Poniedziałek, 30 grudnia 2024

Domowy nawilżacz powietrza - czy warto?

5 marca 2019

0

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które jest niezwykle przydatne szczególnie w sezonie grzewczym. Pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, co z kolei wpłynie na komfort i dobre samopoczucie. Zobacz, jak wpływa nawilżacz powietrza na komfort i jakie urządzenie wybrać.

Co daje nawilżacz powietrza?

Suche powietrze to częsty problem, który występuje w ogrzewanych domach. Wpływa ono na złe samopoczucie domowników. Suche powietrze może powodować podrażnienie gardła, problemy z oddychaniem, kaszel lub kłopoty z suchą skórą. Nawilżacz powietrza pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność w mieszkaniu w sezonie ogrzewania, czyli jesienią oraz zimą, a także podczas letnich upałów. Wpłynie on na lepsze samopoczucie, łatwiejsze oddychanie, a także będzie działać kojąco dla osób, które mają problemy ze snem. Nawilżacz powietrza jest także świetnym rozwiązaniem dla alergików, pod warunkiem, że ma on tak zwany filtr HEPA. Urządzenie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza z alergenów oraz kurzu. To także świetne rozwiązanie w domach, gdzie są zwierzęta domowe. Oczyszczacz dodatkowo będzie usuwał bakterie i wirusy, co wpłynie na zdrowie. Urządzenia 2w1 są droższe niż w przypadku zwykłego nawilżacza. Ich koszt to nawet 1200 czy 2000 złotych, wszystko zależy od parametrów. Jeśli w Twoim domu przyda się nawilżacz lub oczyszczacz, a może i jedno, i drugie, możesz skorzystać z dodatkowych usług finansowych. Pomóc może np. szybka gotówka. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, kup wilgotnościomierz, który sprawdzi stan powietrza Twojego pomieszczenia. Jeśli wilgotność wynosi poniżej 30% - warto pomyśleć o tym urządzeniu.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju nawilżacze, a najtańsze to takie, które montuje się na grzejniku w postaci nakładki. Woda pod wpływem ciepła zaczyna parować. Jeśli chodzi o bardziej złożone urządzenia, warto przemyśleć zakup nawilżacza parowego. Woda w pojemniku jest podgrzewana elektrycznie, a następnie unosi się ciepła mgiełka w pomieszczeniu. Takie urządzenie wskazane jest np. do pokoju dziecka, bo działa także jako inhalator dzięki ciepłej parze wodnej. Dodatkowo, temperatura w pomieszczeniu może minimalnie się podnieść. Nawilżacz może mieć także designerskie wykończenie. Proste urządzenie kosztuje nawet 100 złotych, a bardziej złożone nawet 600 złotych.

Nawilżacz ewaporacyjny w przeciwieństwie do parowego, wytwarza zimną mgiełkę. Powietrze jest zasysane z pomieszczenia. To rozwiązanie jest droższe od parowego, jednak jego działanie nie będzie kłopotliwe np. latem. W zakupie idealnego nawilżacza może pomóc szybka gotówka.

Najbardziej zaawansowanym urządzeniem jest nawilżacz ultradźwiękowy, który rozbija cząsteczki wody i wytwarza mgiełkę (chłodną lub ciepłą). Większość modeli nawilżacza ultradźwiękowego ma także wbudowany wilgotnościomierz. To rozwiązanie jest dość ciche i energooszczędne.

Dodatkowe parametry

Podczas zakupu, zwróć uwagę na powierzchnię nawilżaną. Czasem tańszy model może działać tylko w jednym pomieszczeniu, a większe nawilżacze pozwolą na utrzymanie dobrej wilgotności w całym domu czy mieszkaniu. Weź pod uwagę także wydajność parowania. Im większe pomieszczenie, tym większą wydajność powinno mieć urządzenie. Pamiętaj także o wyborze nawilżacza z większym pojemnikiem na wodę, aby nie dolewać jej zbyt często. Inwestycja w dobry nawilżacz może okazać się kosztowna, jednak to zakup na długie lata, w którym pomóc może szybka gotówka.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz