Sobota, 20 lipca 2024

Jak poradzić sobie z haluksami?

15 czerwca 2018

0

Haluksy mogą skutecznie zniszczyć nasza pewność siebie i odwieść nas od pomysłu kupienia nowych, świetnych sandałków na lato. Mając haluksy, wstydzimy się pokazywać stopy. Dlaczego? Wszystko przez nienaturalne skrzywienie dużego palca, które nie dość, że jest niewygodne i bolesne, to jeszcze skazuje nas na noszenie pełnego obuwia.

Na haluksy jest jednak sposób. Można próbować różnych dróg do pozbycia się ich, jednak jedna – operacyjna – wydaje się być najbardziej sprawdzona i skuteczna. Zanim jednak przejdziemy do jej opisania, warto zastanowić się, w jaki sposób haluksy w ogóle powstają i czy można im zapobiec.

haluksy

1. Od czego powstają haluksy?

Haluksy – jako choroba zwyrodnienowa – nie biorą się znikąd. Każda z nas ma wpływ na to, czy w przyszłości będzie je miała czy też się od nich uchroni. Na powstawanie haluksów najczęściej maja wpływ złe nawyki związane z noszeniem butów. Wysokie obcasy, wąsko zakończone czubki, zbyt małe buty – to główne przyczyny schorzenia. Poza tym warto wiedzieć, że również genetyka ma tutaj wiele do powiedzenia. Skłonność do posiadania w przyszłości „koślawych paluchów” mają przede wszystkim te kobiety, które odziedziczyły ją po swoich przodkach. Trzeba dodatkowo pamiętać, że na powstawanie haluksów wpływ może mieć również otyłość.

jak zapobiegać haluksom

2. Jak zapobiegać haluksom?

Haluksom można jednak zapobiegać i skutecznie się przed nimi chronić. Wystarczy zmienić swoje złe nawyki i przekuć je na dobre przyzwyczajenia. Panie, które do tej pory nosiły ostro zakończone buty na wysokim obcasie – powinny z nich zrezygnować lub ograniczyć ich noszenie. Wygodne baleriny lub trampki powinny przynieść spokój o przyszłość stóp. Warto również pamiętać, by nie kupować butów zbyt ciasnych lub „na styk”. Zawsze lepiej mieć trochę przestrzeni w bucie, by ich ścianki nie naciskały zbytnio na palce. Dodatkowo – jeśli mamy taki problem – powinnyśmy w miarę możliwości uporać się z otyłością.

3. A co jeśli haluksy już są?

Niestety, nie da się wszystkiego przewidzieć i wszystkiemu zapobiec. Dlatego właśnie ortopedia estetyczna otwiera się na osoby dotknięte problemem haluksów. Wyróżnia aż 4 najpopularniejsze zabiegi operacyjne na haluksy, po których przyjdzie ukojenie. Mowa tu o: pojedynczej osteotomii, podwójnej osteotomii, usztywnieniu stawu klinowo-śródstopnego oraz o operacji na tkankach miękkich bez przecięcia kości. Warto zastanowić się nad którąś z nich i poczytać więcej na ich temat.

Chcesz rozwiązać problem haluksów? Skorzystaj ze wsparcia lekarzy Kliniki Ambroziak https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/ortopedia/operacje-halluksow/

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz