Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Gry edukacyjne dla dzieci

11 lutego 2022

0

​Wszechstronny rozwój naszych dzieci jest dla nas bardzo ważny. Wpieramy swoje pociechy, tak by każdy etap rozwojowy wykorzystało jak najlepiej. Pobudzamy dzieci w sferze fizycznej poprzez wspólne gry i zabawy ruchowe, wysyłanie dzieci na dodatkowe zajęcia sportowe, czy ruchowe jak taniec, czy piłka nożna. Dzięki interakcji z rówieśnikami i najbliższymi dorosłymi w swoim otoczeniu dzieci uczą się zachowań społecznie akceptowalnych, panujących norm i konieczności ich przestrzegania. Dbamy również o intelektualne postępy naszych milusińskich. Jak możemy stymulować rozwój dziecka poprzez gry edukacyjne? Na czym powinniśmy się skupić i jakie gry wybierać?

Aby wpierać rozwój intelektualny naszego dziecka, warto wybierać gry, które dostosowane są do ich wieku i możliwości. Najważniejsze, aby dziecko podczas gry dobrze się bawiło i nie czuło, że wykonywane przezeń zadania są zbyt łatwe lub zbyt trudne, bo jedno i drugie może powodować zniechęcenie.

Gry pamięciowe

Gra pamięciowa Memory, która polega na odwracaniu zakrytych obrazków, by znaleźć wśród nich pary to jedna z popularniejszych i najbardziej lubianych gier przez dzieci. Zasady są proste, dlatego szybko opanuje je każdy maluch. W sklepach dostępne są wersje dla młodszych i starszych dzieci. Wybrać można również wersje z ulubionymi bohaterami i postaciami z bajek. Gry tego typu są nieskomplikowane dzięki temu dostarczającą wielu emocji, a jednocześnie są doskonałym ćwiczeniem pamięci, uwagi i koncentracji.

Gry karciane

Bardzo dobrym wyborem są gry karciane i zagadki z serii „CzuCzu””, które poszerzają wiedzę i rozwijają logiczne myślenie. Dla nieco starszych dzieci i dorosłych świetnie sprawdzą się Dobble, w których trzeba wytężać wzrok, by znaleźć wspólny symbol łączący 2 karty. Gra ta, podobnie jak loteryjki obrazkowe, świetnie ćwiczy uwagę, skupienie i szybkość reakcji oraz uczy zasad współzawodnictwa, dostarczając przy tym uczestnikom rywalizacji wielu wrażeń.

Budowanie wieży w trudniejszej wersji

Dzieci bardzo lubią bawić się drewnianymi klockami. Świetną grą, która łączy zabawę z rozwojem intelektu, jest gra „Wieżowce w budowie”. Zadaniem graczy jest wybudowanie wieżowców z elementów wskazanych w zadaniu. Wydaje się proste? Nie jest takie, ponieważ do gry wprowadzono figurkę budowniczego, który utrudnia budowę. Budowniczego nie można podnosić, aby położyć klocek. Nie może on również pokonywać więcej niż jednego piętra w górę lub w dół. Wieżowce w budowie kształtują wyobraźnię przestrzenną, logiczne myślenie, uczą koncentracji i skupienia.

Scrabble i domino w jednym

„Geniusz” to kultowa gra Rainera Knizii, jednego z czołowych projektantów gier planszowych na świecie. Otrzymała ona rekomendację MENSY, co zapewne stanowi o jej wyjątkowości. To prosta i zarazem niezwykle wciągająca gra dla dzieci i dorosłych. Geniusz łączy ze sobą kultową grę Scrabble i popularne Domino. W grze układamy płytki, na których znajdują się różne symbole, w taki sposób, aby w jednej linii znalazło się jak najwięcej par symboli.

Jeśli chcemy wpierać rozwój swojego dziecka, budować więzi i dobrze się przy tym bawić, to warto zainwestować nie tylko swój czas, ale również pieniądze. Gdy aktualnie nie posiadamy wolnych środków na zakup gier, a chcielibyśmy wykorzystać jest do wspólnego spędzania zimowych wieczorów możemy skorzystać z pożyczki bez bik. Logiczne gry planszowe mają zbawienny wpływ na rozwój mózgu naszych dzieci. Poza tym planszówki logiczne uczą, że porażki są nieodzownym elementem rozgrywki, kluczowym w procesie zwiększania własnych umiejętności i kompetencji.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz