.
Komentarze (0)