Sobota, 20 lipca 2024

Jakie mogą być objawy niedoboru magnezu w organizmie?

2 czerwca 2021

0

Brak równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie może powodować różne dolegliwości, zaburzając przy tym prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednym z ważnych dla człowieka elektrolitów jest magnez. Czym mogą skutkować jego niedobory? Jak je najlepiej uzupełniać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Cenne dla zdrowia elektrolity

Elektrolity, czyli wodne roztwory między innymi jonów magnezu, wapnia, sodu czy potasu pełnią bardzo istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Źródłem elektrolitów jest przede wszystkim spożywana woda, jak również inne płyny, a także jedzenie. Jednak warto pamiętać o tym, że pomimo stosowania zdrowej diety oraz regularnej podaży płynów, każdy z nas narażony jest na utratę elektrolitów. Utracie elektrolitów sprzyjają między innymi różnego rodzaju stany chorobowe, np. biegunka, gorączka czy wymioty. Innym powodem zaburzenia gospodarki elektrolitowej może być przyjmowanie niektórych leków. Także nadmierny wysiłek lub wysokie temperatury powietrza, w wyniku wzmożonego pocenia się, mogą doprowadzić do utraty elektrolitów i konieczności uzupełnienia braków.

Magnez dla zdrowego serca i na nerwy

Jednym z ważniejszych dla człowieka elektrolitów jest magnez. Ten kluczowy składnik mineralny pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Jest on niezbędny do prawidłowego przebiegu kluczowych procesów biochemicznych. Wpływa na przewodnictwo nerwowe i skurcze mięśni, w tym także mięśnia sercowego. Niedobory magnezu w organizmie mogą objawiać się nadmierną nerwowością, drażliwością czy wahaniami nastroju. Może pojawić się też łagodny lęk, kołatania serca (bez zaburzeń jego rytmu), uczucie zmęczenia oraz ospałość. Przy niedoborach tego składnika mineralnego obserwuje się też zaburzenia snu o niewielkim nasileniu, kurcze mięśni lub drganie powiek. Wszystkie te dolegliwości są nieprzyjemne, a ich długotrwałe utrzymywanie się może powodować negatywne i poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

Uzupełnianie niedoborów

Utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów, w tym magnezu, jest zatem bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonowania całego organizmu. Dlatego tak ważne staje się dostarczenie ich organizmowi poprzez odpowiednią podaż płynów i zdrową dietę. Duże ilości magnezu znajdziemy zwłaszcza w produktach pełnoziarnistych czy w warzywach strączkowych. Bogate w magnez są pestki dyni o które warto urozmaicić codzienną dietę. Magnez znajdziemy też w zielonych warzywach liściastych czy rybach. Nie zawsze jednak prawidłowa dieta pozwala nam uniknąć różnych niedoborów. Stany niedoboru mogą wymagać zastosowania odpowiedniego leku zawierającego magnez. Dzięki zażywaniu odpowiedniego preparatu leczniczego uzupełnimy poziom magnezu w organizmie i zadbamy o swoje zdrowie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz