Czwartek, 2 stycznia 2025
Płytki drukowane to podstawowe elementy wszystkich urządzeń elektronicznych poczynając od komputerów i telewizorów, przez pralki i lodówki, na telefonach i zabawkach dla dzieci kończąc. W zależności m.in. od tego, jakiej wielkości mają być płytki PCB oraz jaką powinny mieć wytrzymałość na wstrząsy, wykonuje się je metodą montażu przewlekanego THT lub montażu powierzchniowego SMT. Obecnie zdecydowanie częściej wykorzystuje się ten drugi typ, czyli montaż SMT. Na czym polega? Jakie są jego zalety i wady?
W produkcji płytek drukowanych nazywanych również płytkami PCB wyróżnia się dwa sposoby montażu komponentów elektronicznych SMD takich jak m.in. kondensatory, diody, rezystory czy oporniki – montaż przewlekany THT oraz montaż powierzchniowy SMT. Montaż THT jest starszą metodą polegającą na przewlekaniu nóżek komponentów przez wcześniej przygotowane otwory w płytce. Pozwala na uzyskanie stosunkowo dużych obwodów o wysokiej odporności na wstrząsy. Ze względu na wszechobecną miniaturyzację od jakiegoś czasu jest wypierany przez montaż SMT. Na czym polega ten sposób tworzenia płytek PCB?
Montaż elektroniki metodą powierzchniową nazywany montażem SMT od angielskiego surface mount technology to zautomatyzowany sposób umieszczania komponentów na płytce drukowanej. Polega na przyklejeniu elementów bezpośrednio do płytki PCB – w zależności od potrzeb zamawiającego można to zrobić tylko po jednej stronie albo od razu po dwóch. Elementy te są dostosowane do montażu powierzchniowego, to znaczy mają płaskie obwody oraz końcówki lutownicze w postaci tak zwanych kołnierzy obejmujących końce obudowy.
W związku z tym, że ten sposób montażu pozwala na tworzenie miniaturowych obwodów drukowanych, wymaga wykorzystywania komponentów o niewielkich wymiarach, które bardzo trudno byłoby układać ręcznie. Dlatego montaż SMT jest w pełni zautomatyzowany i realizowany wyłącznie na odpowiednich liniach produkcyjnych. Maszyny wykonujące płytki PCB metodą powierzchniową działają z bardzo dużą precyzją i szybkością – mogą układać nawet do 40 tys. elementów elektronicznych na godzinę. Dzięki temu da się nie tylko wytworzyć więcej płytek w krótszym czasie w porównaniu do produkcji metodą THT, lecz także zapewnić pełną powtarzalność procesu.
Jak przebiega montaż powierzchniowy SMT? Na każdą płytkę wykonaną tą metodą najpierw nakłada się pastę lutowniczną zgodnie ze specjalnym szablonem. Następnie na paście umieszcza się elementy elektroniczne pobierane z podajników, wykorzystując w tym celu maszyny pick&place. Później całość lutuje się w piecu wieloprofilowym. Ostatni etap montażu to kontrola optyczna AOI, w trakcie której sprawdza się m.in., czy wszystkie komponenty znalazły się dokładnie w miejscach wskazanych w projekcie.
Szukasz kontraktowego producenta elektroniki, który świadczy usługi montażu SMT? Sprawdź kompleksową ofertę firmy Printor: https://printor.pl/oferta/montaz-smt/
Jakie są podstawowe zalety montażu powierzchniowego? Kilka z nich już zostało wymienionych – tworzenie miniaturowych obwodów drukowanych o gęsto ułożonych komponentach nawet po obu stronach płytek, pełna powtarzalność procesu produkcji oraz szybkie tempo prac. Ten ostatni punkt jest możliwy dzięki połączeniu maszyn do montażu SMT w jedną linię produkcyjną.
Oprócz tego w efekcie montażu SMT powstają płytki PCB o małej impedancji połączeń wpływającej na bardzo dobre właściwości przy wysokich częstotliwościach, co jest istotne w niektórych rodzajach urządzeń elektronicznych. Dodatkowo płytki mają także doskonałe właściwości mechaniczne – niska masa elementów elektronicznych powoduje, że są odporne na wibracje.
Warto również podkreślić, że w przypadku zamówień seryjnych montaż powierzchniowy będzie tańszą metodą niż montaż przewlekany.
Czy zatem to rozwiązanie ma jakiekolwiek wady? Niższą tolerancję na ciepło w porównaniu do płytek produkowanych metodą THT oraz niższą możliwość przenoszenia mocy. Z tego względu montaż THT nie został całkowicie wyparty przez SMT – obie metody się uzupełniają.
Artykuł partnera
Komentarze (0)