Czwartek, 18 lipca 2024

Jakie sporty walki wybrać dla dziecka?

2 lutego 2023

0

​Sporty walki rozwijają nie tylko sprawność ruchową, ale są też świetnym sposobem na nauczenie dziecka pewności siebie oraz pokory. Trening pozwala na rozładowanie energii i może pokazać jak wykorzystać ją w sposób pozytywny. Trudną decyzją może okazać się wybór odpowiedniej dyscypliny dla dziecka.

Sztuki walki dla dzieci – najpopularniejsze propozycje

Najpopularniejsze sporty walki dla dzieci to judo, karate, aikido, jiu-jitsu i taekwon-do, jednak przy zapisie dziecka na takie zajęcia, należy także wziąć pod uwagę jego zdanie. Sztuki walki możemy podzielić na: chwytane, takie jak aikido, judo, czy jiu-jitsu, które bazują na chwytach, dźwigniach i rzutach oraz uderzane, takie jak karate, taekwon-do, czy boks. W tych drugich do treningu używane są bardzo często tarcze bokserskie, które możesz zobaczyć tutaj: https://www.warhouse.pl/sprzet-treningowy/akcesoria/tarcze-treningowe/tarcze-bokserskie. Boks, kickboxing, MMA a może muay thai? Tarcze treningowe sprawdzą się podczas ćwiczeń na wielu salach treningowych.

Mitem jest, że sporty walki wyzwalają agresję, więc bez różnicy, które wybierzesz, kieruj się tym, co lubi Twoje dziecko i czym jest zainteresowane. Dobrze dobrany do predyspozycji dziecka trening pozwoli rozwinąć mu skrzydła i odnaleźć swoje hobby. Jeżeli dziecko ma problem z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami, dobrym pomysłem będzie aikido, które się skupia na pracy w grupie, jeśli jednak dziecko ma za dużo energii, to zajęcia z karate będą dobrą opcją, ze względu na to, że nauczy się tak dyscypliny, a jego energia będzie temperowana przez trenera. Wybór judo powinien być kierowany dużą siłą dziecka. Na ten rodzaj zajęć warto zapisać malucha jak najszybciej to możliwe. Być może z czasem okaże się, że dziecko wybierze sportową karierę. Na temat odpowiedniego sportu dla Twojego dziecka możesz się poradzić trenera. On z pewnością udzieli Ci profesjonalnej porady.

Skąd popularność sportów walki wśród dzieci?

Sztuki walki cieszą się ogromną popularnością. Spowodowane jest to przede wszystkim ideologią i filozofią związaną z tymi sportami. Niezależnie od tego, jakie sztuki walki wybierzesz, możesz być pewien, że Twoje dziecko na takich zajęciach nauczy się wytrwałości, odpowiedzialności oraz pewności siebie. Nauka szacunku do nauczyciela, budowanie wiary w samodoskonalenie, przełamywanie własnych barier, praca nad wytrzymałością, zawracanie uwagi na kulturę, higienę i szacunek do rzeczy to tylko niektóre nauki płynące ze sportów walki.

Równie ważnymi zaletami sztuk walki są:

  • nauka panowania nad emocjami,
  • nauka dążenia do celu,
  • nauka radzenia sobie ze strachem,
  • nauka pokory i samodyscypliny,
  • poprawa refleksu,
  • ćwiczenie koncentracji,
  • nauka odpowiedzialności.

Zajęcia sportowe są z reguły adresowane do dzieci w wieku od lat pięciu, jednak wiele zależy od wewnętrznych zasad szkoły, a także od poziomu rozwoju dziecka i tego w takim stopniu potrafi ono skupić uwagę.

Jak zachęcić dziecko do rozpoczęcia nauki?

Nic na siłę. Nie powinniśmy zmuszać dziecka do treningów, jeśli kategorycznie tego nie chce, ważne jest jednak, żeby uświadomić szkrabowi korzyści z tego płynące. Takie zajęcia są zdecydowanie świetną zabawą dla dzieci. Często trenerzy wplatają w treningi zabawy i gry. Warto też wspomnieć, że nauka nowych umiejętności może być przygodą. Możesz także odwiedzić z dzieckiem lokalną szkółkę i pokazać mu jak wygląda trening.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz