Wtorek, 3 października 2023

Szalunek do wykopów

12 października 2017

0

Podczas budowania domów ważne są wszystkie etapy, od wykopów, przez fundamentowanie, po budowanie ścian, stropów i krycie dachem. Jednak tym najważniejszym elementem, dzięki któremu dom może stać wiele, wiele lat i nie ulec żadnym uszczerbkom, są fundamenty. Aby były gwarancją wielu lat bezproblemowej eksploatacji, należy wykonać jest solidnie.

Pierwszym etapem jest wytyczanie miejsca pod fundamenty oraz same wykopy. Jednak dużo też zależy od terenu, na jakim budujemy dom. Kiedy ziemia jest bardziej ubita, a wykopy mogą być wykonywane z odpowiednim spadem, wtedy możemy mieć pewność, że ziemia nie zjedzie nam prosto do wykopu. Ale jeśli ziemia podczas wykopów non stop się osuwa, trzeba temu jakoś zaradzić. Używa się wtedy specjalnych szalunków do wykopów.

Dlaczego są one takie ważne? Chociażby ze względów bezpieczeństwa. Zabezpieczają wykopy ziemne przed oberwaniem się skarpy. Pozwalają również na uzyskanie maksymalnej wydajności przy znacznym skróceniu czasu pracy. Dlatego ważne jest też dobranie odpowiedniego rodzaju szalunku.

Szalunki do wykopów mamy trzy rodzaje: lekkie, średnie i ciężkie. Ważne jest ich użycie w ciężkich warunkach glebowych, kiedy mamy do czynienia z bardziej sypkim i mocno nawodnionym podłożem. Szalunki do wykopów lekkiego typu często stosowane są do instalacji kanalizacyjnej. Nie wymagają one pomocy cięższych maszyn budowlanych. Taki szalunek może być szybko wznoszony na budowie, a także prosto transportowane i magazynowane. Szalunek lekki składa się zwykle z płyt z blachy falistej lub trapezowej wzmocnionej ryglami. Czas na postawienie takiego szalunku nie jest wcale długi, więc nie wydłuża odczuwalnie długości prac budowlanych. Szalunki do wykopów typu lekkiego są również stosowane przy wznoszeniu płyt fundamentowych oraz fundamentów żelbetowych.

Przy większych obciążeniach stosuje się szalunki do wykopów typu średniego. Sprawdzają się głównie w budownictwie mieszkaniowym. Minusem tego typu szalunków są koszty transportu i magazynowania.

Szalunki typu ciężkiego to już większy kaliber. Wykonywane są najczęściej z grubej blachy stalowej, co jest gwarancją wysokiej odporności i wytrzymałości. Świetnie sprawdzają się w budownictwie przemysłowym.

Obecnie na rynku jest wiele firm, które mają w swoim asortymencie każdy rodzaj szalunku. Dlatego wynajem szalunków, prócz transportu, nie musi być wcale problemowy. Firmą która posiada za sobą wiele lat doświadczenia, bo działa już o 1987 roku, jest Kopras. Firma jest jedną z największych europejskich producentów zabezpieczeń wykopów. Kopras posiada własne biuro konstrukcyjne, traktują każdego klienta indywidualnie, a nawet odkupują stare szalunki i wymieniają na nowe, w zależności od etapów rozwoju klientów. Ich produkty posiadają gwarancję długiej żywotności, a firma uhonorowana jest wieloma nagrodami. Dodatkowym atutem są pracownicy posiadający kilkunastoletnie doświadczenie oraz fakt, że firma szkoli swoich klientów, jak dbać o bezpieczeństwo i jak odpowiednio używać szalunków.
Inwestując w dom, lub większe budynki należy pamiętać, że lepiej wybrać droższe, a pewne materiały, niż te tańsze, tak samo jak lepiej wybrać bezpieczeństwo pracowników i solidne szalunki. 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz