Piątek, 3 stycznia 2025

Czy chrapanie może być groźne dla zdrowia?

25 lutego 2020

0

Chrapanie zwykle traktowane jest jako niegroźna, ale uciążliwa przypadłość, która uprzykrza życie domownikom i bywa źródłem rodzinnych anegdotek. Chrapanie to jednak całkiem poważna sprawa! Powtarzający się nocny bezdech może być przyczyną poważnych chorób. Czas zadbać o zdrowie!

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie to nie tylko dyskomfort dla osoby zmagającej się z tą przypadłością i jej domowników, ale przede wszystkim schorzenie, które może doprowadzić do bardzo poważnych chorób, a nawet w konsekwencji do przedwczesnego zgonu.

Przyczyn chrapania może być wiele – od bardzo prozaicznych, jak choćby przesuszone śluzówki, po przerośnięte migdałki czy nieprawidłową budowę gardła, które wymagać mogą interwencji chirurgicznej, dlatego tak istotny jest kontakt ze specjalistą, który dobrze zdiagnozuje przyczynę nocnego dyskomfortu i zaproponuje właściwe leczenie.

Najczęstsze przyczyny chrapania

Przyjrzyjmy się schorzeniom, które najczęściej odpowiedzialne są za chrapanie:

  • obrzęk górnych dróg oddechowych w wyniku infekcji lub alergii;
  • skrzywiona przegroda nosowa;
  • polipy w jamie nosowej;
  • nieprawidłowości w budowie anatomicznej gardła;
  • przerost migdałków podniebiennych lub gardłowych;
  • osłabienie mięśni gardła.

Chrapanie może nasilać się pod wypływem silnego zmęczenia, spożycia alkoholu, palenia tytoniu, stosowania środków nasennych. Chrapania częściej dotyka osoby cierpiące na nadwagę oraz otyłe.

Jakie mogą być konsekwencje chrapania?

W czasie snu nasze mięśnie rozluźniają się – podniebienie miękkie opada, dotykając nasady języka i tylnej ściany gardła – w efekcie oddychamy przez bardzo niewielką szczelinę. Przytoczone powyżej schorzenia sprawiają, że przestrzeń ta jest jeszcze mniejsza - pojawia się chrapanie, któremu może towarzyszyć bezdech, w efekcie, którego dochodzi do niedotlenienia, a to poza niewyspaniem może przynieść poważne konsekwencje w postaci: choroby niedokrwiennej serca (większe ryzyko zawału), zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, zburzenia krążenia (większe ryzyko udaru). Chrapanie skutkować może także problemami z koncentracją, bólami głowy czy problemami z kontrolowaniem wagi. 

Jak zdiagnozować chrapanie?

Chrapać zdarza się niemal każdemu. Problem ten częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Skoro wszyscy chrapiemy, to co powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty? Bezdechy. Jeśli bezdech pojawia się kilka razy w ciągu nocy, powinniśmy odwiedzić lekarza. Jak będzie wyglądało badanie? Lekarz zleci pulsoksymetrię nocną. Specjalny aparat zakładany na przegub dłoni oraz palec wskazujący będzie monitorował nasz oddech oraz ciśnienie tętnicze podczas snu. Aby badanie było miarodajne należy powtórzyć je co najmniej dwukrotnie. Zapis parametrów pozwoli wychwycić jak często wpadamy w bezdech. 

Czy można leczyć chrapanie? 

Można, a nawet trzeba. Wbrew pozorom leczenie chrapania nie opiera się na podawaniu pacjentowi tlenu w trakcie nocnego odpoczynku. Leczenie chrapania opiera się na skutecznym diagnozowaniu jego przyczyny, a następnie wyeliminowaniu jej – czy to poprzez zabieg chirurgiczny, wdrożenia preparatów nawilżających czy zmianę nawyków (wyeliminowanie palenia, zmiana diety). Warto podkreślić, że chrapanie można skutecznie leczyć poprawiając komfort snu i samopoczucie pacjenta.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz