Piątek, 21 czerwca 2024

Jak wysprzątać mieszkanie w którym ktoś umarł?

24 listopada 2017

0

Śmierć nie wybiera – o tym wie każdy. Jednak z jej konsekwencjami z reguły muszą zmierzyć się najbliżsi zmarłego, a czasem spółdzielnia mieszkaniowa czy zarządca budynku, w którym doszło do tak smutnego wydarzenia. W sytuacji, gdy zgon nastąpił w pomieszczeniu, należy liczyć się z koniecznością skorzystania z usług firmy profesjonalnie zajmującej się sprzątaniem po zmarłych. Zanieczyszczeń i zapachów po śmierci nie da się usunąć popularnymi środkami, przy pomocy których sprzątamy mieszkanie co tydzień. Niezależnie od sposobu śmierci – czy była to śmierć naturalna, zabójstwo, samobójstwo, a może nieszczęśliwy wypadek, warto zdecydować się na współpracę z profesjonalnym zespołem.

Sposoby sprzątania mieszkań po zmarłych

Mimo że zależnie od firmy techniki sprzątania mogą się różnić, podejmowane działania są zawsze dostosowane do rodzaju zabrudzeń. Usuwana jest krew, tkanki, wszelkie organiczne elementy, które mogą stać się szkodliwe. Podczas sprzątania powierzchni po zwłokach wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty oraz przede wszystkim środki chemiczne, które umożliwiają pozbycie się bakterii itp.

Często wykorzystaną techniką jest ozonowanie, które umożliwia pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, które unoszą się w powietrzu – co więcej, zapachy te wnikają nawet w ściany, podłogę, przedmioty w pokoju. Po długim czasie niektórych rzeczy nie da się już uratować. Trzeba je wówczas zabezpieczyć i zutylizować.

„Ozonowanie jest stosowane do naturalnego usuwania wielu zapachów. Co więcej, pozwala pozbyć się także wielu szkodliwych substancji – zarazków, alergenów.” – mówi właściciel firmy Vector. Ozonowanie jest popularną techniką i do tego całkowicie bezpieczną dla naszego zdrowia. Zapach unoszący się w powietrzu po zgonie jest wyjątkowo uciążliwy, ale korzystając ze specjalistycznych rozwiązań można się go pozbyć. 

Jak wybrać firmę oferującą takie usługi?

Rynek obecnie jest przepełniony firmami zajmującymi się usługami sprzątania po zmarłych. Nowo powstające firmy bardzo często szybko kończą swoją działalność – lub znikają po zainkasowaniu gotówki... Żeby zwabić klientów często zaniżają ceny do bardzo niskich poziomów, jednak warto uważać na takie „promocyjne” usługi. Koniecznie należy uważać na takie działalności a przed skorzystaniem z ich usług zapoznać się dokładnie z ich ofertą. Aby mieć pewność, że wybrana przez nas firma posiada odpowiednie kwalifikacje, sprawdźmy czy ma ona certyfikaty, zaświadczenie z sanepidu, dokumentację administracyjną (wpis do KRS, nadany NIP). Dobra firma będzie w stanie wystawić nam fakturę za wykonane usługi i sporządzić protokół. Wystrzegajmy się firm, które nie posiadają strony internetowej lub nie podają dokładnego adresu siedziby firmy. Prawdopodobnie będziemy mieli wówczas kontakt z oszustami lub  osobami niewykwalifikowanymi, którzy  nie będą w stanie świadczyć usług na odpowiednio wysokim poziomie.

sposoby sprzątania

Zagrożenia wynikające z niedokładnego sprzątania po zwłokach

Mimo że sprzątanie po zwłokach może wydawać się zadaniem prostym, wcale takie nie jest. Niektóre osoby decydują się na samodzielne podjęcie takich działań, jednak kończą się one zazwyczaj niepowodzeniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zgon nastąpił w lecie lub zimą, gdy ciało znajdowało się w mocno ogrzewanym pomieszczeniu, rozkład przebiega znacznie szybciej, a bakterie, mają idealne warunki, by się rozwijać. Ciało, które zostało znalezione po dłuższym czasie, z pewnością będzie pozostawiało za sobą nie tylko ciężki do zniwelowania zapach. Również w sytuacji, gdy śmierć nastąpiła w wyniku zabójstwa, samobójstwa lub poprzez wypadek – bardzo często tego typu zgonom towarzyszy rozlew krwi,  płynów ustrojowych, a nawet tkanek i organów - wszystko musi być dokładnie usunięte. Podobnie ze wszelkimi innymi organicznymi elementami, które pozostały po wyniesionym ciele. Koniecznie należy pamiętać, że do śmierci mogła doprowadzić obecność różnorodnych chorób, więc bakterie czy wirusy wciąż mogą pozostawać w pomieszczeniu, gdzie przebywał zmarły, co stanowi bezpośrednie niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.

Przepisy prawne odnośnie sposobów sprzątania

W Polsce obowiązują dokładne wytyczne związane z zakresem obowiązków podczas wykonywania prac sprzątania po miejscu śmierci. Wytyczne te są ustalone przez Państwową Inspekcję Sanitarną, która dokładnie określa techniki, środki chemiczne i sprzęty, które umożliwią skutecznie i jednocześnie bezpieczne pozbycie się bakterii, insektów, zapachów i pozostałości po zwłokach.  Chemia wykorzystywana do dezynfekcji koniecznie musi być jednocześnie bardzo silna, ale przy tym nie może szkodzić osobom przebywającym w późniejszym czasie w danym pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z usług firm, które posiadają certyfikaty i potwierdzenia, które zapewnią nas, że wybierając daną firmę wybierzemy także usługi na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie przebywać w oczyszczonym mieszkaniu nie martwiąc się o swoje zdrowie.

Mimo, że śmierć bliskiej osoby nie jest łatwym doświadczeniem, również wtedy należy zachować zdrowy rozsądek, spokój, który umożliwi nam podjęcie słusznych decyzji. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi na stronie firmy Vector.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz