Piątek, 27 grudnia 2024
Jak głosi stare powiedzenie – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, doskonale wiesz, czym jest ciągła kontrola i obawa o zdrowie niemowlęcia. Czy istnieje sposób na to, aby uniknąć przykrych i dokuczliwych zaparć? Zgromadziliśmy dla Ciebie wiedzę w pigułce. Poznaj najważniejsze fakty już teraz!
Czym są zaparcia?
Zaparcie, nazywane także zatwardzeniem, wiąże się z trudnościami z wypróżnianiem. W przypadku osób dorosłych, które do tej pory wypróżniały się regularnie i zgodnie z przyjętą normą (tj. przeciętnie 1-2 razy dziennie, każdego dnia), o zaparciu można mówić wówczas, gdy defekacja występuje rzadziej niż dwa razy w tygodniu i do tego jest utrudniona. Kryteria rozpoznawania zaparć u dzieci są nieco inne.
Różnica polega przede wszystkim na tym, że w przypadku dzieci, a szczególnie niemowląt do 6. miesiąca życia, zaparcia nie można stwierdzić na podstawie częstotliwości wypróżnień. Dzieje się tak dlatego, że u maluszków zupełnie normalną sytuacją jest ta, w której wypróżniają się one zarówno kilka razy dziennie, po każdym posiłku, jak i właśnie 1 czy 2 razy na tydzień. Jeśli nie ma innych niepokojących objawów i dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma też powodu do obaw.
O zaparciu u niemowlęcia możemy mówić wtedy, gdy podczas wypróżnienia maluszek wyraźnie męczy się, pręży, jest rozdrażniony. Do tego stolec jest zbity i twardy, a brzuszek bolesny. Przewlekłym zaparciom często towarzyszy też brak apetytu, a co za tym idzie – spadek masy ciała.
Przyczyny zatwardzenia u najmłodszych
Istnieje wiele przyczyn zaparć u dzieci, zarówno te błahe, dające się szybko wyeliminować, jak i poważniejsze, związane z konkretnymi jednostkami chorobowymi.
Wśród tych pierwszych należy wymienić m.in.:
Jeśli chodzi o poważniejsze schorzenia, których objawem mogą być zaparcia, należą do nich m.in.:
Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z pediatrą, który następnie – w razie potrzeby – skieruje na badania i wdroży leczenie.
Czy można uniknąć zaparć u noworodka i niemowlaka?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można pomóc noworodkom z zaparciami albo w ogóle ich uniknąć. Otóż tutaj niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jest jednak i dobra wiadomość. Wdrażając profilaktykę, zdecydowanie można zminimalizować ryzyko zaparć.
Co takiego należy więc zrobić? Oto kilka wskazówek:
Raz na jakiś czas zaparcia mogą zdarzyć się każdemu, zazwyczaj nie są groźne i szybko mijają. Ale nigdy nie można ich lekceważyć. Prawidłowa dieta maluszka już od pierwszych miesięcy jego życia to podstawa. Warto o nią dbać, by oszczędzić sobie i dziecku przykrych doznań.
Bibliografia:
Komentarze (0)