Poniedziałek, 2 października 2023

Latarki taktyczne – dlaczego warto?

9 maja 2019

0

Solidne, odporne na wilgoć i wstrząsy, niezawodne i żywotne to tylko kilka określeń opisujących latarki taktyczne. Ten specjalny rodzaj latarek został zaprojektowany tak, aby działać w najtrudniejszych warunkach i zawsze zapewniać mocny i nieprzerwany strumień światła. Latarki taktyczne już od lat towarzyszą policjantom, strażakom czy żołnierzom. A ze względu na długą listę zalet, latarki taktyczne znajdują coraz więcej zwolenników i to nie tylko w służbach mundurowych.

Jaka jest najlepsza latarka taktyczna?

Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który model taktycznej latarki jest najlepszy. Bardzo dużo zależy od tego, do czego będziemy używać latarki, jak często, w jakich okolicznościach itd. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • Moc strumienia światła – to oczywiście priorytetowy parametr, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze latarki taktycznej. Jest on wyrażany w lumenach, im więcej lumenów tym silniejszy strumień światła. Dobrze jest również jak latarka posiada kilka trybów. Mocny strumień, np. w czasie nocnych poszukiwań oraz tryby o mniejszym natężeniu światła, które pozwolą na dłuższą pracę. W przypadku latarek taktycznych praktyczny jest również tryb świecy. Pozwala on na emitowanie światła rozproszonego działającego, jak sama nazwa mówi, na zasadzie mocnej świecy.
  • Czas pracy – czyli żywotność jest również niezwykle istotna i wiążę się bezpośrednio z mocą strumienia. Przed zakupem należy zapoznać się z tym jak długo może pracować latarka przed wymianą baterii lub ponownym naładowaniem akumulatora. Pamiętajmy, że czas pracy będzie różny dla każdego trybu. Jest to szczególnie ważne w przypadku taktycznych latarek akumulatorowych, gdy nie mamy dostępu do sieci elektrycznej. W modelu bateryjnym wystarczy mieć przy sobie komplet nowych baterii.
  • Wodoszczelność – to kolejny parametr na który należy zwrócić uwagę. Szczególnie jeśli latarki chcemy używać w środowisku wilgotnym lub będziemy mieli częsty kontakt z wodą. Parametr szczelności określa międzynarodowa skala IPX. Dzieli się ona na 8 stopni szczelności, a najbardziej odporne na działanie wody będą latarki z parametrem IPX-8. Takie latarki taktyczne są przystosowane do ciągłego działania pod wodą do głębokości określonej przez producenta. Wodoszczelna latarka taktyczna IPX-8 będzie więc świetnym wyborem na spływ kajakowy czy rejs. Modele ze średniej półki cenowej posiadają często klasę szczelności IPX-4 i 6. Poziom 4 chroni przed zachlapaniem czy opryskaniem wodą. Natomiast latarki IPX-6 są w stanie przez krótki czas pracować pod wodą (do 1 metra głębokości).

Latarka taktyczna Olight Warrior X

Warrior X to sztandarowy model wśród taktycznych latarek oferowanych przez markę Olight. Zastosowana w nim dioda oraz odbłyśniki pozwalają na wygenerowanie strumienia światła o mocy aż 2000 lumenów. Zasięg tej latarki wynosi w terenie otwartym aż 560 metrów. Latarka taktyczna Olight Warrior X posiada klasę szczelności IPX-8, dzięki czemu jest w stanie działać w sposób ciągły pod wodą. Jest to latarka akumulatorowa, która w trybie 300 lumenów pozwala na ponad 4 godziny nieprzerwanej pracy. Warrior X posiada również stroboskopowy tryb do samoobrony oraz stalową koronę służącą do wybijania szyb. Model ten sprawdzi się zarówno jako wyposażenie Policji czy Straży Granicznej jak i do użytku rekreacyjnego. Dokładne parametry tego modelu dostępne są na stronie www.elatarka.pl.

ZDJĘCIE: Latarka-taktyczna-Olight-Warrior-X

Latarki taktyczne – nie tylko wojskowe

Początkowo latarki taktyczne projektowane były głównie z myślą o różnorakich służbach bezpieczeństwa publicznego. Najlepsze modele szybko znalazły uznanie wśród żołnierzy sił specjalnych, jednostek Policji czy straży Pożarnej. Niektóre latarki taktyczne można montować do broni palnej. Pozwala to na wygodne oświetlenie otoczenia i równoczesne prowadzenie ognia. Z tego też względu na rynku szybko pojawiły się również latarki taktyczne myśliwskie.

Szereg zalet latarek taktycznych sprawił, że zaczęły one zyskiwać wielką popularność również wśród ludności cywilnej. Dłuższa wycieczka rowerowa, wypad pod namiot czy nawet wieczorny spacer po lesie to tylko kilka sytuacji, w których latarka taktyczna może się przydać każdemu z nas. Kupując latarkę taktyczną warto wybrać niezawodny i solidny model, który posłuży na lata.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz